Kino i reszta świata

Ocena: 6 (2 głosów)

POZNAJ KULISY POWSTANIA FILMÓW KATYŃ i WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI

Rozszerzone wydanie autobiografii wybitnego polskiego reżysera. Laureat Oscara za całokształt twórczości opowiada o początkach artystycznej kariery w trudnych latach powojennych, o sukcesie filmu Kanał na festiwalu w Cannes, o fenomenie Zbyszka Cybulskiego i swojej fascynacji twórczością Iwaszkiewicza. Zdradza, jakich lekcji reżyserii udzielił mu Tadeusz Łomnicki, wyjaśnia, dlaczego nie czyta recenzji i w jaki sposób należało postępować z władzą, by móc tworzyć filmy w Polsce Ludowej.

Jaki wpływ na karierę Andrzeja Wajdy mogła mieć pogoda? Z jakiej przyczyny doszło do rozwiązania „tajemniczego X”? Z jakimi trudnościami wiązało się powstanie Człowieka z marmuru i Człowieka z żelaza? Kino i reszta świata to fascynująca opowieść o reżyserskim fachu i kulisach kształtowania się polskiej szkoły filmowej. To pełen anegdot o słynnych aktorach i osobistych refleksji odautorski komentarz do kompletnej twórczości artysty, w tym najważniejszych projektów ostatnich lat: Katynia, Tataraku i Wałęsy. Człowieka z nadziei. Reżyser przybliża ich genezę i okoliczności powstania, rzucając na nie zupełnie nowe światło.

Informacje dodatkowe o Kino i reszta świata:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-09-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2051-5
Liczba stron: 320

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Kino i reszta świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kino i reszta świata - opinie o książce

Avatar użytkownika - kalola
kalola
Przeczytane:2014-08-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Andrzej Wajda, to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów; w swoich dziełach stara się oddać ducha czasów które dla nas ożywia. W swojej Autobiografii, wprowadza nas w świat nieznany dla postronnego obserwatora: świat kina i teatru ujawniając rąbek tajemnicy życia aktorów, reżyserów i producentów pokazując tym samym różnice jakie występowały w latach powojennej Polski gdy światem kina rządziła partia i cenzura oraz czasy ówczesne gdy filmy tworzy się dla wybranej grupy odbiorców, często poddając się nurtowi panującej mody odbiegającej od wizji czy wewnętrznej potrzebie reżysera. Andrzejowi Wajdzie zawdzięczamy nie tylko bogatą historię kinematografii, ale również jest on inicjatorem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej w Łodzi, a dzięki grupie ,,X" debiutowali młodzi zdolni adepci szkół filmowych, powiększając tym samym dorobek polskiej kinematografii. Historia Wajdy , to nie tylko opowieść o jego życiu, to przede wszystkim część polskiej historii, czasów odrodzenia się z popiołów wojny i wkroczenia na nowe ścieżki.
Link do opinii
Inne książki autora
Katyń
Andrzej Wajda0
Okładka ksiązki - Katyń

Album poświęcony filmowi „Katyń” - najnowszemu dziełu Andrzeja Wajdy o tragedii katyńskiej. To nie tylko obszerna relacja z planu zdjęciowego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy