Kompleks Portnoya

Ocena: 4.4 (10 głosów)
Inne wydania:

,,Pośrodku żydowskiego znalazłem się żartu"

Roth jest najodważniejszym pisarzem w Stanach Zjednoczonych. Jest odważny moralnie, odważny politycznie. Portnoy jest częścią tej odwagi.

Cynthia Ozick, ,,Newsweek"

Premiera trzeciej powieści Philipa Rotha w styczniu 1969 roku wzburzyła literackim światem - chodziło o główną postać, która, choć fikcyjna, rozpaliła emocje czytelników. Alexander Portnoy - rocznik 1933, urodzony w Jersey City w rodzinie żydowskiej, IQ 158 - leży na kozetce u psychoterapeuty. Akapit za akapitem, kartka za kartką bezlitośnie rozlicza się z historią własną i rodziny. Z matką, której czujne oko chciałoby dopilnować wszystkiego, zwłaszcza tego, co syn je i co z siebie wydala. Z ojcem, od początku dziejów cierpiącym na niestrawności. Z rodzicami w ogóle, bo ,,Żyd, którego rodzice żyją, jest na ogół biorąc bezradnym niemowlęciem!". Próbując wydostać się z rodzinnej niewoli, Alex wpada w inną niewolę - w sidła kompulsywnych erotycznych fantazji.

Wyznania Alexa to przełomowy monolog w dziejach literatury amerykańskiej i światowej. Dla jednych stał się pokoleniowym manifestem. Inni zobaczyli w nim wspaniale ironiczny tekst, w którym tyrady na temat seksualności nie wykluczają rozważań o polityce i religii. Portnoy - postać stworzona pół wieku temu - wszedł do kanonu literackich bohaterów, ale nadal pozostaje młody. Zastanawia, drażni, pobudza do myślenia.

Kompleks Portnoya znalazł się na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści XX wieku sporządzonej przez Modern Library i na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści lat 1923-2005 magazynu ,,Time".

Informacje dodatkowe o Kompleks Portnoya:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-01-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308074763
Liczba stron: 316
Tytuł oryginału: Portnoy

Tagi: XX wiek (ok. 1900-1999)

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Kompleks Portnoya

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kompleks Portnoya - opinie o książce

Książka bardzo dobrze odzwierciedla problemy amerykańskich Żydów a także postrzeganie ich przez innych ludzi w Stanach Zjednoczonych.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-07-16,
Charakterystyczny styl Rotha, szokująca tematyka, karty niewolne od wulgarnego słownictwa i dosadnych sformułowań, a jednak całość stanowi bardzo ciekawą i wciągającą historię. Dzieciństwo i dorosłe życie bohatera przedstawione zostaje poprzez pryzmat jego seksualnych doświadczeń, od pierwszych prób poznawania własnego ciała po posiadanie ciał późniejszych kochanek i związane z tym faktem przeżycia. Czytało się bardzo dobrze.
Link do opinii
Czytając "Kompleks Portnoya" jeden zawarty w nim wątek przez cały czas mnie rozpraszał. Chodzi o ciągłą masturbację głównego bohatera. Ponieważ robił to niemal wszędzie, gdzie tylko mógł, a i tam gdzie nie powinien - również. Nie jestem dewotką, jednak ogrom opisanych takich sytuacji nie pozwalał skutecznie skupić mi się na pozostałej treści książki. Przynajmniej do jej połowy. Z biegiem fabuły okazało się, iż opisy te były użyte w celu pokazania kształtowania się charakteru Portnoya, między innymi w celu opisu jego problemów z określeniem i umiejscowieniem siebie samego w społeczeństwie i w świecie. Autor dokładnie przedstawił relacje bohatera z rodzicami i rówieśnikami. Mimo to uważam, że bardziej wartościową pozycją była by dla mnie książka Philipa Rotha, gdyby nie zawierała tych z lekka wulgarnie opisanych szczegółów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - JoannaKa
JoannaKa
Przeczytane:2021-07-06, Ocena: 3, Przeczytałam,

Przeczytałam książkę z potrzeby poznania tak cenionej literatury. Umęczyło mnie czytanie tej książki. Historia z kozetki, dla mnie trudna do zrozumienia w pełni z racji wielu odniesień do innych kultur i czasów. Seksualne frustracje bohatera z każdą stroną książki nużyły. Dla mnie była to trudna lektura. Nie polecam. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2019-06-14, Ocena: 3, Przeczytałam,

Książka uznawana za klasykę ukazującą edypalne relacje matki z synem. Historia chłopca z rodziny żydowskiej którego wychowywała matka mocno przekraczając jego granice. Książka po publikacji wywołała wiele kontrowersji dotyczących wychowania zwłaszcza w rodzinach żydowskich. Dla mnie jednak trudno było dobrać do końca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-05-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2017-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - jenny777
jenny777
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Praska orgia
Philip Roth0
Okładka ksiązki - Praska orgia

`Praska orgia`, stanowiąca dziennikowe zapiski Zuckermana z jego pobytu wśród degradowanych przez państwo intelektualistów, to zadziwiające interludium...

Teatr Sabata
Philip Roth0
Okładka ksiązki - Teatr Sabata

Uhonorowany National Book Award (1995) Teatr Sabata Philipa Rotha rozpoczyna się od erotycznego ultimatum, które po trzynastu latach luźnego związku...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy