Fascynujące usterki ludzkiego organizmu.
Autorka zabiera czytelnika w podróż po zakamarkach ludzkiego organizmu oraz wyjaśnia, co i jak może w nim nie zadziałać.
Dlaczego stresowi nieraz towarzyszy biegunka?
Czemu nastolatki i kulturyści mają trądzik?
Dlaczego mamy ochotę ziewać, gdy jesteśmy zmęczeni, zdenerwowani albo kiedy myślimy o ziewaniu?
Czemu mężczyźni łysieją zdecydowanie częściej niż kobiety?
Sarah Holper wyjaśnia nam, co kryje się za konkretnymi objawami medycznymi: od bólu głowy przez swędzenie skóry i brzęczenie w uszach po jaskrawożółty mocz. Dzięki zapadającym w pamięć historiom pacjentów, zdumiewającym faktom z dziejów medycyny, ciekawostkom kulturowym i z fizjologii innych gatunków, a także lekarskim sekretom autorka przekazuje nam wiedzę potrzebną, aby lepiej rozumieć sygnały, jakie wysyła nasze ciało.
Wydawnictwo: Słowne
Data wydania: 2022-07-20
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 328
Tytuł oryginału: What’s Wrong With You. An Insider’s Guide To Your Insides
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Przeczytane:2022-08-21, Ocena: 3, Przeczytałam, Moje 2022, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2022 roku, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2022, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu - edycja 2022, 52 książki 2022,
Organizm ludzki czasem się psuje. Wtedy idziemy do lekarza. Na przykład do doktor Sarah Holper. Pani doktor pomaga zrozumieć i zinterpretować najczęściej występujące symptomy i usterki ludzkiego ciała, zabierając czytelnika w podróż po jego zakamarkach. Wyjaśnia, co się dzieje w organizmie, jak do tego doszło, dlaczego może w nim coś nie zadziałać i dlaczego człowiek źle się czuje.
Publikacja składa się z 5 rozdziałów: Mózg, Głowa, Jama ustna i gardło, Narządy jamy brzusznej, Skóra. Autorka omawia najczęstsze dolegliwości: gorączkę, ból głowy, krwawienie z nosa, nieświeży oddech, kaszel, utratę głosu, refluks żołądkowy, wymioty, biegunkę, bąki i beknięcia, trądzik, alergie. Rozdziały zaczyna od historycznej ciekawostki. Przedstawia krótki rys historyczny leczenia danej dolegliwości. Potem skupia się na budowie i funkcjonowaniu opisywanych narządów, dolegliwości z nimi związanych i krótko podsumowuje dany temat.
Sarah Holper pisze w sposób przystępny i zrozumiały mimo terminów medycznych. Lekkość wprowadzają ciekawostki z praktyki lekarskiej autorki i ze świata zwierząt (żyrafy nie ziewają), szpitalne anegdoty, dygresje kulturowe, dziwactwa znane z historii. Przy tym obala mity (ziewanie to dotlenianie mózgu). Przedstawia wyniki badań naukowych np. o paracetamolu. Podaje sposoby, jak wyrównać ciśnienie w uszach, zatamować krwotok z nosa, jaką dziecięcą zabawką usunąć woskowy czop z ucha. Można przeprowadzić na sobie doświadczenie z żelkami.
Czy owe usterki ludzkiego ciała są fascynujące? Do pewnego stopnia na pewno. Zależy, kto czego szuka. Co ważne, tę publikację popularnonaukową można czytać od dowolnego momentu, od tematu, który nas w danej chwili interesuje.
,,Lekarz prawdę ci powie" to połączenie wiedzy anatomicznej i medycznej o najczęstszych dolegliwościach, historii medycyny, badań naukowych i mnóstwa różnorodnych ciekawostek. Dla kogo? Dla osób żądnych wiedzy potrzebnej do zrozumienia sygnałów wysyłanych przez organizm i dla zainteresowanych tematyką. Na pewno nie jest to poradnik medyczny z gotowymi rozwiązaniami na popularne dolegliwości.