Linia na piasku. Konflikt, który ukształtował Bliski Wschód

Ocena: 6 (1 głosów)

Fascynująca historia brytyjsko-francuskiej rywalizacji o wpływy na Bliskim Wschodzie i jej skutki

W 1916 roku, w połowie I wojny światowej, dwóch mężczyzn potajemnie dokonało podziału Bliskiego Wschodu. Byli to sir Mark Sykesbrytyjski polityk wizjoner, oraz François Georges-Picot - francuski dyplomata. Zawarta przez nich umowa, mająca rozładować napięcie zagrażające porozumieniu Entente cordiale, wyznaczała granicę interesów, linię, która biegła od Morza Śródziemnego do Persji. Francja objęła zwierzchność nad terytoriami leżącymi na północ, a Wielka Brytania przejęła władzę mandatową nad ziemiami na południe. Pomimo przeciwności zawarty wtedy pakt przetrwał wojnę i po jej zakończeniu stanowił podstawę do podziału regionu na pięć nowych państw, które znalazły się pod protektoratem Wielkiej Brytanii i Francji. Stworzenie brytyjskich mandatów Palestyny, Transjordanii oraz Iraku, a także objęcie przez Francję zwierzchności nad Libanem i Syrią doprowadziło do powstania dwóch sąsiadujących ze sobą niestabilnych terytoriów.

Kolejne trzy dekady to ponura opowieść o przemocy i tajnych politycznych manipulacjach w wykonaniu polityków, dyplomatów, szpiegów oraz żołnierzy, w której istotną rolę odegrali m.in. T.E. Lawrence, Winston Churchill oraz Charles de Gaulle.

Książka opowiada historię krótkiej, lecz niezwykle istotnej epoki panowania Wielkiej Brytanii i Francji na Bliskim Wschodzie. Wyjaśnia, w jaki sposób dawne antagonizmy pomiędzy dwoma mocarstwami rozpaliły obecny konflikt między Arabami i Żydami, a także doprowadziły ostatecznie do wojen - pomiędzy Wielką Brytanią a Francją w 1941 roku oraz między Arabami i Żydami w roku 1948.Wykorzystując odtajnione niedawno dokumenty brytyjskich oraz francuskich archiwów, James Barr wraca do tego ukrywanego konfliktu, by po raz pierwszy opisać zadziwiający rewanż Francji za odsunięcie jej od władzy w Libanie oraz Syrii na skutek działań Wielkiej Brytanii.

Haniebne oblicze polityki zagranicznej. Nie sposób oderwać się od tej książki.

,,Independent"

Wciągająca i dobrze udokumentowana książka. Interesująca relacja Jamesa Barra maluje dość zdumiewający obraz zaciekłości, sporów oraz brawury.

,,BBC History Magazine"

James Barr zajmował się zawodowo polityką, pracował dla ,, Daily Telegraph" oraz w londyńskim City, a także przemierzył Bliski Wschód. Jest autorem Setting the Desert on Fire, historii T.E. Lawrence'a oraz trzymanej w tajemnicy wojny w Arabii. Pełnił funkcję profesora wizytującego w St Antony's College w Oksfordzie.

Informacje dodatkowe o Linia na piasku. Konflikt, który ukształtował Bliski Wschód:

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2024-10-25
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788381756051
Liczba stron: 512
Tytuł oryginału: A Line in the Sand

Tagi: Stosunki międzynarodowe

więcej

Kup książkę Linia na piasku. Konflikt, który ukształtował Bliski Wschód

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Linia na piasku. Konflikt, który ukształtował Bliski Wschód - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-10-20, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Linia na piasku. Konflikt, który ukształtował Bliski Wschód" to książka, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się ciekawej choć raczej trudnej i może trochę topornej lektury i książka rzeczywiście była bardzo interesująca i poruszająca trudne tematy, jednak jest świetnie napisana. Język jest przystępny i zrozumiały. Niektóre fragmenty bardzo mnie wciągały, świetnie mi się czytało ten tytuł.

 

Pozycja ta opowiada o walce Francji i Wielkiej Brytanii o wpływy i tereny na Bliskim Wschodzie, przedstawia nam również jakie były skutki tych działań. Co zaskakujące, były ogromne.

 

Dzięki tej książce dowiedziałam się bardzo dużo, nie powiem, że przedtem jakoś specjalnie interesowałam się tym regionem czy zagadnieniami, choć zdarzało mi się. Mimo to moja wiedza na ten temat była i nadal jest niewielka.

 

Jestem pod wrażeniem pracy jaką autor włożył w ten tytuł. Lektura ta jest szczegółowa i zawiera wiele informacji, czasami mnie to przytłaczało i musiałam odłożyć książkę i chwilę przewietrzyć głowę. Ale uważam, że to było dobre. Pozwalało przemyśleć i przetrawić różne fakty.

 

Pracując nad książką pisarz wykorzystał niedawno odtajnione dokumenty brytyjskie oraz francuskie, rzuca to nowe światło na pewne wydarzenia.

 

To świetna i rzetelna książka, zarówno dla osób, które interesują się historią, jak i dla tych, którzy chcą się dowiedzieć o co chodzi z tym całym konfliktem na Bliskim Wschodzie. Bardzo polecam!

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy