Kompleks Portnoya

Ocena: 4.4 (10 głosów)
Inne wydania:
„Pośrodku żydowskiego znalazłem się żartu”

Roth jest najodważniejszym pisarzem w Stanach Zjednoczonych. Jest odważny moralnie, odważny politycznie. Portnoy jest częścią tej odwagi.
Cynthia Ozick, „Newsweek”

Premiera trzeciej powieści Philipa Rotha w styczniu 1969 roku wzburzyła literackim światem – chodziło o główną postać, która, choć fikcyjna, rozpaliła emocje czytelników. Alexander Portnoy – rocznik 1933, urodzony w Jersey City w rodzinie żydowskiej, IQ 158 – leży na kozetce u psychoterapeuty. Akapit za akapitem, kartka za kartką bezlitośnie rozlicza się z historią własną i rodziny. Z matką, której czujne oko chciałoby dopilnować wszystkiego, zwłaszcza tego, co syn je i co z siebie wydala. Z ojcem, od początku dziejów cierpiącym na niestrawności. Z rodzicami w ogóle, bo „Żyd, którego rodzice żyją, jest na ogół biorąc bezradnym niemowlęciem!”. Próbując wydostać się z rodzinnej niewoli, Alex wpada w inną niewolę – w sidła kompulsywnych erotycznych fantazji.

Wyznania Alexa to przełomowy monolog w dziejach literatury amerykańskiej i światowej. Dla jednych stał się pokoleniowym manifestem. Inni zobaczyli w nim wspaniale ironiczny tekst, w którym tyrady na temat seksualności nie wykluczają rozważań o polityce i religii. Portnoy – postać stworzona pół wieku temu – wszedł do kanonu literackich bohaterów, ale nadal pozostaje młody. Zastanawia, drażni, pobudza do myślenia.

"Kompleks Portnoya" znalazł się na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści XX wieku sporządzonej przez Modern Library i na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści lat 1923–2005 magazynu „Time”.

Publikacja "Kompleksu Portnoya" otwiera nową serię dzieł pisarza przygotowaną przez Wydawnictwo Literackie – wyłącznego wydawcę Philipa Rotha w Polsce.

Informacje dodatkowe o Kompleks Portnoya:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-12-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-08-05475-8
Liczba stron: 320

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Kompleks Portnoya

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kompleks Portnoya - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mati123
Mati123
Przeczytane:2017-02-09, Ocena: 5, Przeczytałem,
Książka bardzo dobrze odzwierciedla problemy amerykańskich Żydów a także postrzeganie ich przez innych ludzi w Stanach Zjednoczonych.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Charakterystyczny styl Rotha, szokująca tematyka, karty niewolne od wulgarnego słownictwa i dosadnych sformułowań, a jednak całość stanowi bardzo ciekawą i wciągającą historię. Dzieciństwo i dorosłe życie bohatera przedstawione zostaje poprzez pryzmat jego seksualnych doświadczeń, od pierwszych prób poznawania własnego ciała po posiadanie ciał późniejszych kochanek i związane z tym faktem przeżycia. Czytało się bardzo dobrze.
Link do opinii
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2005-10-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 2012 i wcześniej,
Czytając "Kompleks Portnoya" jeden zawarty w nim wątek przez cały czas mnie rozpraszał. Chodzi o ciągłą masturbację głównego bohatera. Ponieważ robił to niemal wszędzie, gdzie tylko mógł, a i tam gdzie nie powinien - również. Nie jestem dewotką, jednak ogrom opisanych takich sytuacji nie pozwalał skutecznie skupić mi się na pozostałej treści książki. Przynajmniej do jej połowy. Z biegiem fabuły okazało się, iż opisy te były użyte w celu pokazania kształtowania się charakteru Portnoya, między innymi w celu opisu jego problemów z określeniem i umiejscowieniem siebie samego w społeczeństwie i w świecie. Autor dokładnie przedstawił relacje bohatera z rodzicami i rówieśnikami. Mimo to uważam, że bardziej wartościową pozycją była by dla mnie książka Philipa Rotha, gdyby nie zawierała tych z lekka wulgarnie opisanych szczegółów.
Link do opinii

Przeczytałam książkę z potrzeby poznania tak cenionej literatury. Umęczyło mnie czytanie tej książki. Historia z kozetki, dla mnie trudna do zrozumienia w pełni z racji wielu odniesień do innych kultur i czasów. Seksualne frustracje bohatera z każdą stroną książki nużyły. Dla mnie była to trudna lektura. Nie polecam. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2019-06-14, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019, powieści,

Książka uznawana za klasykę ukazującą edypalne relacje matki z synem. Historia chłopca z rodziny żydowskiej którego wychowywała matka mocno przekraczając jego granice. Książka po publikacji wywołała wiele kontrowersji dotyczących wychowania zwłaszcza w rodzinach żydowskich. Dla mnie jednak trudno było dobrać do końca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-05-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 2023, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2017-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Z własnej biblioteczki, e-booki, 2017,
Avatar użytkownika - jenny777
jenny777
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Operacja Shylock
Philip Roth0
Okładka ksiązki - Operacja Shylock

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy do złudzenia podobny do nas nieznajomy zawłaszcza nasze imię i nazwisko, przypisuje sobie nasz życiorys i jeździ po świecie...

Everyman
Philip Roth0
Okładka ksiązki - Everyman

Jedna z późnych powieści Philipa Rotha, traktująca o zmaganiu się ze starością i odchodzeniu. Intymna i zarazem uniwersalna. Przepełniona poczuciem straty...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy