Jak (nie) zostać królową


Tom 1 cyklu Dylogia królewska
Ocena: 5.4 (5 głosów)

„Ta miłość nie mogła się spełnić. Ona antyrojalistka. On król. Przeznaczenie miało jednak swój plan”. 

Zabawna opowieść o przebojowej Polce, doktor habilitowanej literaturoznawstwa Malwinie Krzysztopolskiej, która nieoczekiwanie na swojej drodze spotyka króla niewielkiego królestwa Warbenii – Oskara II. Ona – temperamentna naukowczyni z niezmąconą pewnością siebie, które nigdy nie marzyła, by zostać królową. On – nobliwy dżentelmen w koronie, podporządkowany etykiecie. O ich życiu zadecydował przypadek. 

„Jak (nie) zostać królową” to pierwsza część dylogii królewskiej autorstwa Katarzyny Redmerskiej, znanej z poczytnych powieści takich jak „Pora burzy” czy „Pejzaż we mgle”.  

Informacje dodatkowe o Jak (nie) zostać królową:

Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2024-09-11
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788383831794
Liczba stron: 0

Tagi: obyczajowe

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Jak (nie) zostać królową

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Jak (nie) zostać królową

Avatar użytkownika - ilovebook26
ilovebook26
Przeczytane:2024-12-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Kiedy czytam, to tak jakbym rozmawiała z pisarzem, otrzymała klucz do jego najskrytszych myśli" Malwina to twardo z stąpająca po ziemi kobieta. Oskar to król. Całkiem inni, całkiem różni. Czy w takiej sytuacji miłość jest możliwa? Jak potoczy się relacja bohaterów? Malwina po zakończeniu z wyróżnieniem studiów rozpoczęła pracę w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Interesuje się i zajmuje epoką romantyzmu. To właśnie w związku ze swoją pracą udaje się do samej Warbenii, aby zbadać dotychczas nieznane zapiski Słowackiego będące w posiadaniu rodziny królewskiej. W tym samym czasie okazuje się, że w Bukowym Zamku będzie również sam król. Mężczyzna ma już dosyć swojej roli, chciałby odpocząć i uwolnić się zarówno od prasy, jak i stawianych przed nim wymagań. Malwina jest zachwycona otoczeniem i swoją pracą. Jest to silna, uparta i twarda stąpająca po ziemi kobieta. Wie czego chce i nie boi się po to sięgać. Bezpośrednia i odrzucająca wszelkie przejawy romantyzmu, zwłaszcza od momentu jej nieudanego małżeństwa. Jest to doktor habilitowana dobrze radząca sobie w każdej sytuacji. Żadna dyskusja jej nie straszna, z których prawie zawsze wychodzi zwycięsko. Były takie momenty, że mi to przeszkadzało. Kobieta nie jest zwolennikiem jakichkolwiek romantycznych uczuć. Wielka przeciwniczka władze królewskiej i nie boi się w tym temacie wyrażać swojego stanowiska. Tylko czy nadal takie będzie po bliższym kontakcie z królem
Avatar użytkownika - Zaczytanyzakatek
Zaczytanyzakatek
Przeczytane:2024-11-12, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane,

Dla mnie osobiście ta książka to taki powrót do lat młodości, gdy z zainteresowaniem śledziłam życie współczesnych rodzin królewskich. Zainteresowania z czasem się zmieniły, ale sentyment pozostał.

Już od pierwszych przeczytanych zdań wiedziałam, że powieść ta zdobędzie moje serce. Przede wszystkim język jakim jest pisana. Lekki, błyskotliwy, pełen poczucia humoru. Nie raz mąż zaglądał do pokoju z pytaniem, co mnie tak śmieszy.

Fabuła. Główna bohaterka, antyrojalistka wyjeżdża do Bukowego Zamku, aby tam prowadzić badania. Czy zakocha się w przystojnym właścicielu - królu Oskarze? Czy zmieni swoje zdanie odnośnie monarchii? Przekonajcie się sami. Z pewnością nie będziecie się nudzić ponieważ fabuła wciąga i zachęca czytelnika do odkrywania dalszych losów bohaterów.

Niezwykle interesujący jest portret psychologiczny funkcjonowania monarchii. Rozdarcia pomiędzy współczesnością i wymogami czasów, przypodobania się poddanym, a pragnieniem zachowania tradycji. Pisarka w fenomenalny sposób pokazuje świat pełen intryg, kłamstwa, działania prasy czy postawy członków monarchii, którzy walczą między pragniem bycia sobą, a wymaganiami protokołu.

Główna bohaterka, wyjeżdża do Bukowego Zamku, aby przeprowadzić badania nad literacką twórczością Juliusza Słowackiego. Tu, wielkie uznanie z mojej strony, dla autorki książki za znajomość literatury i cytatów, którymi główni bohaterowie sypią jak z rękawa.

Jednym słowem świetna fabuła, błyskotliwy język i tajemnice monarchii, które odkrywamy z tą książką zachęcają do lektury. Mnie zachęciły bez wątpienia do sięgniecia po drugi tom ( gdy się ukaże) i poznania dalszych losów króla Oskara i Malwiny. Gdyż powieść ta to dylogia królewska, co mnie cieszy bo nie chcę się jeszcze rozstawać z głównymi bohaterami.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Poczytajzemna
Poczytajzemna
Przeczytane:2024-10-03, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Autorka książki „Jak (nie) zostać królową”, zachwyciła mnie swym pomysłem, bo bardzo mi przypomina serię książek z rodziną Bridgertonów. Z tym że ta jest o niebo lepsza, bo główną bohaterką jest sympatyczna Polka. Cieszę się, że książka ta, to pierwsza jej część i z wielką przyjemnością będę czytała jej dalsze losy.

Zabawna opowieść o przebojowej Polce, doktor habilitowanej literaturoznawstwa Malwinie Krzysztopolskiej, która nieoczekiwanie na swojej drodze spotyka króla niewielkiego królestwa Warbenii – Oskara II. Dziewczyna przesympatyczna uwielbia wykonywaną przez siebie pracę, która jest jej pasją i życiem. Ona sama jest przebojowa, pewna siebie, dążąca do celu i chcąca sięgnąć marzeń.

Spotyka księcia swoich marzeń w dosłownym słowa tego znaczeniu, choć jej marzenia, aż tak wysoko nie sięgały. Zapoznała się z Oskarem II na neutralnym terenie, nie znając jego pochodzenia. On się ukrywa, chcąc być zwykłym mężczyzną. Ona w nim spostrzega przystojnego mężczyznę, wychowanego dżentelmena, którego bardzo polubiła. Od pierwszej chwili, zaczęli darzyć siebie sympatią i chcieli ze sobą spędzać każdą chwilę.

Niestety, życie to nie bajka i prawda wychodzi na jaw. Jaka jest reakcja Malwiny? Czy to, co między nimi zaiskrzyło, przepadnie czy rozbłyśnie wielkim płomieniem? Czy król może sobie pozwolić na dziewczynę z niższych sfer i z taką historią?

W książce tej jest pokazany konflikt między światem nauki a królewskim dworem. Malwina, jako naukowiec, wnosi do królewskiego życia zupełnie nowe perspektywy i wartości. To zderzenie dwóch światów – akademickiego i arystokratycznego, co stanowi główny motor fabuły. Czy Malwina, kobieta z ludu, odnajdzie swoje miejsce w królewskim świecie? Czy uda jej się zreformować monarchię, zachowując przy tym swoją tożsamość?

"Katarzyna Redmerska stworzyła powieść, która bawi i wzrusza. Malwina, zdeterminowana naukoznawczyni, musi zmierzyć się z wyzwaniami królewskiego życia. Książka jest dowodem na to, że nawet w najbardziej sztywnych ramach etykiety można znaleźć miejsce na humor i przygodę. Czy Malwinie uda się odnaleźć swoje miejsce w nowym świecie?

