Joga. Indyjski system leczniczy. Podstawowe metody i zasady

Ocena: 0 (0 głosów)

Nauka jogi i możliwości wykorzystania niektórych jej metod w terapii wielu chorób, głównie o charakterze psychosomatycznym, cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Leczenie jogą jest logiczną konsekwencją systemu filozoficznego traktującego człowieka jako integralną całość psychofizyczną i dążącego do utrzymania zarówno psychiki, jak i czynności fizjologicznych organizmu w stanie równowagi i na najwyższym poziomie ich możliwości. 
Książka ta pozwoli lekarzom, biologom, psychologom oraz osobom zajmującym się wychowaniem fizycznym (zdrowotnym) na dokładne zapoznanie się z istotą tego systemu. 
Swami Kuvalayananda oraz S.L. Vinekar, prekursorzy jogi, opisują jej wpływ na układy narządów człowieka (układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, oddechowy, pokarmowy) i pomagają zrozumieć fizjologiczne skutki prawidłowego wykonywania asan, ćwiczeń oddechowych oraz praktyk oczyszczania.
Książka Joga – indyjski system leczniczy napisana została na specjalne życzenie Ministerstwa Zdrowia rządu Indii, aby każdy mógł zapoznać się z koncepcją terapii jogą.

Człowiek to integralna całość składająca się z umysłu, ciała oraz duszy. Joga – indyjski system leczniczy, klasyczny podręcznik, który pomimo upływu lat jest nadal w pełni aktualny, pozwoli ci zadbać o każdy z tych elementów.

Informacje dodatkowe o Joga. Indyjski system leczniczy. Podstawowe metody i zasady:

Wydawnictwo: Galaktyka
Data wydania: 2018-10-16
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788375796919
Liczba stron: 192

więcej

Kup książkę Joga. Indyjski system leczniczy. Podstawowe metody i zasady

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Joga. Indyjski system leczniczy. Podstawowe metody i zasady - opinie o książce

"Zalecając leczenie metodą jogi, należy każdy przypadek traktować indywidualnie".


21 czerwca obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Jogi. Cieszy mnie fakt, że nauka jogi zyskuje coraz większe rzesze zwolenników, gdyż jej niedoceniane wykorzystanie w terapii wielu chorób, jest coraz bardziej mierzalne. Z pewnością świadczy o tym również fakt, iż książka ta doczekała się drugiego wydania w naszym kraju.


Swami Kuvalayananda (1883-1966) oraz S.L. Vinekar (1907-1967) to prekursorzy jogi, którzy jako pierwsi opisywali wpływ jogi na układy takich narządów człowieka, jak nerwowy, sercowo-naczyniowy, oddechowy i pokarmowy. Naukowcy pokazywali fizjologiczne skutki umiejętnego wykonywania ćwiczeń oddechowych i praktyk oczyszczania.


"Joga. Indyjski system leczniczy" to książka składająca się z pięciu głównych rozdziałów opisujących podstawowe metody i zasady leczenia jogą. Pierwsza publikacja tego tytułu miała miejsce ponad 50 lat temu i została wydane na specjalne życzenie Ministerstwa Zdrowia Indii.


Joga najczęściej utożsamiana jest z samodoskonaleniem wewnętrznym i pokonywaniem własnych słabości. Trzeba jednak spojrzeć na tę dziedzinę nieco szerzej, o czym przekonuje właśnie ta publikacja. Uzmysłowić sobie, że można i warto wykorzystać naukę jogi w terapii wielu chorób, w tym głównie tych o charakterze psychosomatycznym. To spojrzenie całościowe, uwzględniające podkreśloną w książce tezę o tym, jakoby część psychofizyczna i fizjologiczna stanowiły integralną całość każdego człowieka. I tylko złoty środek pod postacią równowagi tych dwóch płaszczyzn, pozwoli cieszyć się nam możliwościami naszego zarówno ciała, jak i umysłu. Ten podręcznik z pewnością więc uzmysławia istnienie pewnych zależności, z których istnienia na co dzień nie zdajemy sobie sprawy.


To niesamowite, że książka wydana ponad pół wieku temu, jest nadal w takim stopniu aktualna. Jej ponadczasowość wynika z pewnością z faktu, że do tej pory świat medycyny nie poznał dostatecznych powodów powstawania wielu chorób. Wyraża się także w tym, że pisana jest przystępnym językiem, zrozumiałym dla większości laików oraz posiada dużą wartość praktyczną chociażby pod postacią zamieszczonych w środku zdjęć z podstawowymi układami ćwiczeń.


Polscy czytelnicy w nowym wydaniu tej publikacji z pewnością zwrócą uwagę na interesujące omówienia ćwiczeń jogi pod postacią asan, mudr i bandhy w kontekście ich szczególnej roli w leczeniu chorób. Cały rozdział 4 ukazujący inne metody lecznicze i zasady odżywania według jogi to istna skarbnica wiedzy o higienie nosa, gardła, żołądka, czy też jelit. Na uwagę zasługują także zamieszczone w Załączniku wykazy ćwiczeń jogi zalecanych dla osób o przeciętnym stanie zdrowia.


Dość mocno zainteresował mnie podniesiony temat braku badań nad wpływem zmian w oddychaniu na kondycję psychiczną człowieka. Chyba niewielu z nas zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że o ile pojawienie się astmy kojarzone jest z podłożem emocjonalnym, o tyle działanie w drugą stronę, nie brane jest w ogóle pod uwagę. Myślę, że to godny temat dla naukowców, którzy w przyszłości mogą dojść do interesujących wniosków w tej materii.


"Joga. Indyjski system leczniczy" to publikacja skierowana w głównej mierze do trenerów jogi, lekarzy z otwartym umysłem oraz do psychologów. Nie oznacza to jednak, że zwykły człowiek, uprawiający jogę hobbistycznie tak jak ja, nie znajdzie w tej książce niczego ciekawego. Z pewnością wrócę do tej publikacji jeszcze nie raz, gdyż ukazane w niej tezy, rozszerzyły moje pole widzenia w kwestii zdrowotnych właściwości nauki jogi.

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/
 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy