Klucz Anubisa to przygodowo- historyczna powieść, w której fabuła współczesna przeplata się z starożytną historią. Jedynym sprzedawcą książki drukowanej jest Komiksiarnia Katowice - www. komiksiarnia.pl
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-05-08
Kategoria: Przygodowe
ISBN:
Liczba stron: 400
Język oryginału: polski
Gdy raz zadrzesz z Yakuzą, jej oddech na plecach będziesz czuć już zawsze. Joan Onari prowadzi w Tokio małą kawiarenkę, ale to nie kawa jest głównym przedmiotem...
Przeczytane:2023-07-29, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2023, 52 książki 2023, 52 książki 2023, współpraca recenzencka,
Starożytny Egipt 1500 r p.n.e.
Młoda niewolnica Nahalla zostaje odesłana ze świątyni, aby służyła bratu faraona Saher Prenowi, zwanym Światłem Księżyca. Piękna niewolnica przykuwa uwagę młodego księcia, tak bardzo, że jego bratowa, która woli szwagra od swojego męża, zaczyna być o nią zazdrosna. Pewnej nocy książe zaalarmowany przez swoje wierne niewolnice Saher musi zbiegać z pałacu, faraon Neheb-Hora, boski pomazaniec Ra został zamordowany, a jego żona Nebre, oskarżyła Sahera o bratobójstwo. Żona faraona widać ,,miała dość jego oziębłości i obojętności na jej zaloty. Postanowiła więc zemścić się w najgorszy z możliwych sposobów, a przy okazji zyskać absolutną władzę nad Egiptem. Bowiem gniew zranionej i odrzuconej kobiety to rzecz straszna."
Saher wraz z Nahallą i Afrah uciekają na pustynię. Kolejne dni uświadomią młodemu księciu, jak bardzo kocha swoją niewolnicę Nahallę, zwaną Kroplą Wody. Czy Światło Księżyca zdoła pomścić brata?
Czasy współczesne
Profesor Aaron Might, wykładowca egiptologii na Uniwersytecie Cambridge otrzymuje tajemniczą przesyłkę i niedługo potem umiera. Uczeń profesora Artur Soler, egiptolog, poszukiwacz skarbów i awanturnik, musi poinformować córkę Mighta, Sarę o śmierci ojca. Kilka dni po pogrzebie profesora, jego córka otrzymuje przesyłkę z pamiętnikiem swojej matki, która umarła wiele lat temu, krótko po powrocie z Egiptu. Z listu dołączonego do pamiętnika, kobieta przedstawiająca się jako przyjaciółka jej rodziców Aisza Nur, informuje Sarę, że wraz z jej matką brała udział w poszukiwaniach, które miały związek z ,,zaginionym grobowcem nieznanego do tej pory w historii Egiptu młodego władcy, którego dzieje były owiane tajemnicą. Nikt do tej pory nie potrafił nawet udowodnić jego istnienia." Soler i Might decydują się udać do Egiptu i wraz z tajemniczą Aiszą odkryć tajemnicę zaginionego władcy Egiptu. Zaraz po wylądowaniu w Kairze Soler zostaje aresztowany, a Sara zostaje gościem Malaka Kamala, zastępcy kustosza kairskiego muzeum. Jak się wkrótce okazuje Soler i Kamal nie pałają do siebie sympatią, choć muszą ze sobą współpracować przy wyprawie w głąb pustyni w poszukiwaniu legendarnego grobowca młodego księcia, grobowca wypełnionego kosztownościami, którego odkrycie może przynieść im nie tylko sławę, ale i bogactwo. Komu może zaufać Sara, byłemu kochankowi Arturowi czy przyjacielowi ojca i jej aktualnemu kochankowi Malakowi? Czy uda się odnaleźć grobowiec, do którego odkrycia klucz ma od lat Sara?
,,Klucz Anubisa" to moje pierwsze spotkanie a piórem Anny Crevan (bo z samą Autorką miałam przyjemność spotkać się osobiście), ale już wiem, że nie ostatni.
Historia opowiedziana jest w trzech płaszczyznach czasowych: w 1500 r p.n.e, pamiętnik pisany przez matkę Sary w 1997 r. i współcześnie. Wszystkie te historie, tak oddzielone w czasie i przestrzeni w pewnym punkcie zgrabnie się ze sobą łączą.
Choć żaden z opisanych faraonów nie istniał (wg. mojej najlepszej wiedzy), to i tak historia księcia i jego niewolnicy, która stała się dla niego kimś więcej niż nałożnicą, była pasjonująca, romantyczna i wzruszająca. Ciekawie było obserwować przemianę rozpieszczonego paniczyka w odpowiedzialnego mężczyznę, jak również lojalność kobiet, które z poświęceniem życia strzegły swojego pana.
Współczesne przygody Solera i Sary dorównują przygodom Indiany Jonesa. Znajdziemy tu wszystko, co w powieści przygodowej powinno się znaleźć: czarny charakter, który za wszelką cenę chce zagarnąć skarb; sektę Węże Appopisa, której korzenie sięgają starożytności, a jej wyznawcy czczą Setha, boga podziemi i świata umarłych, a która współcześnie para się przemytem cennych zabytków i ich sprzedażą na czarnym rynku; beduińskie plemię strzegące pewnej tajemnicy i znające legendy o Alari; no i ognisty romans; poszukiwanie skarbu; a wszystko to w scenerii pustyni i oaz.
Powieść czyta się dobrze, mimo drobnego druku, a akcja wciąga już od pierwszych stron. Bohaterowie są dobrze wykreowani, opisy bardzo plastyczne. Zakończenie - nie mogłam wymarzyć sobie bardziej satysfakcjonującego, choć historia Sahera i Nahalli wycisnęła mi łzy z oczu, na końcu spowodowała wielki uśmiech.
Jeśli lubicie powieści przygodowe z wątkiem sensacyjnym i romantycznym, to koniecznie przeczytajcie ,,Klucz Anubisa". A ja nieśmiało uśmiecham się do Ani i proszę, żeby Soler i Sara jeszcze powrócili.
Serdecznie polecam!