Daisy – niegdysiejsza piękność i ozdoba najznamienitszych europejskich salonów umarła w niedostatku, pozostawiając po sobie legendę.
Księżna Daisy von Pless, angielska arystokratka, która poślubiła księcia Jana Henryka XV Hochberga, pana na Książu i Pszczynie, uważana była za najpiękniejszą kobietę Europy przełomu XIX i XX wieku. Przez najbliższych nazywana Stokrotką, wydawała się być dzieckiem szczęścia: charyzmatyczna, podziwiana na salonach, wyszła za mąż za bajecznie bogatego magnata. Wyprzedzała swoją epokę nowatorskim podejściem do kwestii dobroczynności, spraw socjalnych i ekologii. Znana była z nieszablonowego zachowania, poważyła się np. ingerować w politykę, odwieczną domenę mężczyzn, angażując się w negocjacje pokojowe z darzącym ją sympatią cesarzem Wilhelmem II.
Uroda i bogactwo nie przyniosły jej niestety osobistego szczęścia. Życie nie szczędziło księżnej Daisy bolesnych i traumatycznych przeżyć: straciła dwójkę dzieci, zmagała się z nieuleczalną chorobą, rozwiodła się z niewiernym mężem, a po wojnie borykała się z problemami finansowymi.
Iwona Kienzler, autorka bestsellerowych biografii, przypomina nam tę niezwykłą postać, która urodziła się ponad 150 lat temu i nadal budzi podziw oraz zainteresowanie.
Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2023-05-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski
Poznaj dzieje niezwykłego uczucia i związku dwojga kochających się ludzi na tle burzliwych czasów końca Rzeczypospolitej szlacheckiej. Przekonaj...
Niniejszy słownik zawiera ok. 65 000 haseł z dziedziny prawa karnego, administracyjnego, międzynarodowego, europejskiego, polityki, gospodarki, finansów...
Przeczytane:2024-08-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Daisy swego czasu uchodziła z prawdziwą piękność. W lepszych dla siebie czasach była prawdziwą ozdobą najznamienitszych europejskich salonów. Do tego dzięki odpowiedniemu małżeństwu była bajecznie bogata. Znana była z nieszablonowego zachowania i wyprzedzała swoją epokę podejściem do ekologii, dobroczynności a także opieki społecznej. A jednak życie jej nie oszczędzało a gdy odchodziła z tego świata żyła w niedostatku, chociaż pozostawiła po sobie prawdziwą legendę...
Daisy to postać barwna. Nietuzinkowa. Wyprzedzająca swoją epokę... Jednocześnie mam wrażenie, że jej osoba obecnie jest nieco zapomniana. A szkoda, bo warto poznać jej sylwetkę. Pomocna w tym jest między innymi książka Księżna Daisy. Pani na zamkach w Książu i Pszczynie. Autorka przedstawiła w niej księżną z jej wadami i zaletami a także smutkami i radościami. Pokazała jej życie, które nie zawsze miało bajkowe oblicze. Księżna Daisy. Pani na zamkach w Książu i Pszczynie to bardzo ciekawa lektura. Nie tyko pozwoliła zapoznać się z księżną, która co mnie zdziwiło zdziałała wiele dobrego dla zwykłych ludzi, ale także z epoką, w której żyła. Jak zwykle autorka wykonała kawał dobrej roboty by w przyjemny sposób przekazać czytelnikom sporą dawkę wiedzy historycznej. Serdecznie polecam tę książkę. Dzięki niej mamy szansę zapoznać się z jedną z najznamienitszych i rozpoznawalnych kobiet z początku XX wieku.