,,Pośrodku żydowskiego znalazłem się żartu"
Roth jest najodważniejszym pisarzem w Stanach Zjednoczonych. Jest odważny moralnie, odważny politycznie. Portnoy jest częścią tej odwagi.
Cynthia Ozick, ,,Newsweek"
Premiera trzeciej powieści Philipa Rotha w styczniu 1969 roku wzburzyła literackim światem - chodziło o główną postać, która, choć fikcyjna, rozpaliła emocje czytelników. Alexander Portnoy - rocznik 1933, urodzony w Jersey City w rodzinie żydowskiej, IQ 158 - leży na kozetce u psychoterapeuty. Akapit za akapitem, kartka za kartką bezlitośnie rozlicza się z historią własną i rodziny. Z matką, której czujne oko chciałoby dopilnować wszystkiego, zwłaszcza tego, co syn je i co z siebie wydala. Z ojcem, od początku dziejów cierpiącym na niestrawności. Z rodzicami w ogóle, bo ,,Żyd, którego rodzice żyją, jest na ogół biorąc bezradnym niemowlęciem!". Próbując wydostać się z rodzinnej niewoli, Alex wpada w inną niewolę - w sidła kompulsywnych erotycznych fantazji.
Wyznania Alexa to przełomowy monolog w dziejach literatury amerykańskiej i światowej. Dla jednych stał się pokoleniowym manifestem. Inni zobaczyli w nim wspaniale ironiczny tekst, w którym tyrady na temat seksualności nie wykluczają rozważań o polityce i religii. Portnoy - postać stworzona pół wieku temu - wszedł do kanonu literackich bohaterów, ale nadal pozostaje młody. Zastanawia, drażni, pobudza do myślenia.
Kompleks Portnoya znalazł się na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści XX wieku sporządzonej przez Modern Library i na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści lat 1923-2005 magazynu ,,Time".
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-01-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 316
Tytuł oryginału: Portnoy
Przeczytałam książkę z potrzeby poznania tak cenionej literatury. Umęczyło mnie czytanie tej książki. Historia z kozetki, dla mnie trudna do zrozumienia w pełni z racji wielu odniesień do innych kultur i czasów. Seksualne frustracje bohatera z każdą stroną książki nużyły. Dla mnie była to trudna lektura. Nie polecam.
Książka uznawana za klasykę ukazującą edypalne relacje matki z synem. Historia chłopca z rodziny żydowskiej którego wychowywała matka mocno przekraczając jego granice. Książka po publikacji wywołała wiele kontrowersji dotyczących wychowania zwłaszcza w rodzinach żydowskich. Dla mnie jednak trudno było dobrać do końca.
`Praska orgia`, stanowiąca dziennikowe zapiski Zuckermana z jego pobytu wśród degradowanych przez państwo intelektualistów, to zadziwiające interludium...
Uhonorowany National Book Award (1995) Teatr Sabata Philipa Rotha rozpoczyna się od erotycznego ultimatum, które po trzynastu latach luźnego związku...