Japońska parasolka

Ocena: 4.6 (5 głosów)
Przesycona wschodnim mistycyzmem, na poły bajkowa historia życia i śmierci ciemnoskórej Parvathi, urodzonej na Cejlonie kobiety, o której losach zadecydowała przepowiednia. Gdy kapłan oznajmia, że nowonarodzona dziewczynka stanie się w przyszłości niezwykłą pięknością i znajdzie bogatego męża, jej ojciec, ubogi i ponad wszelką miarę leniwy wieśniak, dostrzega we wróżbie okazję do wzbogacenia się. W oczekiwaniu na cudowną przyszłość izoluje Parvathi i odprawia kolejnych zalotników. Wreszcie, kiedy w wiosce zjawia się wysłannik mieszkającego w Malajach bogacza, mężczyzna oszukuje go i doprowadza do zawarcia związku małżeńskiego… Szesnastoletnia, marząca o miłości, dziewczyna opuszcza dom i ukochaną matkę. Trafia do wspaniałej posiadłości, oszałamiającego pałacu graniczącego z morzem i dżunglą. Rozczarowany, żyjący wspomnieniami mąż nie jest w stanie obdarzyć uczuciem młodziutkiej połowicy, Parvathi znajduje jednak bratnią duszę w Maji – cejlońskiej kucharce, szamance i uzdrowicielce. To dzięki jej ciepłu i zrozumieniu, dziewczyna znosi cierpliwie swój los, by nieoczekiwanie, w wojennym zamęcie, poznać wreszcie, czym jest prawdziwa miłość.

Informacje dodatkowe o Japońska parasolka:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010-05-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7659-059-2
Liczba stron: 464

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Japońska parasolka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Japońska parasolka - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-09-11, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
Rani Manicka urodziła się i wychowała w Malezji. Jej debiutancka powieść "Matka Ryżu" została wydana w 22 krajach. "Japońska parasolka" to opowieść o urodzonej na Cejlonie Parwathi. Jej los został przesądzony w dniu narodzin. Według wróżby miała zostać żoną bogatego mężczyzny. Gdy miała 16 lat poślubiła Kasu Marimuthu, jednego z najbogatszych Malejczyków. Małżeństwo to nie było szczęśliwe, gdyż zostało zbudowane na kłamstwie. Dziewczyna miała zostać odesłana do domu rodzinnego. Jednak za sprawą Mai, która była kucharką, uzdrowicielką i szamanką w jednej osobie, Parwathi została. Od tego momentu obserwujemy powolną przemianę tj niewykształconej, biednej dziewczyny w pewną siebie kobietę. Żyje w zgodzie z naturą, uczy się języka angielskiego, a przede wszystkim służących traktuje, jako pełnowartościowych ludzi. Maja zostaje jej przyjaciółką i do śmierci są nierozłączne. Trochę radości, ale i bólu wnoszą w życie Parwathi, najpierw Rubini, a potem Kuberan. Jakie są ich relacje z Parwthi? Tego można dowiedzieć się podczas lektury. Po śmierci Kasu rozpoczyna się inwazja japońska. Przynosi ona nie tylko strach i spustoszenie, ale również wielką miłość, która łączy japońskiego generała z Parwathi. Jak potoczyły się ich losy? Książkę czyta się szybko. Jednak, dla mnie, osoby, która nie przepada za fantastyką, zbyt dużo jest w niej ingerencji z zaświatów. Oczywiście, można to tłumaczyć wierzeniami ludowymi, kulturą, jednak, np. wybudowanie świątyni w ciągu kilku dni i pomoc w tym przedsięwzięciu nieokreślonych sił, nie przemawia do mnie. Ogólnie, mamy do czynienia z ciepłą, klimatyczną opowieścią pełną magii i wierzeń. Pozytywną bohaterką i chyba najbardziej wyrazistą jest Maja. To dobra obserwatorką, która udziela mądrych rad. Zabrakło mi relacji między Kasu a Parwathi. Byli przecież małżeństwem, a mam wrażenie, że autorka potraktowała ich związek trochę po macoszemu. Zagadką dla mnie jest tłumaczenie tytułu tej powieści? Dlaczego "Japońska parasolka"?
Link do opinii

Bardzo klimatyczna powieść. Jest to opowieść o młodej dziewczynie, która z pokorą poddaje się Losowi. Młodziutka Parvathi zostaje wydajna za bogatego mężczyznę. Jednak ten czuję się oszukany przez ojca dziewczyny i niemal odtrąca ją. Na skutek interwencji jednej ze służących, Parvathi zostaje i uczy się nowego życia. Z czasem zyskuje pewność siebie, uznanie męża i wielką, niestety niespełnioną miłość. A wszystko to w scenerii przepięknej Malezji targanej wichrami historii pierwszej połowy XX wieku.

Powieść momentami jest bardzo naiwna ale ma swoisty klimat. Porusza, wciąga, budzi skrajne emocje. Styl jest lekki, przystępny, dzięki czemu dobrze się mi czytało. Dobra, niewymagająca lektura. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2011-09-28, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - limonaa
limonaa
Przeczytane:2010-06-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Matka ryżu
Rani Manicka0
Okładka ksiązki - Matka ryżu

Debiutancka powieść malezyjskiej pisarki, nagrodzona w 2003 roku nagrodą Commonwealth Writer’s Prize i przetłumaczona na 17 języków, niezwykła...

Dotknięcie ziemi
Rani Manicka0
Okładka ksiązki - Dotknięcie ziemi

Rzecz o deprawacji współczesnego świata i sile instynktu przetrwania. Piękne bliźniaczki z Bali przyjeżdżają na kilka miesięcy do Londynu. Poznają tam...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy