Kraina Chichów

Ocena: 4.78 (23 głosów)
Inne wydania:

Książka, od której włos się jeży na głowie, gdyż okazuje się, że potworem może być wszystko, co nas otacza: znajomi, jedzenie na stole i półki pełne książek. Jest to też powieść o cudzie i grozie tworzenia.

Informacje dodatkowe o Kraina Chichów:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2010-08-07
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7120-846-4
Liczba stron: 268
Tytuł oryginału: The Land of Laughs
Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Ilustracje:-

więcej

Kup książkę Kraina Chichów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kraina Chichów - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2023-11-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2023,

"Kraina Chichów" to niezwykła powieść Jonathana Carrolla, która łączy w sobie elementy humoru i horroru, tworząc fascynującą mieszankę.

Bohaterem tej książki uczynił Carroll Toma Abbey'a, młodego nauczyciela, który wyrusza śladem swojego ukochanego pisarza, Marshalla France'a i  trafia do jego rodzinnego miasteczka Galen. Tam zamierza napisać biografię pisarza. W tej niecodziennej wyprawie towarzyszy  bohaterowi Saxony, podobnie  jak Tom zakochana w twórczości Marshalla France'a.  Tom zauważa, że mieszkańcy Galen, zachowują się co najmniej dziwnie i ma wrażenie, że coś przed nim ukrywają. Wraz z rozwojem fabuły główny bohater odkrywa sekrety związane ze swym ulubionym pisarzem,  samym miasteczkiem i jego mieszkańcami.

 Dla mnie jednym z fascynujących aspektów "Krainy Chichów" jest przedstawienie Galen, miejsca, gdzie ludzie zrzekli się swojej wolności i odpowiedzialności, pozostawiając decyzje o swoim życiu w rękach innych. To nawiązuje do ważnych kwestii społecznych i politycznych, wskazując na ryzyko utraty indywidualności i wolności.

Książka skupia się również na tematach artystycznego tworzenia i zdolności pisarza do przekształcania słów w rzeczywistość. Czy taka moc jest wspaniała czy przerażająca? 

W "Krainie Chichów" Carroll tworzy surrealistyczny świat, gdzie pojawiają się mówiące zwierzęta, dybuki i dialogi z samym sobą sprzed wielu lat, pokazując że każdy ma swoją własną rzeczywistość i sposób postrzegania świata. Książka sugeruje, że różnice w percepcji i wrażliwości mogą prowadzić do nieszczęścia, a nie szczęścia.

Autor eksperymentuje z gatunkiem literackim, łącząc elementy powieści obyczajowej, suspensu i grozy. Subtelność w opisie niewyjaśnionych zdarzeń sprawia, że czytelnik pozostaje w niepewności, co do natury wydarzeń, co tylko zwiększa napięcie. Przywodzi to na myśl twórczość Stephena Kinga, który również potrafi budować napięcie i prowadzić czytelnika przez małe miasteczka, pełne tajemniczych wydarzeń.

Zakończenie "Krainy Chichów" może być przewidywalne, ale jednocześnie jest zaskakujące i pozostawia czytelnika z uczuciem przerażenia. 

"Kraina Chichów" to pozycja, która niejednoznacznie wpisuje się w gatunki literackie, ale to właśnie  czyni ją tak fascynującą. Dla miłośników tajemnicy, subtelnej grozy i psychologicznych zagadek, ta powieść będzie stanowi niezwykłe doświadczenie i na pewno  zostanie w pamięci czytelnika na długo.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AgnieszkaG
AgnieszkaG
Przeczytane:2014-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Powieść mówiąca o kłopotach twórcy.
Link do opinii
Czy zastanawialiście się kiedyś nad taką oczywistością jak fakt nieprzewidywalnego losu każdego z nas? Nie wiemy przecież, kiedy życie postawi na naszej drodze ,,drugą połówkę", czy będziemy mieć dzieci i jakiej płci, w jaką część świata rzuci nas konieczność, a najważniejsze: kiedy umrzemy. Co prawda ,,każdy jest kowalem swojego losu", ale i on potrafi zrzucać na ludzi miłe i dramatyczne zdarzenia, jakich się nie spodziewamy. Czy nie byłoby kuszącym mieć z góry spisany życiorys i znać swoją przyszłość? Czy chronilibyście taki stan rzeczy, czy może niewiadoma przyszłości jest dla Was największym ,,smaczkiem" egzystencji? Jonathan Carroll w swej książce pt. ,,Kraina Chichów" intryguje czytelnika takiego rodzaju zagadnieniami. 30-letni Tomasz Abbey od dzieciństwa przepadający za twórczością swego ulubionego pisarza, postanawia napisać o nim biografię. W tym celu udaje się ze swą przyjaciółką Saxony do miasteczka, w którym żył twórca. Podróż ta stanie się początkiem niesamowitych zdarzeń, wymykających się wizji znanego nam porządku świata. Określenie, które najczęściej przychodziło mi na myśl podczas lektury, to ,,dziwne". W treści fabuły od początku jest coś dziwnego, co intryguje, niepokoi, zdumiewa, rodzi obawy. Z biegiem tekstu napięcie powoli lecz ciągle wzrasta. Trudno jednak określić książkę dreszczowcem, ponieważ wpływa na czytelnika w sposób łagodny. Myślę, że celem autora było przedstawienie zaskakującej alternatywy rzeczywistości i zainicjowanie w umyśle czytelnika procesu zastanawiania nad nad jej kwestią, co docelowo powinno spowodować docenienie naszego niespodziewanego losu. Przecież nieszczęścia są po to, byśmy potrafili zauważyć, gdy ogarnie na szczęście. Powieść jest bardzo dobrze napisana, jednak mnie osobiście fabuła absorbowała w niezadowalającym stopniu, aczkolwiek ostatecznie bardzo zaskoczyła.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kpt_Yossarian
kpt_Yossarian
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 4, Przeczytałem,
Książka na pewno nie jest zła. Ma swój specyficzny klimat, jednak na początku wieje nudą.
Link do opinii
Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2010-10-28, Ocena: 6, Przeczytałem,
Jedna z moich ulubionych książek Carrolla, chyba uważam ją nawet za najlepszą w jego dorobku. Jest tu pomysł, świetne wykonanie. Jest humor, który mnie powalił. Wiele ostatnich powieści Carrolla jest wtórnych. Kraina Chichów jest świeża i fascynująca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-02, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Dziwna książka, ale to nazwisko zobowiązuje :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - astamate
astamate
Ocena: 6, Czytam,
przeczytałam raz jeszcze- znalazłam podobieństwo do książek Murakamiego. podoba mi się. niby fikcja bo gadające psy, ale jest coć co można nazwać- normalny świat, ludzie, można coś uszczknąc dla siebie dla swojej wyobrażni.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-02-22,
Fakt dziwne.. dobrze ze mam kota
Link do opinii
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2023-08-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2022-11-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Tambonietu
Tambonietu
Przeczytane:2020-12-29, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - Anawinkar
Anawinkar
Przeczytane:2020-08-02, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Lilianna
Lilianna
Przeczytane:2020-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Muzeum psów
Carroll Jonathan 0
Okładka ksiązki - Muzeum psów

Powieść Johnatana Carrola, która prowokuje wyobraźnię i podważa świat konwencjonalnych pojęć. Harry Radcliffe jest sławnym i błyskotliwym architektem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy