Lider 2.0

Ocena: 5 (4 głosów)

Lider: przywódca, szef, autorytet. To osoba, która zarządza władzą udzieloną mu przez zespół i wykorzystuje ją do osiągnięcia celu zespołu. Bez lidera grupa nie jest w stanie funkcjonować. Bycie liderem to dar, umiejętność, z którą niektórzy się rodzą, a inni nie. Ale można się tego nauczyć.

W tej książce Bernardo Stamateas przedstawia zasady i praktyczne narzędzia, które pomagają pokonać przeciwności losu i poprawić komunikację w zespole, zaangażowanie i wydajność.

-Zarządzaj mocą, którą dają ci ludzie,

-Odpowiednio wydawaj polecenia,

-Skutecznie przekazuj innym wiedzę, ale i cały czas się ucz,

-Zbuduj świetny zespół.

Pomóż grupie uwolnić pełny potencjał i razem osiągnijcie nadzwyczajny sukces!

Informacje dodatkowe o Lider 2.0:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2024-02-14
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788311172340
Liczba stron: 240
Tytuł oryginału: Liderazgo exitoso

więcej

Kup książkę Lider 2.0

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Lider 2.0 - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2024-08-03, Ocena: 3, Przeczytałam,

Lider to brzmi dumnie. Pojęcie to łączy w sobie władzę z autorytetem i szacunkiem. Są osoby, które mają naturalne predyspozycje do bycia liderem, ale niektórzy twierdzą, że tego można się nauczyć. O tym jak być dobrym przywódcą pisze psycholog Bernardo Stamateas w publikacji „Lider 2.0”.

Książka jest podzielona na cztery cześć: „Podstawy”, „Jak”, „Pytania”, „Toksyczni ludzie”. Mogłoby się wydawać, że to przejrzysta kompozycja, jednak w moim odczuciu, nie udało się takowej autorowi osiągnąć. Części pierwsza i druga prawie się od siebie nie różnią, a wiele kwestii się zazębia, w efekcie czego Bernardo Stamateas się po prostu powtarza. Nie wiem dlaczego została wyodrębniona część „Pytania”, bo takowe zajmują sporo miejsca w poprzednich rozdziałach. Natomiast fragment o różnych typach przywództwa jest interesujący, ale w kontekście tego poradnika jest raczej ciekawostką.

Styl publikacji ogranicza się do tzw. „mowy korporacyjnej”. Dużo tu ogólników, pięknych haseł, a mało konkretów. Plusem takiego rozwiązania, jest to, że łatwo odnieść zawarte porady do różnych sytuacji, nie tylko z życia zawodowego. Wymaga to co prawda nieco wyobraźni, ale zakładam, że po książkę tego typu sięgają osoby ambitne. Minusem jest zimny, teoretyczny charakter. Powinnam dodać, dla mnie. Zdecydowanie wolę poradniki, gdzie są jakieś anegdoty, historie z życia. Znacznie więcej się z nich uczę.

Żeby nie być gołosłowną przywołam jedną z odpowiedzi Bernardo Stamateasa. Temat motywacja. „Co zrobić, gdy gratulacje lidera wywołują zazdrość w grupie?”[1] Posłuchajcie: „Trzeba pokazać w grupie, że zazdrość wobec osoby, która otrzymała gratulacje, nie ma sensu ponieważ tym, co się liczy, jest właściwe wykonanie zadania. Trzeba dążyć do tego, by pracownicy dobrze wykonywali swoją pracę i nie kłócili się z osobą, która otrzymała gratulacje”[2]. A ty szefie bądź mądry i wymyśl, jak to zrobić. Musiałeś wybrać tego nieszczęsnego „pracownika miesiąca”, bo taka jest polityka firmy. Całe biuro patrzy na niego z zazdrością i szepcze jakim jest „wazeliniarzem”. Wyjaśnij teraz, że ten jeden gość, który stał się właśnie wrogiem publicznym numer jeden zasługuje na wyróżnienie, ale wszyscy są fajni i mogą liczyć na przyjacielskie poklepanie po ramieniu i słowa „good job”. Sytuacja jest trudna, a autor książki nie podpowiada jak z niej wybrnąć. Nieumiejętne zastosowanie się do jego rady może doprowadzić do ośmieszenia się, a w efekcie stracenia pozycji lidera. Do tego będziesz musiał/a zmierzyć się ze złą atmosferą oraz dużym spadkiem motywacji w grupie.

W opisie książki można przeczytać, że Bernardo Stamateas jest specjalistą od samorozwoju. Nie chcę tu nikogo obrazić. Być może są coache z sercem, ale ja takich nie spotkałam. Publikacja „Lider 2.0” reprezentuje wszystko to, czego ja w tym podejściu nie lubię – frazesy. W tej książce znajdziemy wiele ogólników, które dla zdroworozsądkowego człowieka powinny być oczywiste np. że nie można używać przemocy, że ludzi trzeba szanować, że trzeba być pewnym siebie. Natomiast autor nie rozwija kwestii „jak” i „dlaczego”. Nie jest w stanie przekonać kogoś, kto uważa, że musi pokazać podwładnym siłę, iż nie warto tak działać. Nie podpowiada, jak zbudować pewność siebie. Dobry lider musi być po trochu psychologiem, strategiem, ekonomistą, artystą. Musi podchodzić do sytuacji kreatywnie, znać się na ludziach, potrafić obliczyć bilans zysków i strat, jakie wywołają jego decyzje. To musi być człowiek wszechstronny. Musi rozwijać się w rożnych kierunkach, poznawać różne scenariusze, żeby wiedzieć, kiedy jaki zastosować. Rady Bernardo Stamateas powinny być dla inteligentnego człowieka, jakim jest lider, oczywiste. A jeżeli nie są to osoba taka powinna wynotować sobie nad jakimi obszarami ma pracować, aby tym liderem się stać i poszukać dobrych poradników z tych dziedzin.

[1] Bernardo Stamateas, „Lider 2.0”, przeł. Ksenia Zawanowska, wyd. Bellona, Warszawa 2024, s. 77.
[2] Tamże.

Link do opinii

„Lider 2.0” to książka autorstwa Bernarda Stamateasa, która traktuje o tym, jak sprawdzić się w roli przywódcy grupy. Lider z reguły kojarzy nam się z osobą, która znajduje się na stanowisku kierowniczym, czy dyrektorskim. Z reguły jest to oczywiście prawda, ale nie do końca. Każda grupa ma lidera i jest tak również w każdej rodzinie, związku, wśród przyjaciół i znajomych, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Lider nie jest stanowiskiem, które człowiek może otrzymać, ale można je sobie wypracować tak, że grupa sama zdecyduje o jego wyborze.
Bernard Stamateas w swojej książce w bardzo fajny, lekki i przyjemny sposób porusza temat przywództwa w grupie. Pokazuje, jak często z tym faktem się spotykamy, niemal w każdej płaszczyźnie swojego życie i codziennie. Książka porusza wiele bardzo ważnych tematów, w których autor przybliża problemy, z którymi musi mierzyć się lider. Zarządzanie nie jest łatwe, a lider grupy mierzy się z wieloma problemami, bo to on buduje zespół, przydziela wszystkim zadania, jego zadaniem jest wypracowanie odpowiedniej współpracy, czy komunikacji, aby współpraca, wzajemne kontakty były na tyle udane, że zespół będzie bez problemu dążył do wyznaczonych sobie celów, realizując je i pnąc się w górę.
Autor podkreśla, że aby umiejętnie móc dowodzić grupą, to w pierwszej kolejności należy skupić się na sobie. Lider bowiem musi być uporządkowany, potrafić zapanować nad swoimi emocjami, umieć podejmować decyzje pod wpływem presji i stresu, nad którym powinien zapanować, a także musi umieć przyjąć zarówno pochwałę, jak i krytykę. Lider również musi słuchać, nie może uważać siebie za przywódcę, który nigdy się nie myli, ale przede wszystkim sam musi umieć współpracować z innymi.
Ta książka odnosi się zarówno do sfery zawodowej, jak i prywatnej, a czytając, możemy dostrzec, co sami powinniśmy w sobie poprawić, aby stać się dobrymi liderami, niezależnie od tego, co w życiu robimy.
Ja jestem pod ogromnym wrażeniem książki. Kolejny wspaniały poradnik, po który miałam przyjemność sięgnąć i z którego z pewnością wiele skorzystam!

Link do opinii

Bycie liderem to bardzo ważna funkcja, a jednocześnie niemała odpowiedzialność. To właśnie na nim spoczywa zarządzanie grupą, to on jest odpowiedzialny za jej funkcjonowanie, efekty w pracy itp. Tylko jak być takim liderem, aby zespół uważał go za dobrego. Z pomocą przychodzi Bernardo Stamateas autor książki „Lider 2.0”.

Co znajdziemy w książce? Wiele istotnych, wręcz cennych informacji dla Liderów. Dowiemy się między innymi, jak pokonać przeciwności niektóre losu, poprawić komunikację w zespole, a także zaangażowanie oraz wydajność. Jest o zarządzaniu mocą, którą dają ci ludzie, odpowiednim wydawaniu poleceń, skutecznym przekazywaniu innym wiedzy, budowaniu świetnego zespołu.

Książka napisana jest w sposób konkretny, bez zbędnego rozciągania. Moim zdaniem to spora zaleta.

„Lider 2.0” to książka, która według mnie będzie sporą pomocą dla każdego, kto jest liderem. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Link do opinii

Czy każdy nadaje się na lidera? 

Wychodzę z założenia, że aby coś polepszyć, należy zacząć od siebie.Moim zdaniem - każdy ma w sobie coś z lidera. Ta książka pozwala na poznanie sposobów zarządzania z różnych perspektyw, jej systemów, zalet i wad, dowiemy się, dlaczego istnieje lider, jak powinien motywować, delegować, efektownie nauczać, komunikować się, jak radzi sobie ze stresem i jakie znaczenie u lidera ma empatia. Przyjrzymy się też toksycznemu przywództwu i jego typom jak:
?lider narcystyczny 
?lider psychopatyczny
?lider histrioniczny 
?lider paranoiczny
?lider obsesyjny 
?oraz więcej tendencji zachowań przywódców

Autor podsunie narzędzia na radzenie sobie z ludźmi konfliktowymi i skuteczne tworzenie zespołu oraz polepszanie wiedzy innych w pozytywnym środowisku. 
Przebywa się w towarzystwie różnych osobowości i każda z nich ma w sobie coś korzystnego do zaoferowania z punktu widzenia lidera. Na ostatnich stronach znajduje się test dla czytelnika, dzięki któremu będzie w stanie określić, jakim jest typem lidera. Praca nad sobą to nieustanny proces, a otwarty umysł i chęć do zmian są często wyznacznikami sukcesu oraz zadowolonej grupy ludzi. Dobry lider ma wpływ na korzystny rozwój innych. 

Wiedza w książce jest łatwa do przyswojenia i motywuje do działania. Krótkie rozdziały i część z pytaniami i odpowiedziami daje szansę na zatrzymanie się i przemyślenie ważnych zagadnień i strategii. Liderem nie jest się jedynie pracując w firmie, ale również będąc partnerem, rodzicem czy przyjacielem. 
Mimo znaczącej ilości teoretycznych ciekawostek, jest to lekka i przyjemna lektura. 

Kolejna fantastyczna pozycja, która na moją półeczkę o rozwoju osobistym.

Link do opinii
Inne książki autora
Od klęski do sukcesu
Bernardo Stamateas0
Okładka ksiązki - Od klęski do sukcesu

Bernardo Stamateas, autor licznych poradników z dziedziny psychologii, (m.in.: "Toksyczni ludzie", "Toksyczne emocje"), w najnowszej książce, "Owocne...

Pragnę zmiany
Bernardo Stamateas0
Okładka ksiązki - Pragnę zmiany

Wyjdź ze strefy komfortu! Bernardo Stamateas, specjalista od psychologii i samodoskonalenia, pokazuje, jak się rozwijać, nie bać się zmian, nawet gdy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy