Słynny reżyser Marek Stański kręci film o rodzinie Kossaków. Atutem jest jego znajomość z Nathalii Rousset, która prawdopodobnie jest potomkinią nieślubnego dziecka Wojciecha Kossaka. Romanse, rozstania, zdrady, zawiedziona miłość, rozmaite emocjonalne uwikłania i zależności dotyczą zarówno historycznych, jak i współczesnych bohaterów. Jest przekonany, że to materia, która zaowocuje jego najlepszym filmem.
Najnowsza powieść Joanny Jurgały-Jureczki jest kontynuacją wątków i tematów podjętych w książce ,,Kossakowie. Biały mazur" i ,,Kossakowie. Tango". Przywołuje mało znane lub nieznane fakty z życia zasłużonej dla polskiej kultury rodziny malarzy i literatek.
W ,,Wachlarzu" pojawiają się m.in. Wojciech i Maria Kossakowie, zakochana Lilka (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska) i jej siostra Magdalena (Samozwaniec), tym razem w roli nie tylko satyryczki, ale także i matki Reksi (Teresy Starzewskiej), której wojenne i powojenne dzieje dotąd owiane były aurą tajemniczości. ,,Wachlarz" odpowiada również na pytanie o losy modelki i przyjaciółki Wojciecha Kossaka, Zofii z Lewentalów Hoesickowej i jej rodziny.
Ważną rolę w książce odgrywają wątki nadnaturalne i magiczne przedmioty, z zaświatów pojawia się wróżka Myrtha Noel i zaklęty wachlarz.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2024-08-20
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 222
,,Kossakowie. Wachlarz" to już 3 tom biograficznej książki o rodzinie Kossaków. Polecam czytać tę książkę od pierwszego tomu, ponieważ znajduje się tutaj wiele rozpoczętych już wątków z poprzednich części.
Kossakowie to nazwisko, które na pewno każdy zna. Należy do polskiej rodziny literatek i malarzy, którzy zasłużyli się dla naszej kultury. Znajdziemy tutaj wiele informacji zarówno tych znanych, jak również tych mniej znanych. Czytając tę książkę byłam pełna podziwu tego czego dokonała ta rodzina, pomimo, że tak łatwo nie miała.
Książka nie jest gruba. Ma zaledwie 200 stron. Napisana jest łatwym językiem, a informacje i ciekawostki z życia Kossaków wciągają od pierwszej strony. I chociaż nie jest to mój ulubiony gatunek literacki, muszę przyznać, że książkę czytało mi się naprawdę dobrze.
Autorka świetnie przybliża tutaj poszczególne postacie pochodzące z tej sławnej rodziny. W tym tomie poznajemy bliżej Wojciech i Maria Kossakowie, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka i jej siostra Magda, zwana Samozwaniec.
W książce znajdziemy wątki paranormalne. Pojawia się tutaj tajemniczy przedmiot, wachlarz.
Książka świetnie przybliża czasy w jakich żyli Kossakowie. Widać tutaj również ogrom pracy, jaki włożyła autorka w napisanie tych 3 części.
Książka posiada jednak pewien minusik. Są tutaj momenty, które wprowadzają malutki chaos i czasami gubiłam się w opisywanych wydarzeniach.
Jeśli sądzisz, że o drugim człowieku wiesz wszystko, nie masz pojęcia, jak bardzo się mylisz... Wśród urokliwych krajobrazów portugalskiego miasteczka...
Justyna Skotnicka powraca do swoich rodzinnych stron. Zostaje kustoszem niewielkiego muzeum hrabiny Doenhoff. Pełna obaw, czy poradzi sobie w nowej sytuacji...
Przeczytane:2024-10-13,
Joanna Jurgała-Jureczka to autorka, która rodzinę Kossaków zna jak mało kto.
Ponad trzydzieści lat temu zainteresowała ją ta niezwykła familia i tak jest po dzień dzisiejszy.
To istna skarbnica wiedzy, która nie tylko pisała pracę na ich temat, ale przez wiele lat była kierownikiem Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich i prowadzi badania nad biografią i twórczością Zofii Kossak.
Książka, którą oddała w ręce czytelnika autorka to istna perełka.
Kossakowie to znana artystyczna rodzina, która przez lata zachwycała swoim talentem. Za pomocą pędzla i płótna opisywała losy Polski, a ich dzieła do tej pory zachwycają.
Słynny reżyser Marek Stański kręci film o rodzinie Kossaków. Jego tajną bronią i tym co tworzy go wyjątkowym jest znajomość z Nathalie Rouseet, która jest prawdopodobnie potomkiem nieślubnego dziecka Wojciecha Kossaka.
Reżyser jest pewny, że bogata historia tej rodziny, ich liczne romanse, rozstania czy zdrady przyciągną widza i będzie to kasowy sukces.
"Kossakowie. Wachlarz" to trzecia część serii "Kossakowie".
Kolejny raz autorka pięknie oczarowała czytelnika i pozwoliła mu przenieść się w świat dawno zapomniany i wprowadzić na salony między tamtejszych ludzi.
Autorka wplata między wiersze postaci Wojciecha i Marii Kossaków, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, Magdalenę Samozwaniec czy chociażby Teresy Starzewskiej. Wszystko tworzy spojną całość, a dodatkowo autorka rzeczywistość opruszyła szczyptą magii.
Kossakowie zaskakują, ich poczynania, historia, działania, wszystko to tworzy obraz jakiego do tej pory nie znałam.
Dzięki autorce chociaż troszkę otworzył się przede mną świat ludzi, którzy tak wiele wnieśli, ale i tak wiele doświadczyli. Nie tylko czerń i biel, ale i odcienie szarości z domieszką koloru zbudowały idealne wyobrażenie o tej niezwykle ciekawej rodzinie. Pomimo tego, że to tylko powieść to jednak autorka dotarła to ogromnu ciekawostek i pięknie zaczarowała swoją historią.
To książka nie tylko dla fanów rodziny Kossaków, ale każdego kto ludzi historie rodzinne.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.