Księga harców. Przywrócić Pamięć

Ocena: 6 (1 głosów)
„Przyjaciel świata” i „leśny człowiek”, taki co to słyszał, jak trawa rośnie — to harcerz.
Z zamiłowaniem przebiegając ścieżki leśne i polne miedze, wie on, co się wokół niego dzieje, umie nazwać po imieniu drzewa, kwiaty i zioła, ma prawdziwych, zwierzęcych i ptasich przyjaciół.
Harcerz zabiega pilnie o zdobycie wszelkiej wiedzy o tajnikach przyrody, ukrytej przeważnie przed oczami pospolitego „cywila”.
Ale wiedza ta kryje się głęboko w gęstwinie leśnej, w wątłych kształtach ziół łąkowych, w szmerach, szeptach i zawołaniach, zrozumiałych tylko dla wtajemniczonych. Żeby ją zgłębić, trzeba mieć wzrok bystry i umiejący patrzeć, ucho czułe, ruchy zgrabne.
Trzeba być dzielnym, prawym i sprawnym. Trzeba wyrobić w sobie cechy wywiadowcy, tropiącego swą „zwierzynę” po najbardziej nikłych śladach.

Informacje dodatkowe o Księga harców. Przywrócić Pamięć:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2014-12-17
Kategoria: Inne
ISBN: 9788378507437
Liczba stron: 122

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Księga harców. Przywrócić Pamięć

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Księga harców. Przywrócić Pamięć - opinie o książce

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2016-08-04, Ocena: 6, Przeczytałam,
„Księga harców” Marii Kapiszewskiej to reprint wydania z 1936 roku z serii „Przywrócić pamięć”. Prezentuje się ta niewielka książeczka wspaniale i robi duże wrażenie, gdyż nowy wydawca zadbał o każdy szczegół, od twardej oprawy po wierną pierwowzorowi ikonografię. Trzymanie w rękach „Księgi harców” i czytanie jej jest niesamowite – niezauważalnie przenosimy się w świat przedwojennych harcerzy, ich zabaw, przygód i obowiązków. Mimo iż książka pani Kwapiszewskiej adresowana jest do harcerskiej braci, przeczytać ją może każdy. To nie lada gratka dla najmłodszych czytelników, którzy lubią bawić się aktywnie, są miłośnikami przygód, rozwiązywania zagadek, wcielania się w detektywów, szpiegów i wielkich odkrywców. Czego mali odbiorcy mogą się dowiedzieć z „Księgi harców”? Wielu pożytecznych rzeczy: jak wykorzystywać swoje zmysły, chcąc być wywiadowcą, jak tropić zwierzęta, jak porozumiewać się alfabetem Morse’a, indyjskim pismem obrazkowym oraz innymi sygnałami… Ciekawe są informacje na temat czytania i sporządzania map, organizowania biwaków, gotowania, wiązania profesjonalnych węzłów, radzenia sobie w razie pożaru i innych niebezpieczeństw. Nie tylko zabawa dominuje w „Księdze harców”. Autorka dużo miejsca poświęciła harcerskiemu honorowi, patriotyzmowi, obowiązkowości, uczynności i empatii – cechom, które w naszym dzisiejszym świecie coraz trudniej kultywować. Całość ubarwiają pomysłowe i praktyczne rysunki Tadeusza Orłowicza. Obrazują one i w realistyczny, i symboliczny sposób poszczególne rozdziały; sporo jest w nich poczucia humoru, na przykład we fragmentach opisujących tropienie. Czytanie tej książki jest wielką przyjemnością, gdyż jednocześnie uczy ona i bawi, pobudza wyobraźnię i interesująco przybliża świat przedwojennych skautów. BEATA IGIELSKA
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy