Irańska córka. Sekretne życie mojej matki

Czarująca i niezapomniana książka o tajemnicach, zdradzie i nierozerwalnej więzi matki z córką.

Jasmin Darznik, urodzona w Iranie, ale wychowana i żyjąca od lat w Ameryce, w rodzinnych papierach natrafia na zdjęcie matki. Lili ma na nim kilkanaście lat, nosi ślubny welon, a u jej boku stoi mężczyzna, którego Jasmin nigdy wcześniej nie widziała. Z początku matka nie chce rozmawiać o fotografii, jednak kilka miesięcy później wysyła córce pierwszą z dziesięciu kaset, które wydobędą na światło dzienne bolesną, przez lata skrywaną historię jej rodziny w Iranie.

Przejmujące wspomnienia Darznik w niezwykle wyrazisty sposób pokazują życie irańskich kobiet. Po przeczytaniu tej książki będziecie inaczej patrzeć na Iran i Irańczyków. Błyskotliwy debiut.

Anita Amirrezvani, autorka Krwi kwiatów

Misternie skonstruowana, bolesna i szczera. „Dobra córka” w odważny i bezlitosny sposób zgłębia problemy wiary i rodziny, miłości i alienacji, potępienia i wybaczenia.

Gina B. Nahai, autorka „Kaspijskich marzeń”, „Niedzielnej ciszy” oraz „Księżyca i anioła”

Informacje dodatkowe o Irańska córka. Sekretne życie mojej matki:

Irańska córka. Sekretne życie mojej matki - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-11-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
,,Irańska córka. Sekretne życie mojej matki" nie jest fikcją literacką. Autorka, Jasmin Darznik, znajduje w szufladzie zdjęcie ślubne matki. Mężczyzna, który stoi obok, nie jest jednak jej ojcem. Zaintrygowana pyta Lili o fotografię, jednak ta nie odpowiada. Wkrótce matka przesyła jej kasety, na których zdradza historię swojego życia. Dzięki tej relacji Jasmin poznaje kraj, w którym się urodziła. Również my, czytelnicy, razem z bohaterką przenosimy się do Iranu. Poznajemy kulturę, tradycję, obyczaje oraz historię i przemiany społeczne, które miały miejsce w XX wieku. Matka i babka Jasmin to kobiety nietuzinkowe. Z jednej strony są wierne tradycjom muzułmańskim, a z drugiej łamią tę tradycję. Kobra wielokrotnie uciekała od męża, znosiła upokorzenia w milczeniu, przyjmowała, to co dawał jej los. Z czasem stała się kobietą "nowoczesną". Wyjechała do Niemiec, aby zdobyć dyplom kosmetyczki. Po powrocie otworzyła salon, w którym przygotowywała przyszłe panny młode do najważniejszego dnia w ich życiu. Lili została wydana za mąż, gdy miała 13 lat. Jej mąż okazał się sadystą. Po rozwodzie, zgodnie z kulturą arabską, stała się kobietą nieczystą. Straciła kontakt z córką, która, jak to bywa, została z ojcem. Lili wyjechała do Niemiec, została dyplomowaną położną, zakochała się. Owocem tej miłości była Jasmin. "Irańska córka" to powieść, po którą warto sięgnąć. Spośród wielu historii kobiet arabskich wyróżnia ją sposób prowadzenia narracji, łamanie stereotypów, kreacja bohaterek. Zaletą tej książki jest również opis życia codziennego w Iranie począwszy od jedzenia, poprzez ceremonię zaślubin, aż do uroczystości pogrzebowych.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789