Ostatnie strony powieści to prawdziwy rollercoaster emocji, który z pewnością nie pozwoli czytelnikom o sobie zapomnieć. Zakończenie powieści pozostawia czytelnika z uczuciem niedosytu, pragnąc więcej dowiedzieć się o losach tej niezwykłej pary. Czyżby to był dopiero początek ich wspólnej historii?" Oj tak, bo to dopiero jej pierwsza część i czekam na jej dalsze losy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-11-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Malwina Krzysztopolska nie wierzy w miłość, dlatego nie szuka swojej drugiej połówki. Woli skupić się na swojej pracy. I ma na tym polu znaczne sukcesy. Teraz dostała niesamowitą szansę by przejrzeć księgozbiór królewski w Warbenii. Liczy, że znajdzie w niej ciekawostki dotyczące Juliusza Słowackiego. Goszcząc w pałacu, Malwina poznaje mężczyznę, z którym przyjemnie spędza czas. Ten nieoczekiwanie okazuje się królem Warbenii, Oskarem II. To sprawa, że młoda kobieta nie jest zadowolona z tego obrotu sprawy. Jednak uczucie, które zawiązało się między nimi odmieni ich życie. I nawet zadeklarowana przeciwniczka monarchii znajdzie w tej instytucji kilka plusów...
Od lat a szczególnie w okolicy świąt Bożego Narodzenia media serwują widzom filmy, w których pojawia się przystojny książę i sympatyczna, ale niezamożna młoda dziewczyna. Zazwyczaj para musi przejść wiele trudności by iściło się ich ,,długo i szczęśliwie''.  Kilka z nich obejrzałam... Jednak po raz pierwszy spotykam się z książką, która nawiązuje do tego motywu. Na dodatek główna bohaterka jest Polką. I to nie byle jaką Polką, bo Malwina to wykształcona kobieta. I dodatkowo ma cięty język, nie daje sobie napluć w kaszę i reprezentuje dość kontrowersyjne poglądy na temat monarchii. I jak na złość spotyka króla... Co prawda, Oskar II włada małym królestwem, ale jednak jest władcą udzielnym... To nie może się udać... A może jednak się udać... Kto wie? Zależy jak na to spojrzeć... Tak czy inaczej oboje czeka trzęsienie ziemi. A my, czytelnicy przez to mamy całkiem dobrą zabawę. Przy tym, co mnie cieszy, autorka darowała sobie smęty, z którymi niejednokrotnie spotkałam się w tego typu filmach. Nie znajdziemy tutaj żalów i łzawych tekstów.  Choć muszę przyznać, kłopoty Malwiny i Oskara nie ominęły... Jednak oboje, szczególnie Malwina dzielnie z nimi walczyli...  
Jak (nie) zostać królową to całkiem przyjemna i lekka a przy tym szalenie zabawna lektura. Może nie była to moja miłość książkowa od pierwszego wejrzenia, ale całkiem zacnie się przy niej bawiłam i z chęcią sięgnęłabym po dalsze losy Malwiny i Oskara. Coś mi się zdaje, że oboje nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

 

Link do opinii

"Monarchia, mimo jej funkcji, tego całego dziedzictwa i tak dalej, tak naprawdę jest rodzajem opowieści celebryckiej. Wszyscy lubimy plotki".

 

 

Jakie to było dobre! Wymyślony, francuskojęzyczny kraj, charakterna naukowczyni z antyrojalistycznymi przekonaniami, atrakcyjny król, romans i Juliusz Słowacki. To wszystkie elementy połączone komediową swadą i okraszone zadziornym piórem autorki pozwoliły mi na kilka godzin przenieść się do świata, w którym rozum walczy z sercem.

 

Katarzyna Redmerska to dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem i felietonistka. W szkole średniej zaczęła pisać opowiadania, następnie publikowała w wielu branżowych literackich pismach. Obecnie jest autorką kilku powieści obyczajowo-historycznych, a także właścicielką kota o imieniu Ziajęty. Mieszka we Wrocławiu, starając się doceniać każdą chwilę swojego życia.

 

Doktor habilitowana literaturoznawstwa Malwina Krzysztopolska całe swoje życie podporządkowała pasji będącej także jej pracą. Dlatego też antyrojalistyczne poglądy kobiety nie przeszkadzają jej w tym, aby w ramach obowiązków służbowych wyjechać do Królestwa Warbenii. Będąc na miejscu, Malwina zupełnie przypadkowo poznaje króla tego niewielkiego państwa i wbrew wszystkiemu, pomiędzy Polką a monarchą wybucha płomienne uczucie.

 

Przewrotny tytuł najnowszej powieści Katarzyny Redmerskiej zapowiada równie przewrotną fabułę, a jej okładka humor, którego w treści zdecydowanie nie brakuje. "Jak (nie) zostać królową" to bowiem komedia romantyczna i romans królewski w jednym, czyli hybryda literacka mająca zapewnić czytelnikowi niezapomnianą rozrywkę. I tak w istocie jest, gdyż ukazana historia zawiera w sobie wiele ironicznego humoru, po mistrzowsku skrojone dialogi, gorące love story i smaczek pod postacią wątku royalsów. Dzięki tym wszystkim elementom książkę czyta się z wielką przyjemnością i równie wielką ciekawością dotyczącą losów bohaterów.

 

Nawet najlepszy pomysł na wciągającą miłosną historię nie spełni swojej roli bez odpowiednio wykreowanych postaci. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Katarzyna Redmerska, która tworząc protagonistkę, uczyniła z niej bohaterkę nietuzinkową, mistrzynię ciętych ripost z zachwycającym talentem do prowadzenia inteligentnych dysput. Malwina nie jest bowiem schematyczną, naiwną kobietką, ale kobietą z krwi i kości, której temperament staje się znakiem rozpoznawczym, a pewność siebie siłą, jaką potrafi wykorzystać. Niezwykle atrakcyjnym fabularnie okazuje się więc jej zderzenie z uczuciem, o którym nigdy nie marzyła.

 

Katarzyna Redmerska pod płaszczem zabawnej komedii romantycznej odczarowuje zalegający w naszych wyobrażeniach obraz sielskiego życia członków rodziny królewskiej. Na przykładzie fikcyjnego Królestwa Warbenii i jej króla Oskara II, autorka pokazuje, czym okupione jest takie życie na świeczniku. Interesującą w tej warstwie okazuje się pogodzenie tradycji i etykiety ze współczesnością, którą obecnie przytłoczyły media społecznościowe. To drugoplanowy wątek zmuszający do głębszej refleksji.

 

"Jak (nie) zostać królową" to książka, która zapewniła mi sporo dobrej rozrywki. Podczas jej lektury niemal uwierzyłam, że Królestwo Warbenii istnieje naprawdę, a na mojej twarzy wielokrotnie zagościł uśmiech. Jest to pierwsza część planowanej dylogii, więc mam nadzieję, że drugi tom zostanie wydany w najbliższym czasie i szybko poznam dalsze losy Malwiny oraz Oskara. 

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/

Link do opinii
Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2024-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
,,Jak (nie) zostać królową" to pierwszy tom dylogii królewskiej autorstwa Katarzyny Redmerskiej. Autorka znana jest czytelnikom z wielu poczytnych powieści takich jak "Pejzaż we mgle", ,,Sekret sprzed lat" czy ,,Pora burzy". Najnowszą powieść pisarki miałam przyjemność przeczytać i zrecenzować dzięki Wydawnictwu Axis Mundi, za co serdecznie dziękuję. Historia Malwiny Krzysztopolskiej - doktor habilitowanej literaturoznawstwa, pracownicy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i Oskara II - króla niewielkiego królestwa Warbenii, to zabawna, nieco szalona opowieść o pociągu do nauki, nieoczekiwanych chichotach losu, dobrych chęciach, twardych zasadach, spontanicznych decyzjach i nieoczekiwanych zwrotach akcji. Biorąc pod uwagę dwójkę głównych bohaterów, śmiało można pokusić się również o stwierdzenie, że jest to także książka o miłości. Takiej, która nadchodzi w najmniej oczekiwanym momencie, ze strony, z której się jej człowiek zupełnie nie spodziewa. Tym bardziej, że TAKA miłość zupełnie nie wpisuje się w przekonania, głoszone wartości i poglądy jednej ze stron. Malwina Krzysztopolska, antyrojalistka, kobieta elegancka, wykształcona z klasą. Twardo stąpająca po ziemi. Charyzmatyczna, pewna siebie, inteligentna. Obdarzona przez naturę hartem ducha niezłomnością charakteru i uporem, daleka jest od romantycznych uniesień. Stanowią one raczej dla niej interesujące źródło i materiał do badań naukowych. Takie właśnie prowadzą jej dociekliwą naturę do Bukowego Zamku. Jednej z najpiękniejszych budowli w królestwie Warbenii, w której to nasza bohaterka, będzie miała możliwość zgłębić temat domniemanego związku Juliusza Słowackiego z poetką romantyzmu Delphine de Barry. W czasie pobytu w Bukowym Zamku Malwina spotyka tajemniczego mężczyznę, którego uznaje za jednego z pracowników. Ta ,,chwilowa" pomyłka wywołuje wiele zabawnych, ciekawych wypadków i sytuacji. Co się wydarzy kiedy prawda o tożsamości mężczyzny wyjdzie na jaw? Jestem absolutnie zauroczona tą książką. Bawiłam się przy niej wyśmienicie. Historia bohaterów wciągnęła mnie tak mocno, że nie mogłam oderwać się od lektury ani na chwilę. Dzięki znakomitej kreacji głównych bohaterów i świetnie poprowadzonej fabule, autorka doskonale odmalowała w wyobraźni czytelnika świat royalsów, jak i środowisko naukowe. W humorystycznym ale i nieco gorzkim stylu, przedstawiła życie rodziny królewskiej i pogląd (nie bardzo przychylny) głównej bohaterki na nie. Ciągłe życie pod pręgierzem opinii publicznej, prasy, paparazzi, zobowiązań, etykiety. Ciągłe wystawianie się na krytykę, insynuacje, domysły. I oczywiście wszelkiego rodzaju intrygi zmierzające do skompromitowania króla a tym samym obalenia monarchii. To także zakładanie masek stosownych do okazji i sytuacji. Brak swobody i prawa do pokazania się takim jakim się naprawdę jest i czego się pragnie. To życie w ciągłym poczuciu dbania o sprawy monarchii. Więcej tu obowiązków i zakazów, niż przyjemności i spontaniczności. Jednak, jak w przypadku bohaterów Katarzyny Redmerskiej, są wyjątki od reguły. Kiedy nieoczekiwanie pojawia się uczucie, które podbija nie tylko serce ale i naukowy umysł, poukładany świat wywraca się do góry nogami. Głoszone do tej pory poglądy, stają pod znakiem zapytania. Czy bohaterowie powieści ,,Jak (nie) zostać królową" będą potrafili przeciwstawić się piętrzącym się przeciwnościom losu? Czy miłość antyrojalistki i króla ma szansę spełnienia? Koniecznie przekonajcie się sami, sięgając po pierwszy tom tej niezwykle wciągającej i zabawnej dylogii. Czas spędzony na przyjemnej lekturze jest zagwarantowany! Polecam!  
Link do opinii
Inne książki autora
Sekret sprzed lat
Katarzyna Redmerska0
Okładka ksiązki - Sekret sprzed lat

Rodzinny sekret, wyznany przez nestora rodu Krzenieckich wywołuje zamieszanie w rodzinie. Starszy Pan u schyłku życia postanawia rozliczyć się z trudną...

Zacisze
Katarzyna Redmerska0
Okładka ksiązki - Zacisze

Osadzona we Wrocławiu i malowniczej wsi Idzików na Ziemi Kłodzkiej powieść, opowiada o sile uczuć, które budują, ale również i niszczą. Julia ma kochającego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy