Liga Niezwykłych Dżentelmenów - Czarne akta

W kolekcji Mistrzowie Komiksu przedstawiamy wyjątkowy album Alana Moore’a i Kevina O’Neilla. Dzieło pełne aluzyjnego humoru i nawiązań do współczesnej i dawnej sztuki, a jednocześnie, dzięki dołączonym okularom 3D i specjalnej technice druku, oferujące niespotykane dotąd efekty wizualne.

Wielka Brytania lat 50. XX wieku: gniazdo szpiegów i zimnowojennych zdrad. Powróciwszy po długiej nieobecności, dwoje członków dawno rozwiązanej "Grupy Murray" szuka ściśle tajnej książki, opisującej wszystkie znane fakty związane z ich niezwykłą Ligą, legendarnego tomu znanego jako Czarne Akta. Czy mogą liczyć na sukces w jakże obcym XX wieku... i czy w ogóle zdołają ujść z życiem z Anglii?

Informacje dodatkowe o Liga Niezwykłych Dżentelmenów - Czarne akta :

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Komiksy
ISBN: 978-83-237-6166-2

Kup książkę Liga Niezwykłych Dżentelmenów - Czarne akta

Liga Niezwykłych Dżentelmenów - Czarne akta - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-12-05, Ocena: 6, Przeczytałem,

PopKulturowy Kociołek:

Alan Moore od samego początku tworzenia przygód niezwykłych bohaterów lubił bawić się formą i często w ten sposób zaskakiwać czytelnika. W recenzowanym albumie postanowił on w pełni wykorzystać swój twórczy umysł, aby dostarczyć odbiorcy coś więcej niż tylko zwykły komiks. Czarne Akta są bowiem mieszanką widowiskowości, niesamowitości, emocjonalności, pomysłowości i wylewającego się z każdej strony humorystycznego kulturowego absurdu.

Album jest połączeniem tradycyjnego komiksu i niezwykłego, ale również nader ciekawego książkowego eposu. Trzonem komiksowej części historii są tytułowe Czarne Akta. Zbiór tajnych materiałów dotyczących Ligi i jej członków (która została już rozwiązana – akcja rozgrywa się w 1958 roku). Dokumenty te stanowią łakomy kąsek dla wszystkich agencji wywiadowczych. Jednocześnie są ogromnym zagrożeniem dla byłych bohaterów ratujących Anglię. Nic więc dziwnego, że dwójka z nich (Mina Murray i Allan Quatermain) postanawia zrobić wszystko, aby przejąć tę książkę. Jeśli ktoś czytał poprzednie tomy serii, z pewnością może być mocno zaskoczony odmłodzonym wyglądem tych postaci. Zapewniam jednak, że zostało to wyjaśnione w fabule (czy dobrze to już inna sprawa), niekoniecznie jednak na samym początku dzieła.

Wątek ten przerywany jest prezentacją (najczęściej w formie pisanej – ale nie tylko) zawartości wspomnianych akt. Dzięki czemu czytelnik ma okazję zapoznać się z historią samej Ligi i różnymi losami jej członków.

Taka forma dzieła ma swoje plusy i niestety również pewne minusy. Na pewno pozwala to odbiorcy na jeszcze intensywniejsze wsiąknięcie w niezwykły świat wykreowany przez autora. Przerywana akcja sprawia jednak, że historia jest mniej intensywna/widowiskowa niż poprzednich albumach. Nie umniejsza jednak to jej niesamowitości i umiejętności zapewnienia odbiorcy naprawdę dobrej dawki przemyślanej rozrywki.

Na pewno nie zmienia się za to nic w kwestii implementacji przez Moore’a w tytule całej masy kulturowo-polityczno-historycznych nawiązań. Robi on to oczywiście w formie pastiszu (niejednokrotnie dość absurdalnego), ale na pewno nie można mu odmówić tego, że potrafi on rozbawić czytelnika, a podawane treści są idealnie ze sobą spasowane.

Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2016-07-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Komiks przedstawiający Wilhelminę Murray i Allana Quatermain, którym udaje się odzyskać tytułowe Czarne Akta. Uciekając przed tajnymi agentami obecnego rządu zaglądają co chwila do tajnych dokumentów, które to są zbiorem i pornograficznych wyznań wiecznie młodej ladacznicy i okultustycznym tekstem i fututystycznym erotykiem. Ciekawy pomysł, totalny mash-up, chociaż sama preferuję jedną historię, bez ciągłego skakania w jakieś wyrwane fragmenty. Na końcu niespodzianka - fragment, który oglądamy w 3D przez specjalnie do komiksu dodane okulary. Zdecydowanie komiks dla dorosłych z uwagi na treść i styl.
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-10-29, Ocena: 4, Przeczytałem,

ODNALEŹĆ TAJNE AKTA

,,Liga niezwykłych dżentelmenów" wraca. Po raz kolejny. I to od razu z czterema tomami wydanymi na raz. Ja sięgnąłem po ten konkretny, bo to jeden z tych, których wcześniej nie znałem. Więc poznałem i jak zawsze bawiłem się znakomicie. Bo może to i nie największe dzieło Moore'a, ale nawet w takiej bardziej rozrywkowej formie autor ten jest znakomity i serwuje czytelnikom - szczególnie tym rozeznanym w poruszanej przez niego tematyce - naprawdę świetną zabawę.

Lata 50. XX wieku. Do Londynu wraca dwójka z nieistniejącej już Grupy Murraya, poszukując tzw. ,,Czarnych akt", w których zawarte są informacje o Lidze. Ale czy ich misja ma szansę powodzenia? I czy ją przeżyją?

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;