Dwadzie¶cia piêæ lat roz³±ki. Ponad milion kilometrów kwadratowych do przeszukania. I ch³opiec, który zrobi wszystko, aby po latach odnale¼æ utracon± rodzinê. Piêcioletni Saroo zostaje sam na dworcu kolejowym. Szukaj±c starszego brata, wsiada do przypadkowego poci±gu i zmêczony… zasypia. Budzi siê pó³tora tysi±ca kilometrów od domu, w piêciomilionowej Kalkucie. Nie pamiêta, sk±d pochodzi, nie wie, jak wróciæ. Walczy o przetrwanie w jednym z najbardziej przera¿aj±cych miast ¶wiata. ¦pi na brudnych ulicach, ucieka przed gangami ¿ebraków. Adoptowany, trafia do dalekiej Australii. Mija dwadzie¶cia piêæ lat. My¶l o odnalezieniu prawdziwej rodziny nie daje Saroo spokoju. Ma jednak tylko okruchy wspomnieñ. I technologiê XXI wieku, która przyjdzie mu z pomoc±. Film na podstawie ksi±¿ki z gwiazdorsk± obsad±. Dev Patel (Slumdog. Milioner z ulicy), Nicole Kidman, Rooney Mara
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-11-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 272
Tytu³ orygina³u: A Long Way Home
T³umaczenie: Ma³gorzata Kafel
Piêcioletni Saroo wsiada do poci±gu, w którym prawdopodobnie znajduje siê jego starszy brat. Zmêczony czekaniem zasypia w wagonie na ³awce, pewny ¿e wraca do domu. Niestety intuicja go zawodzi, budzi siê w obcym miejscu, w piêciomilionowej Kalkucie. ¦wiat ten jest niebezpieczny, a dziecko pozostawione samo sobie staje siê obiektem zainteresowania gangów, pedofilii i morderców. Rozpoczyna siê walka o przetrwanie, o jedzenie i miejsce do snu. Po wielu miesi±cach ciê¿kich prób odnalezienia drogi do domu, g³odówki, tu³aczki i ucieczki trafia na policjê, sk±d zostaje przewieziony do o¶rodka dla m³odocianych przestêpców oraz zaginionych dzieci, a nastêpnie stamt±d trafia do sierociñca. To w³a¶nie tam zostaje adoptowany przez australijsk± rodzinê Brierley'ów. To oni dadz± mu mi³o¶æ, schronienie i bezpieczeñstwo, a on stopniowo bêdzie móg³ siê zaaklimatyzowaæ i ponownie zaufaæ ludziom. Jednak my¶l o znalezieniu rodziny nie daje mu spokoju, wiêc postanawia ich odszukaæ.
"Lion. Droga do domu" to wydanie wznowione, poszerzone i dostosowane opraw± graficzn± do filmu, który do kin trafi³ drugiego grudnia. Jest to opowie¶æ autobiograficzna, powie¶æ o walce do jakiej zosta³ zmuszony piêcioletni ch³opiec oraz o jego rozpaczliwej próbie odnalezienia ukochanej rodziny.
Jest to kolejna ksi±¿ka, któr± nie sposób recenzowaæ pod wzglêdem poprawno¶ci, kreacji bohaterów czy tworzeniu fabu³y. Oparta na faktach wzbudza ca³± gamê uczuæ, niezale¿nie od sposobu jej opowiedzenia. Jednak lekturê mimo wszystko czyta siê bardzo szybko, czytelnik wci±ga siê w tre¶æ, która rzutuje na jego emocjach.
Najczê¶ciej towarzyszy³o mi oburzenie i wspó³czucie. Z³o¶æ na otaczaj±cy nas ¶wiat przerodzi³a siê w bezsilno¶æ, z któr± obserwowa³am wydarzenia ukazuj±ce d³ug± drogê do upragnionego spokoju ma³ego dziecka.
Ksi±¿ka podzielona jest na konkretne rozdzia³y symbolizuj±ce tre¶æ fragmentu. Jest miêdzy innymi czê¶æ po¶wiêcona wspomnieniom rodzinnego domu jak i osobna, która obrazuje zmagania z niebezpieczeñstwami dnia codziennego.
Autor pozwoli³ nam spojrzeæ na ¶wiat oczami przera¿onego dziecka, dla którego wszystko jest wielkie i straszne.
Saroo okaza³ siê ch³opcem o wielkiej sile i determinacji, która pozwoli³a mu prze¿yæ ten tragiczny okres w swoim ¿yciu. Pokaza³, ¿e nadzieja mo¿e zdzia³aæ cuda, a poddanie siê nie wchodzi w grê, je¶li cz³owiek odpowiednio siê uprze i bêdzie mia³ chêæ walki.
Koniec koñców jest to buduj±ca pozycja, pomimo wszystkich przykrych do¶wiadczeñ. Jest otuch±, nadziej± dla wielu zagubionych ludzi.
Sam fakt, ¿e pozycja przedstawia losy dziecka powoduje w cz³owieku chêæ poznania tej historii, a uczucia, które bêd± u nas najbardziej widoczne to w¶ciek³o¶æ i ¿al. My¶lê, ¿e ka¿dy powinien przeczytaæ tê ksi±¿kê, us³yszeæ o tragedii jaka spotka³a Saroo.
Recenzja znajduje siê równie¿ na www.zksiazkadolozka.blogspot.com
Odnale¼æ utracony dom.
Najbardziej niesamowite s± te historie, które zdarzy³y siê naprawdê. Czytaj±c historiê opart± na faktach nie mo¿emy ukryæ ¿adnych emocji. Staramy siê zrozumieæ bohatera, lecz czasami jest to po prostu niemo¿liwe. Czasami wykracza to poza nasze mo¿liwo¶ci. Tak w³a¶nie jest w przypadku Saroo Brierley'a. Ja nie by³am w stanie wyobraziæ sobie, co ten, teraz ju¿ doros³y, ch³opak przeszed³ w wieku piêciu lat. To niesamowita historia, która jest warta ka¿dej po¶wiêconej sekundy i ka¿dej uronionej ³zy.
,,W rzeczywisto¶ci, ka¿de ze wspomnieñ mia³o dla mnie znaczenie. W g³êbi duszy czu³em, ¿e s± wszystkim, co mi zosta³o, i ci±gle do nich wraca³em, boj±c siê, ze zapomnê."
Autorem powie¶ci jest jej g³ówny bohater Saroo Brierley. Gdy Saroo mia³ 5 lat wsiad³ do poci±gu, my¶l±c, ¿e tam jest jego brat i razem wróc± do domu. Niestety ma³y ch³opiec siê pomyli³... poci±g wywióz³ Saroo setki kilometrów od domu. Ch³opiec musia³ sam radziæ sobie na ulicach Kalkuty, szukaæ po¿ywienia i schronienia. Nie dosta³ pomoc od nikogo. A¿ w koñcu los siê do niego u¶miechn±³. Trafi³ do o¶rodka adopcyjnego i stamt±d a¿ do Australii, gdzie znalaz³ nowy dom i now± rodzinê.
,,Lion. Droga do domu" to niesamowita i piêkna historia, która wzrusza przez ca³y czas. Nie jeste¶my w stanie sobie wyobraziæ, co czu³ Saroo jako piêciolatek, sam na ulicy wielkiego miasta. To by³ tylko ma³y ch³opiec, który siê zgubi³, a odwagi i si³y mo¿e pozazdro¶ciæ mu niejeden doros³y mê¿czyzna. Szczê¶cie w nieszczê¶ciu, ¿e Saroo wychowa³ siê w ubogiej rodzinie, gdzie dzieci opiekowa³y siê m³odszym rodzeñstwem, same szuka³y sobie po¿ywienia i zajêcia. Gdyby ta historia przydarzy³a siê piêciolatkowi z zamo¿nej dzielnicy, w±tpiê czy by sobie poradzi³. Saroo by³ m±drym dzieciakiem, jednak jak siê dowiadujemy z ksi±¿ki, nie raz mia³ pietra. Wcale mu siê nie dziwiê.
Saroo Brierley swoj± historiê opowiedzia³ w bardzo ³adnym stylu. Jêzyk równie¿ nie sprawia nam problemów. Dodatkow± atrakcj± s± zdjêcia autora zamieszczone w ¶rodku ksi±¿ki. S± zdjêcia z dzieciñstwa Saroo, ale równie¿ z jego pierwszej wizyty w Indiach po zamieszkaniu w Australii. Na koñcu ksi±¿ki jest mapa, która zawiera przyk³adow± trasê, jak± pokona³ ma³y Saroo. Dla ciekawskich czytelników mam ma³± zachêtê - w ksi±¿ce pojawia siê motyw Polski. Je¿eli kto¶ jest ciekaw, co ³±czy Saroo z Polsk±, zapraszam do lektury.
,,Ostro¿no¶æ w po³±czeniu z konieczno¶ci± podejmowania ryzyka mia³y mi towarzyszyæ przez ca³y czas mojej tu³aczki."
Historia Saroo jest bardzo emocjonalna i wzruszaj±ca. Sam fakt, ¿e wiemy i¿ ta historia wydarzy³a siê naprawdê, wzrusza do ³ez. ,,Lion. Droga do domu" to co¶ wiêcej ni¿ opowiadanie ze szczê¶liwym zakoñczeniem. Oczywi¶cie, to ¿e napiszê i¿ jest szczê¶liwe zakoñczenie nie stanowi ¿adnego spoilera. Z samego opisu ksi±¿ki wynika, ¿e Saroo odnajduje rodzinê po dwudziestu piêciu latach roz³±ki. ,,Lion. Droga do domu" to piêkna historia, która u¶wiadamia nam, ¿e na tym ¶wiecie istnieje co¶ takiego jak ludzka dobroæ. Pañstwo, którzy adoptowali Saroo, którzy dali mu dom i stworzyli rodzinê to bardzo odwa¿ni, dobrzy ludzie. Adoptowali Saroo na odleg³o¶æ, nie widzieli go wcze¶niej, nie mieli konkretnego ,,planu" na swoje adoptowane dziecko. Choæ mogli mieæ swoje dzieci, to chcieli mieæ dziecko, które potrzebuje pomocy. Nie umie nawet opisaæ tego co zrobili, ale pisz±c, ¿e uratowali komu¶ ¿ycie na pewno nie sk³amiê.
,,Lion. Droga do domu" to powie¶æ pe³na nadziei, odwagi, lêku, strachu, ale tak¿e piêkna, mi³o¶ci, si³y i wytrwa³o¶ci. Saroo Brierley dziêki swojej determinacji odnalaz³ swój dom, móg³ spotkaæ siê ze swoim rodzeñstwem i matk±, t± która go urodzi³a. Ta historia wydaje siê idealnie wyre¿yserowana, jednak to prawdziwe ¿ycie, prawdziwe wydarzenia i prawdziwe uczucia. Saroo dziêki niewielu wspomnieniom, jakie zapamiêta³ maj±c piêæ lat, odnalaz³ drogê do domu. Niesamowite, ¿e choæ to wydaje siê ma³o, zapamiêta³ a¿ tyle szczegó³ów, które pomog³y mu w tej najwa¿niejszej drodze w jego ¿yciu. ,,Lion. Droga do domu" pokazuje, ¿e nie powinni¶my siê poddawaæ, nie powinni¶my traciæ nadziei, a powinni¶my umieæ korzystaæ z szans pojawiaj±cych siê w naszym ¿yciu.
Historia Saroo Brierley zosta³a przeniesiona na du¿y ekran. Nie ogl±da³am jeszcze filmu, ale jestem pewna, ¿e ksi±¿ka zdecydowanie oddaje wiêcej emocji ni¿ film. Mo¿na piêknie zagraæ rolê, ale czytaj±c piêkne s³owa, napisane przez kogo¶ kto je prze¿y³, to jest co¶ bardziej fascynuj±cego. Szczerze zachêcam wszystkich do przeczytania ,,Lion, Droga do domu". To niesamowita historia, która odmieni spojrzenie na ¿ycie ka¿dego czytelnika, albo chocia¿ sprawi, ¿e na moment oderwie siê od spraw codziennych i pomy¶li o Saroo, o tym co prze¿y³ i innych dzieciach i ludziach, których gdzie¶ tam w ¶wiecie ¿ycie pisze w³asny, niesamowity scenariusz. Mam nadziejê, ¿e wiele z takich historii skoñczy siê happy endem.
Saroo urodzi³ siê w Indiach, w bardzo biednej rodzinie. Ju¿ jako malutki ch³opczyk musia³ ¿ebraæ razem z braæmi, ¿eby zdobyæ co¶ do jedzenia. Pewnego...
Przeczytane:2017-01-19, Przeczyta³am,
Walka Saroo trwa³a przez ca³e lata. Walczy³ o siebie, swoj± to¿samo¶æ, swoje miejsce w ¶wiecie. I wygra³.
Lektura tej powie¶ci by³a dla mnie krokiem oczywistym, przede wszystkim ze wzglêdu na moje zami³owanie do prawdziwych historii. Nawet najlepsza fikcja literacka nie poka¿e codzienno¶ci tak piêknie i tak realistycznie jak opowie¶æ utkana przez faktycznie ¿yj±cych ludzi.
Dla mnie „Lion.Droga do domu” to pozycja bardzo warto¶ciowa. Niezwykle siê cieszê, ¿e Saroo zdecydowa³ siê podzieliæ z czytelnikami tym, co mu siê przydarzy³o, zw³aszcza, ¿e historia ta jest tak nieprawdopodobna. Czyta³am j± z zapartym tchem- od pocz±tku do koñca. Ka¿dy etap jego wêdrówki- opuszczenie rodziny, adopcjê, poszukiwania bliskich- przyjê³am z ogromn± ciekawo¶ci±, dlatego ¿e interesowa³y mnie w tym samym stopniu.
Bardzo mi siê podoba, ¿e historia ma swój pocz±tek w Indiach i to ten kraj sta³ siê osi± wydarzeñ. Poznanie Indii jest moim podró¿niczym priorytetem, a za spraw± naszego bohatera mog³am nieco lepiej wyobraziæ sobie to pañstwo. Niezwykle poruszy³y mnie fragmenty dotycz±ce dzieciñstwa ch³opca, panuj±cej biedy, ludzkiego okrucieñstwa. Ciê¿ko pogodziæ siê z tym, ¿e ludzie ¿yj± w takich warunkach, szczególnie gdy problem ten dotyczy ma³ych dzieci. Niemniej Saroo zauroczy³ mnie swoj± si³± charakteru, sprytem, walk± o przetrwanie. A przede wszystkim determinacj±.
Ta determinacja szczególnie silnie przejawia³a siê na etapie poszukiwania utraconej rodziny. Za spraw± tej opowie¶ci czytelnik ma mo¿liwo¶æ przekonania siê, jak istotn± rolê w ¿yciu ka¿dego cz³owieka odgrywa poznanie swojego pochodzenia i zrozumienie swoich korzeni. Nawet osoby, którym dopisa³o szczê¶cie w postaci nowego domu i wspieraj±cej rodziny adopcyjnej, nie potrafi± przej¶æ nad tym do porz±dku dziennego. Problem ten nigdy mnie nie dotyczy³, co nie oznacza, ¿e mnie nie interesowa³. Poszukiwania, refleksje, determinacja.
„Rozmowy z Lis± ods³ania³y czasem ukryty sens moich poczynañ: to, ¿e szukam domu, ¿eby zamkn±æ jaki¶ rozdzia³, ¿eby zrozumieæ swoj± przesz³o¶æ i mo¿e dziêki temu równie¿ siebie, moj± nadziejê, ¿e uda mi siê ponownie spotkaæ z hindusk± rodzin± i wyja¶niæ jej, co siê ze mn± sta³o”.
Mówi siê, ¿e cel u¶wiêca ¶rodki. To stwierdzenie ¶wietnie pasuje do historii Saroo, który zaimponowa³ mi swoj± si³± i energi± w d±¿eniu do celu. Jego próba odnalezienie rodziny przypomina³a szukanie ig³y w stosu siana, a jednak ani przez chwilê go to nie zniechêci³o. To bardzo wa¿ne, ¿e tak szczegó³owo opisa³ ka¿dy krok, pokazuj±c nam, ¿e nie ma rzeczy niemo¿liwych. Czasami dotarcie do celu zajmie nam nieco wiêcej czasu, ale warto go po¶wiêciæ. To przepiêkna, m±dra i przede wszystkim motywuj±ca historia.
Podczas czytania odczuwa³am wiele intensywnych emocji, a przez g³owê przemyka³y mi ró¿norodne refleksje. Du¿e wra¿enie zrobi³o na mnie to zderzenie ¶wiatów, lepiej ukazuj±cych biedê w Indiach i dobrobyt w Australii, co dodatkowo podkre¶li³o, ¿e mo¿na mieæ w zasiêgu rêki wszystko, a jednak mo¿liwo¶æ spe³nienia marzeñ czy bogactwo strac± na znaczeniu, kiedy nie bêdziemy rozliczeni z przesz³o¶ci±.
Powie¶æ przeczyta³am szybko, choæ nie by³o lekko. Saroo pisze swobodnie, z chêci± dziel±c siê z nami szczegó³ami, a jednak temat ten nas uwiera i przygniata swoim ciê¿arem. Historia ma bardzo pozytywny wyd¼wiêk, choæ dotarcie do happy endu mo¿e kosztowaæ nas wiele emocji.