Kossakowie. Wachlarz

Słynny reżyser Marek Stański kręci film o rodzinie Kossaków. Atutem jest jego znajomość z Nathalii Rousset, która prawdopodobnie jest potomkinią nieślubnego dziecka Wojciecha Kossaka. Romanse, rozstania, zdrady, zawiedziona miłość, rozmaite emocjonalne uwikłania i zależności dotyczą zarówno historycznych, jak i współczesnych bohaterów. Jest przekonany, że to materia, która zaowocuje jego najlepszym filmem.

Najnowsza powieść Joanny Jurgały-Jureczki jest kontynuacją wątków i tematów podjętych w książce ,,Kossakowie. Biały mazur" i ,,Kossakowie. Tango". Przywołuje mało znane lub nieznane fakty z życia zasłużonej dla polskiej kultury rodziny malarzy i literatek.

W ,,Wachlarzu" pojawiają się m.in. Wojciech i Maria Kossakowie, zakochana Lilka (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska) i jej siostra Magdalena (Samozwaniec), tym razem w roli nie tylko satyryczki, ale także i matki Reksi (Teresy Starzewskiej), której wojenne i powojenne dzieje dotąd owiane były aurą tajemniczości. ,,Wachlarz" odpowiada również na pytanie o losy modelki i przyjaciółki Wojciecha Kossaka, Zofii z Lewentalów Hoesickowej i jej rodziny.

Ważną rolę w książce odgrywają wątki nadnaturalne i magiczne przedmioty, z zaświatów pojawia się wróżka Myrtha Noel i zaklęty wachlarz.

Informacje dodatkowe o Kossakowie. Wachlarz:

Kossakowie. Wachlarz - opinie o książce

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2024-08-28, Ocena: 4, Przeczytałem,

,,Kossakowie. Wachlarz" to już 3 tom biograficznej książki o rodzinie Kossaków. Polecam czytać tę książkę od pierwszego tomu, ponieważ znajduje się tutaj wiele rozpoczętych już wątków z poprzednich części.

Kossakowie to nazwisko, które na pewno każdy zna. Należy do polskiej rodziny literatek i malarzy, którzy zasłużyli się dla naszej kultury. Znajdziemy tutaj wiele informacji zarówno tych znanych, jak również tych mniej znanych. Czytając tę książkę byłam pełna podziwu tego czego dokonała ta rodzina, pomimo, że tak łatwo nie miała.

Książka nie jest gruba. Ma zaledwie 200 stron. Napisana jest łatwym językiem, a informacje i ciekawostki z życia Kossaków wciągają od pierwszej strony. I chociaż nie jest to mój ulubiony gatunek literacki, muszę przyznać, że książkę czytało mi się naprawdę dobrze.

Autorka świetnie przybliża tutaj poszczególne postacie pochodzące z tej sławnej rodziny. W tym tomie poznajemy bliżej Wojciech i Maria Kossakowie, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka i jej siostra Magda, zwana Samozwaniec.

W książce znajdziemy wątki paranormalne. Pojawia się tutaj tajemniczy przedmiot, wachlarz.

Książka świetnie przybliża czasy w jakich żyli Kossakowie. Widać tutaj również ogrom pracy, jaki włożyła autorka w napisanie tych 3 części.

Książka posiada jednak pewien minusik. Są tutaj momenty, które wprowadzają malutki chaos i czasami gubiłam się w opisywanych wydarzeniach.

Tajemnice prowincji
Joanna Jurgała-Jureczka0
Okładka ksiązki - Tajemnice prowincji

Justyna Skotnicka powraca do swoich rodzinnych stron. Zostaje kustoszem niewielkiego muzeum hrabiny Doenhoff. Pełna obaw, czy poradzi sobie w nowej sytuacji...

Na gorącym uczynku
Joanna Jurgała-Jureczka0
Okładka ksiązki - Na gorącym uczynku

,,Na gorącym uczynku" Joanny Jurgały Jureczki - znakomitej badaczki i autorki bestsellerów o rodzie Kossaków - to zbiór fascynujących felietonów o ikonach...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski