Jakoś to będzie. Szczęście po polsku

Ocena: 3.5 (4 głosów)
Szczęście po polsku to szczęście na przekór modom i przeciwnościom losu. To rodzina i tradycja, ale też sarkazm i ułańska fantazja. To nasza filozofia życia. Zapomnij o hygge, bo jakoś to będzie!

Jesteśmy szczęśliwi na przekór modom, autorytetom i przeciwnościom losu. Wierzymy w rodzinę i tradycję, ważne jest dla nas życie duchowe. Ale lubimy też być zadziorni, a dzięki naszej ułańskiej fantazji niemożliwe staje się możliwe. W ciężkich czasach ratuje nas sarkastyczne poczucie humoru, a nade wszystko niezachwiana wiara, że ze wszystkimi trudnościami sobie poradzimy. To nasza filozofia: JAKOŚ TO BĘDZIE. Dzięki niej potrafimy przenosić góry.

Dlaczego ulubione kolory Polaków to zielony i niebieski? Co to znaczy, że świętujemy jak żaden inny naród w Europie? Czy to prawda, że polska wigilia jest najzdrowsza na świecie? Co wyraża najpopularniejsze polskie słowo? Dlaczego ciągle gdzieś nas nosi? I wreszcie: czym jest szczęście po polsku? Przyjrzyjmy się na nowo sobie i naszemu wyjątkowemu miejscu w samym sercu Europy.

JOANNA BOJAŃCZYK, ALEKSANDER DOBA, OLGA DRENDA, ŁONA, RAFAŁ MADAJCZAK (ASZdziennik), WOJCIECH MANN, JUREK OWSIAK, MICHAŁ RUSINEK, MARCIN WICHA, MAGDA WÓJCIK (Najedzeni Fest!) i inni

Informacje dodatkowe o Jakoś to będzie. Szczęście po polsku:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-07-17
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-240-4545-7
Liczba stron: 352

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Jakoś to będzie. Szczęście po polsku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Jakoś to będzie. Szczęście po polsku - opinie o książce

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Przeczytane:2017-08-11,

Jakoś to będzie. Szczęście po polsku, to rodzima odpowiedź na duńskie hygge, japońskie ikigai i szwedzkie lagom, które od pewnego czasu opanowały polską świadomość.

Utrzymana w tej samej konwencji, wydana w podobny sposób (mały format, charakterystyczne fotografie) jednoznacznie kojarzy się z zapoczątkowaną przez Duńczyków modą. W myśl zasady „cudze chwalicie, swego nie znacie” Beata Chomątowska, Dorota Gruszka, Daniel Lis i Urszula Pieczek postanowili zebrać w jednej publikacji to, co przez lata kształtowało polską mentalność i wyzwoliło rodzimą filozofię „jakoś to będzie”, będącą wynikiem niezachwianej wiary w pokonanie wszelkich przeszkód, jakie napotkamy na swojej drodze (tych zaś – jak pamiętamy z historii – było i będzie wiele) zestawionej z ironicznym poczuciem humoru.

W książce tej zaprezentowane zostały polskie cechy narodowe, wśród których wyróżnić należy gościnność, ułańską fantazję, dbałość o więzi rodzinne, zaradność, pielęgnowanie duchowości, tendencja do narzekania, charakterystyczna ironiczność pozwalająca przetrwać najgorsze czasy, zadziorność ukryta w języku, pracowitość i wreszcie umiłowanie świętowania.

Autorzy pochylają się w publikacji także nad legendami, podaniami i lokalnymi tradycjami. Nie pomijają również miejsc, które warto odwiedzić, by w nich pielęgnować filozofię „jakoś to będzie”, takich jak Nikiszowiec, Gdynia, Puszcza Białowieska, Poznań, Białystok, Toruń czy Kazimierz Dolny. Sporo miejsca poświęcają również rodzimym wyrobom, takich jak ceramika z Bolesławca, hafty z Zalipia, porcelana Ćmielów, jak również – nie mogłoby być inaczej –  polskiemu, tradycyjnemu jedzeniu, z uwzględnieniem potraw z (ponoć!) najzdrowszej wigilii na świecie.

Wszystko to napisane zostało z przymrużeniem oka, co rusz zauważyć można wyzierające z książki porozumiewawcze mrugnięcie wystosowane do czytelnika przez autorów, które zrozumieć może tylko prawdziwy Polak.  

Jakoś to będzie jest ni to przewodnikiem, ni to książką kucharską, ni to wreszcie socjologiczną próbą odpowiedzi na pytanie o to, kim tak naprawdę jest typowy Polak. Z całą pewnością jest publikacją z której mamy prawo być dumni, syntetycznie pokazuje bowiem wszystko to, czym możemy się chlubić i wszystko to, nad czym powinniśmy jeszcze popracować. Bardzo ciekawe opracowanie, które z chęcią podarowałabym wszystkim znajomym, doskonale zdającym sobie sprawę z  tego, że „jakoś to będzie”.

Szczerze polecam – z uśmiechem i ku pokrzepieniu polskich serc.

Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2022-02-21, Ocena: 1, Przeczytałem, 52 książki 2022,

"Jakoś to będzie" pomyśleli autorzy książki i stworzyli zlepek truizmów, który nazwali książką o Polsce i Polakach. Nie oczekiwałem filozoficznego traktatu, ale próby uchwycenia, zdefiniowania polskiej drogi do szczęścia. Może to książka dla obcokrajowców? Jeśli tak, to dlaczego po polsku?

Link do opinii
Avatar użytkownika - justynastabrawa
justynastabrawa
Przeczytane:2023-10-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2018-05-28, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Coco. Koloruj, czytaj, naklejaj
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Coco. Koloruj, czytaj, naklejaj

W rodzinie Miguela od pokoleń muzyka jest zakazana. Jednak chłopiec marzy o tym, by pójść w ślady swojego idola, wielkiego muzyka Ernesta...

Częstochowa. Miniprzewodnik
Praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Częstochowa. Miniprzewodnik

Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy