Akcja najnowszej powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamarzając prawdę i fałsz… Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami Mrozu – Lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie… Fabuła Lodu wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych; wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generał-gubernatura – jest powieścią, na jaką czekali wszyscy miłośnicy prawdziwej przygody, inteligentnej, pobudzającej intelekt i wyobraźnię, zmieniającej nasz pogląd na rzeczywistość. To opowieść o Historji, czyli o tym, co nie istnieje. To kolejny literacki majstersztyk Jacka Dukaja, dzięki któremu czytelnicy będą mogli poznać nie tylko fascynującą, mrożącą krew w żyłach "inną możliwą" historię świata, ale również będą mieli okazję wraz z bohaterem powieści odbyć niezwykłą podróż ekspresem transsyberyjskim i stanąć oko w oko z Innym.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 1050
Język oryginału: polski
Przeczytałam. Nie wiem, czy wszystko zrozumiałam. Pewnie nie. Ale mam nieodparte wrażenie, że w obliczu ostatnich wydarzeń (związanych z dojściem Trumpa do władzy i jego imperialistycznej polityki przebudowy światowego ładu) powieść Dukaja nabiera niezwykłej aktualności. Bo jej głównym tematem są rozważania na temat, dlaczego właśnie teraz dzieją się takie rzeczy, jakie się dzieją? Czy to przypadek, bo spadł tunguski meteoryt i zamroził świat, zamroził historię i nie było I Wojny Światowej, ale też Polska nie odzyskała niepodległości w 1918 roku? Czy może właśnie przypadkiem było, że tę niepodległość odzyskaliśmy. Sam Dukaj w wywiadzie w Gazecie Wyborczej powiedział: ,,Wszyscy się zatrzymują na poziomie "czy zdarzy się to, czy tamto", a nie "skoro zdarzyło się to i to, to znaczy, że procesem rządzi reguła taka a taka, z której wynika, iż zdarzy się to i to". (https://wyborcza.pl/7,75410,4791376.html} Stylistyka alternatywnej rzeczywistości jest tylko pretekstem do pokazania, mechanizmów wydarzeń w skali globalnej i historycznej.
Ujmując to prościej - czy było wiele, wiele sygnałów, że zdarzy się to, co się dzieje a my je zignorowaliśmy, czy może pojawiło się coś (upadek meteorytu, dojście do władzy tej a nie innej osoby), co spowodowało, że historia potoczyła się w taki a nie inny sposób,
W powieści Dukaja początkiem wydarzeń jest upadek tunguskiego meteorytu. W naszej najnowszej historii - chyba jeszcze nie znamy odpowiedzi na to pytanie.
Ale to też opowieść w wymiarze indywidualnym. Śledzimy rozwój naszego głównego bohatera - od osoby, która nie ma żadnego celu, pijusa i nałogowego hazardzisty do człowieka, który odnajduje cel w życiu. To swoisty bildungsroman. To opowieść o człowieku, który przechodzi długą drogę od kogoś, kto jest tym, kim tworzą go inni do osoby, która staje się niezależna od społecznego wizerunku i oczekiwań.
Jestem zachwycona językiem powieści. Pełnej i neologizmów, ale też stylu typowej XIX-wiecznej powieści. Połączenie tych dwóch elementów to mistrzostwo. No i jest całe mnóstwo niezwykle trafnych parafraz znanych cytatów - na przykład zamiast ,,człowiek człowiekowi wilkiem" mamy cudowne ,,durak durakowi bratem". Jakże to trafne i aktualne.
Jest jeszcze wiele, wiele więcej. To niezwykle i kreatywna i mądra opowieść.
WOJNY EKONOMICZNE I WOJNY MEMETYCZNE NOWA ETYKIETA I NOWA INTYMNOŚĆ INŻYNIERIA GENÓW, UMYSŁÓW I CYWILIZACJI A NICHOLAS HUNT ZUPGRADE'OWAŁ SOBIE MÓZG Rzecz...
Pierwsze książkowe wydanie słynnej powieści Jacka Dukaja, na podstawie której Netflix produkuje serial Into the Night. Kiedy tajemnicze promieniowanie...