Kod Estery

Ocena: 4.25 (4 głosów)
"Kod Estery" to zapis dziennikarskiego śledztwa mającego doprowadzić do odpowiedzi na - szalone na pierwszy rzut oka - pytanie: jaki jest związek między śmiercią nazistowskiego zbrodniarza Juliusa Streicher skazanego w procesie Norymberskim a biblijną Księgą Estery?

Aby poznać prawdę, Bernard Benyamin przemierza Francję, Niemcy i Izrael. Rozmawiając z uczonymi rabinami, zgłębia genezę i znaczenie żydowskiej tradycji. Odkrywa dodatkowe przesłania biblijnych tekstów. Niezwykła podróż w czasie i przestrzeni pozwala mu otrzeć się o wiedzę, do której wcześniej nie miał dostępu, oraz spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Im więcej jednak odpowiedzi, tym więcej nowych pytań...

Czy autor zdoła połączyć wszystkie elementy układanki w jedną całość?

Dzięki kodom QR zamieszczonym w książce możesz w trakcie lektury oglądać filmy ilustrujące opisywane wydarzenia. "Kod Estery" - tutaj historia naprawdę ożywa!

Informacje dodatkowe o Kod Estery:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2013-06-17
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7515-267-8
Liczba stron: 320

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Kod Estery

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kod Estery - opinie o książce

Avatar użytkownika - candylove27
candylove27
Przeczytane:2013-07-28, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,

Kod Estery to opowieść o odkrywaniu związku pomiędzy śmiercią nazistowskiego zbrodniarza, Juliusa Streichera, a Księgą Estery. Wspomniany mężczyzna został skazany na śmierć w procesie norymberskim wraz z dziesięcioma innymi zbrodniarzami III Rzeszy. Przed swoją egzekucją krzyknął: "Żydzi będą teraz zadowoleni. To jest Purim 1946!" Co miały oznaczać te słowa, nawiązujące do jednego spośród świąt żydowskich? Tę zagadkę będzie rozwiązywał w swoim śledztwie Bernard Benyamin, dziennikarz i producent telewizyjny. Pomysł na tę historię i materiały wstępne dał mu Yohan Perez, francuski dziennikarz śledczy i reżyser telewizyjny. Wspólnymi siłami będą łączyć wydarzenia sprzed kilku tysięcy lat z tymi, mającymi miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Naprawdę zadziwiające jest to, jak wiele powiązań można znaleźć pomiędzy tekstem biblijnym a wydarzeniami z niedalekiej przeszłości.  


Bez wątpienia Kod Estery to książka inspirująca - skłaniająca do zbadania, ile w powieści prawdy, a ile fikcji. Do lektury oryginalnej Księgi Estery i odkrywania jej kolejnych interpretacji. Z powieści  Znajdziemy także nieco o obozach koncentracyjnych, wiele o Księdze Estery i jej tłumaczeniu i interpretacjach – okazało się to dla mnie bardzo interesującym wątkiem tej powieści. Nie zabraknie również podróży sentymentalnej autora, wspomnień o rodzicach. Sama książka rozpoczyna się bardzo osobiście, poznajemy odczucia B. Benyamina i to, w jaki sposób doszło do jego spotkania z Yohanem Perezem, współautorem, a przede wszystkim pomysłodawcą Kodu Estery. 


Mogę przyznać, że Kod Estery pochłania się w bardzo szybkim tempie. Być może rozpoczyna się tę książkę opornie, z wahaniem, sceptycyzmem, jednak każda kolejna strona coraz bardziej zadowala, wciąga, a następne rozdziały wydają się jeszcze bardziej fascynujące. Całość napisana i skomponowana jest lekko, jednocześnie tematyka  zawarta w książce wcale taka nie jest, porusza i zaskakuje. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2013, Mam,
,,Angela Merkel rozmawia z ministrem spraw wewnętrznych, jeden z urzędników wchodzi do biura i pyta o czym rozmawiają. Uzgadniamy plan pozbycia się z kraju wszystkich Turków i jeszcze jednego dentysty, odpowiada minister. Dentysty? Dlaczego akurat dentysty?, dopytuje się urzędnik. Angela Merkel trąca łokciem ministra: Przecież ci mówiłam, że nikt nie zwróci uwagi na Turków." Taki dowcip słyszy autor Kodu Estery z ust tureckiego taksówkarza z Norynbergii, gdzie udał się tropem Juliusa Streichera, jednego z dziesięciu skazanych na powieszenie zbrodniarzy w roku 1946, by przeprowadzić rodzaj śledztwa dziennikarskiego. Owoce tego śledztwa będą wstrząsające nie tylko dla czytelników, przede wszystkim dla samego Bernarda Benyamina, niepraktykującego żyda o bardzo kantowskiej mentalności, podchodzącego do wszystkiego z dużym dystansem i bez emocjonalnych uprzedzeń. Owo dochodzenie jest wyjątkowo fascynującą i szalenie inspirującą przygodą nie tylko literacką. I stwierdzam to jako osoba nie darząca szczególnym uznaniem utworów z ,,kodami" w tytule i do tego z tezami wysnutymi z tekstów biblijnych. Tym razem nie o taką zabawę biega. Raz jeszcze przyjdzie nam zmierzyć się z motywem prześladowań na tle rasowym, przy okazji też poznamy pierwszą taką opisaną historię, sprzed bez mała tysiąca lat, opisaną w legendarnej Księdze Estery, dziele osobliwym, nie przystającym do pozostałych teksów Starego Testamentu i nie chodzi tu tylko o ,,pijackie" Święto Purim. Poznamy postać Juliusa Streichera i jego roli w historii, której prawdziwego sensu chyba tak do końca nie będziemy w stanie wytłumaczyć. Podobnie rzecz ma się z jednym bardziej znanych utwór wszech czasów, znanego pod nazwą Mein Kampf, wciąż jeszcze owianego wieloma tajemnicami. ,,Kod Estery" ma pewną niezaprzeczalną wartość dodaną, jaką jest wzbudzenie potrzeby dalszych bibliograficznych poszukiwań. Nie można też nie wspomnieć o zastosowaniu na kartach książki QR kodów, dzięki którym możemy przy użyciu jakiegokolwiek urządzania mobilnego obejrzeć kilka filmików uzupełniających i objaśniających opowiadane treści. Pomył moim zdaniem fantastyczny, zwłaszcza w utworze o historycznym charakterze.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-06, Chcę przeczytać,
Avatar użytkownika - violeta86
violeta86
Przeczytane:2015-03-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Avatar użytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy