Kto napisze naszą historię?

Książka w przekładzie i opracowaniu specjalistów z Żydowskiego Instytutu Historycznego imienia Emanuela Ringelbluma w Warszawie, opatrzona przedmową zastępcy dyrektora ŻIH dra Andrzeja Żbikowskiego. Od roku 1940 do wiosny 1943 w warszawskim getcie działało Oneg Szabat – konspiracyjna organizacja założona, by dokumentować losy Żydów w okupowanej Polsce i stworzyć archiwum, które zachowałoby tę dokumentację dla potomności. Jej twórca Emanuel Ringelblum – historyk, pedagog, działacz społeczny – wierzył, że historia Żydów polskich stanowi integralną część historii Polski, a więc w dziele jej tworzenia muszą uczestniczyć sami Żydzi, a w obliczu Zagłady – gromadzić jej świadectwa. Tak powstało Archiwum Ringelbluma (Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego) – unikatowy zbiór dokumentów, jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o życiu w getcie i eksterminacji warszawskich Żydów. I choć prawie wszyscy współpracownicy Oneg Szabat zginęli, część archiwum ocalała. Ukryte w bańkach na mleko i blaszanych pojemnikach dokumenty urzędowe i osobiste, listy, dzienniki, wspomnienia, relacje, teksty literackie i prasowe, rysunki, zdjęcia przetrwały zakopane na terenie getta. W 1946 i 1950 roku odnaleziono dwie części archiwum. Trzeciej nie odnaleziono do dziś.

Informacje dodatkowe o Kto napisze naszą historię?:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-241-3633-9

Kup książkę Kto napisze naszą historię?

Kto napisze naszą historię? - opinie o książce

Niezwykła i śmiem stwierdzić, że dla większości z nas – nawet interesujących się okresem II wojny światowej – historia  Archiwum „Oneg Szabat” i jego twórcy nie była dotąd znana. Przedziwna, a jednocześnie heroiczna działalność intelektualistów, którzy postanowili ocalić od zapomnienia chwile, które były udziałem mieszkańców warszawskiego getta. Jak? Gromadząc różnego rodzaju dokumenty (rozprawy, listy, eseje Emanuela Ringelbluma, wspomnienia mu współczesnych, scenariusze spektakli, wypracowania szkolne, kartki żywnościowe i inne).  Poruszająca historia ludzi, których starano się pozbawić wszystkiego – godności, nadziei i prawa do życia.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski