Niezwykła mieszanka humoru i horroru w najgłośniejszej powieści Carrolla.
Odwołując się do słów samego Carrolla, można by stwierdzić, iż Kraina Chichów to książka, od której czytelnikowi włos się jeży na głowie, gdyż okazuje się, że potworem może być wszystko, co nas otacza: znajomi, jedzenie na stole i półki pełne książek. Jest to też powieść o cudzie i grozie tworzenia - porusza problem osiągnięcia artystycznego: czy wielki pisarz jest zarazem wielkim alchemikiem, zdolnym przemienić słowo zapisane na papierze w człowieka w niebieskim kapeluszu, który naprawdę stanie pod naszymi drzwiami? A jeżeli jest do tego zdolny, to czy jest to wspaniałe, czy potworne.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2019-11-26
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 272
Tytuł oryginału: The Land of Laughs
Najgłośniejsza powieść Jonatana Carrolla - niezwykła mieszanka humoru i horroru w wydaniu audio. Prawie 10 godzin nagrania! Odwołując się do słów samego...
"Upiorna dłoń" to zbiór opowiadań Jonathana Carrolla, autora znanego w Polsce głównie ze swoich powieści. Spora część zamieszczonych tu utworów to napisana...
Przeczytane:2023-11-05,
"Kraina Chichów" to niezwykła powieść Jonathana Carrolla, która łączy w sobie elementy humoru i horroru, tworząc fascynującą mieszankę.
Bohaterem tej książki uczynił Carroll Toma Abbey'a, młodego nauczyciela, który wyrusza śladem swojego ukochanego pisarza, Marshalla France'a i trafia do jego rodzinnego miasteczka Galen. Tam zamierza napisać biografię pisarza. W tej niecodziennej wyprawie towarzyszy bohaterowi Saxony, podobnie jak Tom zakochana w twórczości Marshalla France'a. Tom zauważa, że mieszkańcy Galen, zachowują się co najmniej dziwnie i ma wrażenie, że coś przed nim ukrywają. Wraz z rozwojem fabuły główny bohater odkrywa sekrety związane ze swym ulubionym pisarzem, samym miasteczkiem i jego mieszkańcami.
Dla mnie jednym z fascynujących aspektów "Krainy Chichów" jest przedstawienie Galen, miejsca, gdzie ludzie zrzekli się swojej wolności i odpowiedzialności, pozostawiając decyzje o swoim życiu w rękach innych. To nawiązuje do ważnych kwestii społecznych i politycznych, wskazując na ryzyko utraty indywidualności i wolności.
Książka skupia się również na tematach artystycznego tworzenia i zdolności pisarza do przekształcania słów w rzeczywistość. Czy taka moc jest wspaniała czy przerażająca?
W "Krainie Chichów" Carroll tworzy surrealistyczny świat, gdzie pojawiają się mówiące zwierzęta, dybuki i dialogi z samym sobą sprzed wielu lat, pokazując że każdy ma swoją własną rzeczywistość i sposób postrzegania świata. Książka sugeruje, że różnice w percepcji i wrażliwości mogą prowadzić do nieszczęścia, a nie szczęścia.
Autor eksperymentuje z gatunkiem literackim, łącząc elementy powieści obyczajowej, suspensu i grozy. Subtelność w opisie niewyjaśnionych zdarzeń sprawia, że czytelnik pozostaje w niepewności, co do natury wydarzeń, co tylko zwiększa napięcie. Przywodzi to na myśl twórczość Stephena Kinga, który również potrafi budować napięcie i prowadzić czytelnika przez małe miasteczka, pełne tajemniczych wydarzeń.
Zakończenie "Krainy Chichów" może być przewidywalne, ale jednocześnie jest zaskakujące i pozostawia czytelnika z uczuciem przerażenia.
"Kraina Chichów" to pozycja, która niejednoznacznie wpisuje się w gatunki literackie, ale to właśnie czyni ją tak fascynującą. Dla miłośników tajemnicy, subtelnej grozy i psychologicznych zagadek, ta powieść będzie stanowi niezwykłe doświadczenie i na pewno zostanie w pamięci czytelnika na długo.