Opisując przebieg kampanii Langiewicza, autor skupił się na jej aspektach militarnych, pobieżnie traktując kwestie polityczne. Starał się przedstawić w miarę pełny przebieg walk oddziałów podległych drugiemu powstańczemu dyktatorowi. Jednak prócz bitew i potyczek nie sposób było pominąć nastawienia ludności cywilnej. Jej postawa była niezmiernie istotna dla prowadzenia działań powstańczych. Stanowiła ona zaplecze dla powstańczego żołnierza, który żył przecież kosztem i zasobami mieszkańców terenów, na których akurat toczyły się działania zbrojne.
Stosunek ludności do powstania determinował więc często działalność powstańczych oddziałów. W niektórych obszarach ludność życzliwie przyjmowała i wspierała insurgentów. Gdzie indziej wyczuwało się nie tylko obojętność wobec powstania, ale i zdecydowaną wrogość. Sporo miejsca poświęcono także ukazaniu wojennej i obozowej codzienności, radości, zajęć i problemów z jakimi musieli się mierzyć powstańczy żołnierze. Do szczególnej rangi urastają kłopoty z aprowizacją i wyczerpujące marsze.
Informacje dodatkowe o Kampania Langiewicza 1863:
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2012-11-09
Kategoria: Historyczne
ISBN:
978-83-1112-387-8
Liczba stron: 264
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2021,
Historie wlasnego kraju warto znac.Te ksiazke -napisana zywym jezykiem-mozna czytac rownie dobrze jak relacje na zywo. Nie podaje ona
wylacznie suchych fakrow,ale przytacza relacje uczestnikow tamtych wydarzen.Rzecz nie tylko dla pasjonatow.