Irańska córka. Sekretne życie mojej matki

Ocena: 4.33 (3 głosów)

Czarująca i niezapomniana książka o tajemnicach, zdradzie i nierozerwalnej więzi matki z córką.

Jasmin Darznik, urodzona w Iranie, ale wychowana i żyjąca od lat w Ameryce, w rodzinnych papierach natrafia na zdjęcie matki. Lili ma na nim kilkanaście lat, nosi ślubny welon, a u jej boku stoi mężczyzna, którego Jasmin nigdy wcześniej nie widziała. Z początku matka nie chce rozmawiać o fotografii, jednak kilka miesięcy później wysyła córce pierwszą z dziesięciu kaset, które wydobędą na światło dzienne bolesną, przez lata skrywaną historię jej rodziny w Iranie.
 

Przejmujące wspomnienia Darznik w niezwykle wyrazisty sposób pokazują życie irańskich kobiet. Po przeczytaniu tej książki będziecie inaczej patrzeć na Iran i Irańczyków. Błyskotliwy debiut.

Anita Amirrezvani, autorka Krwi kwiatów

 
Misternie skonstruowana, bolesna i szczera. „Dobra córka” w odważny i bezlitosny sposób zgłębia problemy wiary i rodziny, miłości i alienacji, potępienia i wybaczenia.

Gina B. Nahai, autorka „Kaspijskich marzeń”, „Niedzielnej ciszy” oraz „Księżyca i anioła”

Informacje dodatkowe o Irańska córka. Sekretne życie mojej matki:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2012-03-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-10-12152-3
Liczba stron: 400

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Irańska córka. Sekretne życie mojej matki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Irańska córka. Sekretne życie mojej matki - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-11-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
,,Irańska córka. Sekretne życie mojej matki" nie jest fikcją literacką. Autorka, Jasmin Darznik, znajduje w szufladzie zdjęcie ślubne matki. Mężczyzna, który stoi obok, nie jest jednak jej ojcem. Zaintrygowana pyta Lili o fotografię, jednak ta nie odpowiada. Wkrótce matka przesyła jej kasety, na których zdradza historię swojego życia. Dzięki tej relacji Jasmin poznaje kraj, w którym się urodziła. Również my, czytelnicy, razem z bohaterką przenosimy się do Iranu. Poznajemy kulturę, tradycję, obyczaje oraz historię i przemiany społeczne, które miały miejsce w XX wieku. Matka i babka Jasmin to kobiety nietuzinkowe. Z jednej strony są wierne tradycjom muzułmańskim, a z drugiej łamią tę tradycję. Kobra wielokrotnie uciekała od męża, znosiła upokorzenia w milczeniu, przyjmowała, to co dawał jej los. Z czasem stała się kobietą "nowoczesną". Wyjechała do Niemiec, aby zdobyć dyplom kosmetyczki. Po powrocie otworzyła salon, w którym przygotowywała przyszłe panny młode do najważniejszego dnia w ich życiu. Lili została wydana za mąż, gdy miała 13 lat. Jej mąż okazał się sadystą. Po rozwodzie, zgodnie z kulturą arabską, stała się kobietą nieczystą. Straciła kontakt z córką, która, jak to bywa, została z ojcem. Lili wyjechała do Niemiec, została dyplomowaną położną, zakochała się. Owocem tej miłości była Jasmin. "Irańska córka" to powieść, po którą warto sięgnąć. Spośród wielu historii kobiet arabskich wyróżnia ją sposób prowadzenia narracji, łamanie stereotypów, kreacja bohaterek. Zaletą tej książki jest również opis życia codziennego w Iranie począwszy od jedzenia, poprzez ceremonię zaślubin, aż do uroczystości pogrzebowych.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2015-07-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy