Madmuazelka

Ocena: 5 (2 głosów)

Olśniewający pisarski powrót!

Od pytania ,,kto zabił" ważniejsze bywa: ,,Dlaczego wcześniej nie zrobił tego ktoś inny?"

Latem 1986 roku w starym nadbałtyckim bunkrze umiera szanowany członek lokalnej społeczności - lekarz, ojciec, mąż. Jeszcze tej samej nocy szesnastoletnia Mad, która ostatnia widziała doktora Marka żywego, wyjeżdża do Paryża i na stałe opuszcza Polskę. Wiele lat później, gdy będzie już uznaną lingwistką i wyzwoloną obywatelką Europy, na jej trop wpadnie Jakub, syn Marka. Zagubiony, szuka kogoś, kto weźmie odpowiedzialność za jego złamane życie, nie dostrzega jednak, że już dawno pomylił sprawców z ofiarami.

W Madmuazelce Grażyna Plebanek opowiada dwie równoległe historie rodzinne, w których pamięć służy temu, by zapomnieć, a prawda - jak w greckiej tragedii - może okazać się przyczyną klęski. Jednocześnie jest to książka o budowaniu nowych wspólnot, o kształtowaniu tradycji wolnej od przesądów i obalaniu murów, które rosły pokoleniami.

Sensualna, mistrzowsko spleciona i pełna kryminalnego suspensu powieść obyczajowa, w której autorka wraca do tego, w czym jest najlepsza: opowiadania wciągających ludzkich losów. Zwłaszcza tych kobiecych.

Informacje dodatkowe o Madmuazelka:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-05-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788326841989
Liczba stron: 320

Tagi: Współczesna proza literacka

więcej

Kup książkę Madmuazelka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Madmuazelka - opinie o książce

,,(..) zmuszanie kogokolwiek do czegokolwiek może mieć poważne konsekwencje, psychiczne, fizyczne i społeczne"

,,Madmuazelka" Grażyny Plebanek to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym, który serwowany jest już na wstępie. Mimo iż wiemy, co się wydarzyło, prawda ujawniona na końcu, okaże się zaskakująca.

Autorka przedstawia równolegle losy dwóch rodzin. Mamy tu wiele retrospekcji, które odgrywają ogromną rolę w zrozumieniu całości. Świetnym zabiegiem jest wplątanie pierwszoosobowych narracji, dzięki czemu możemy zagłębić się w emocje głównych bohaterów - Mad i Jakuba.

Akcja rozpoczyna się w 1986 roku w Ustce od śmierci znanego lekarza. Wiele wskazuje na to, że ktoś się do niej przyczynił. Jego syn - Jakub, za swój życiowy cel stawia sobie odnalezienie winnego. Chociaż ojciec nie był wzorowym rodzicem, a raczej osobą o złamanym kręgosłupie moralnym, odkrycie prawdy ma dla chłopaka, a potem mężczyzny pierwszorzędne znaczenie.

Ostatnią osobą, która widziała denata żywego była Mad. Dziewczyna, która dzieli swoje życie między dwoma państwami - Polską i Francją. Czy ona wie, co wydarzyło się feralnego dnia w opuszczonym bunkrze?

Grażyna Plebanek stworzyła rewelacyjną powieść, która zabiera nas w podróż przez lata 80-te, 90-te i te współczesne. Ukazuje zarówno problemy społeczne, jak i te polityczne. Świetnie utrzymuje napięcie, by finalnie zaskoczyć czytelnika niespodziewanym zwrotem akcji. Pokazuje różnice kulturowe dwóch europejskich krajów, których odzwierciedlenie widzimy w sposobie wychowania głównych bohaterów, a także w ich decyzjach podejmowanych już w dorosłym życiu.

Kiedy Mad rozwija się zawodowo jako uznana lingwistka i autorka książki o kontrowersyjnej Leni Riefenstahl i odnosi kolejne sukcesy również w życiu prywatnym, Jakub stale skupia się na przeszłości, coraz częściej sięgając po kieliszek. Wszelkie niepowodzenia tłumaczy nagłą i zagadkową śmiercią ojca tyrana. Wbrew swojej niechęci do rodzinnej tradycji, zostaje lekarzem. Częściowo powiela zachowania ojca, co przyczynia się do rozpadu jego rodziny.

Książka ta to opowieść o trudnych wyborach, o braku wiary w siebie, ale też o niezwykłej kobiecej sile. Bardzo realistycznie przedstawione są wydarzenia mające miejsce na przełomie XX i XXI wieku. Poruszone zostały też takie tematy jak przemoc domowa, alkoholizm, molestowanie, korupcja, zmowa milczenia. Nie zabraknie również zabawnych momentów, których dostarczają teksty ciotki Jakuba.

Autorka zabrała mnie w fascynującą podróż, a historie obu rodzin wciągnęły mnie bez reszty. Zakończenie jest satysfakcjonujące.

Zbyt często dajemy przyzwolenie, by przeszłe wydarzenia trzymały nas w swych objęciach, nie zauważając, że poprzez to umyka nam teraźniejsze życie. Czasu nie cofniemy, a żyjąc dniem wczorajszym, niszczymy nasze jutro. Doszukując się winy w czymś lub kimś, nie da się niczego osiągnąć. Tak może jest łatwiej, lecz ten egoizm może zrujnować wszystko, co zbudowaliśmy. Czasem warto spojrzeć w lustro i dostrzec w nim swoją twarz, a nie przeszłość, która już nigdy przecież nie wróci.

Link do opinii
Inne książki autora
Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy
Grażyna Plebanek0
Okładka ksiązki - Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy

Najważniejsze rzeczy są pod każdą szerokością geograficzną podobne, istnieją na nie tylko inne słowa. Zbiór felietonów Grażyny Plebanek to opowieść...

Pani Furia
Grażyna Plebanek0
Okładka ksiązki - Pani Furia

Pierwsza polska powieść o samotności w dzisiejszej Europie, napisana z perspektywy jej wielokulturowego centrum. Zaskakująca i odważna. Nie każdy, kto...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy