Książka porusza temat zaangażowania kobiet w ruch krucjatowy między drugą połową XI wieku, kiedy papież Grzegorz VII zarządził pokutną wyprawę krzyżową w celu wsparcia chrześcijan ze Wschodu, a 1570 rokiem, kiedy ostatnia ostoja krzyżowców na Cyprze została zdobyta przez Turków osmańskich. Uwzględnia działania kobiet nie tylko na bitewnych polach – zarówno jako obrończyń, jak i agresorek – ale także ich rolę w werbowaniu krzyżowców oraz wspieraniu krucjat poprzez mecenat, propagandę i modlitwę.
Kobiety epoki średniowiecza były głęboko zaangażowane w ruch krucjatowy, ale role, które mogły odgrywać i sposób, w jaki współcześni dokumentowali ich czyny, były podyktowane konwencjami społecznymi i oczekiwaniami kulturowymi. Książka koncentruje się głównie na kobietach wywodzących się ze świata łacińskiego, ale też analizuje wpływ krucjat na życie Żydów w Europie Zachodniej i muzułmanów na Bliskim Wschodzie oraz porównuje stosunki między łacinnikami a muzułmanami z relacjami między muzułmanami a innymi grupami chrześcijan.
Dr Helen J. Nicholson urodziła się w Irlandii Północnej i kształciła w Belfaście, w Oadby oraz w St Hilda’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Posiada doktorat Uniwersytetu Leicester, jest profesorem historii średniowiecza na Cardiff University. Opublikowała wiele prac poświęconych krucjatom, zakonom rycerskim, średniowiecznym wojnom oraz procesom templariuszy, ich życiu codziennemu i roli w ówczesnym świecie. Napisała też książki o królowej Sybili Jerozolimskiej oraz kobietach krucjat.
Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2024-05-30
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 344
Tytuł oryginału: Women and the crusades
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Mateusz Józefowicz
Kim była Sybilla, XII-wieczna królowa Jerozolimy? Niemiecki kronikarz trzeciej krucjaty napisał o niej tylko tyle: „Królowa, córka króla Amalryka...
Przeczytane:2025-01-31, Ocena: 2, Przeczytałam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2025 roku, 52 książki 2025,
Tematem krucjat zainteresowałam się po lekturze znakomitej, a niestety mało popularnej powieści Zofii Kossak "Krzyżowcy".
Książka Helen J. Nicholson "Kobiety i krucjaty" okazała się dla mnie całkowitym rozczarowaniem. Autorka poruszyła w niej ciekawe tematy takie jak: jakie panie się decydowały na wzięcie udziału w krucjatach i dlaczego, jaki wpływ miały więzi rodzinne na ich decyzję, czym się zajmowały w drodze, czy brały udział w walce, co się z nimi działo jeśli zostały schwytane przez wroga, a także możemy przeczytać o tych paniach, których mężowie wyruszyli na krucjatę, a one pozostały w domu często zarządzając majątkiem.
Autorka zanudziła mnie prawie na śmierć. Wszystko zostało opisane w sposób nieprzystępny, chaotyczny i przede wszystkim nudny. Po prostu zmęczyłam tę książkę nie mając z niej żadnej przyjemności, a moja wiedza o krucjatach nie wzbogaciła się w sposób znaczący.
Mniej więcej jedna trzecia książki (o ile nie więcej) to przypisy. Z jednej strony można powiedzieć, że autorka rzetelnie podeszła do opisywanego tematu, ale z drugiej "Kobiety i krucjaty" to nie jest praca naukowa, ale książka dla przeciętnego czytelnika, który chciałby się czegoś dowiedzieć o krucjatach, a nie czytać przypisy.
Trudno mi wskazać jakiekolwiek plusy tej pozycji. Nikomu nie polecam.