Holokaust. Prawdziwe Historie ocalonych

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Inne wydania:
Na historię można patrzeć na wiele sposobów. Można skoncentrować się na jej aspekcie militarnym, gospodarczym, obyczajowym lub politycznym. Można przyjąć punkt widzenia przywódców lub dowódców. Ale można też spróbować ujrzeć ją tak, jak widzieli ją zwykli ludzie. Osoby, które były świadkami wydarzeń lub bezpośrednio w nich uczestniczyły.

„Świadkowie – zapomniane głosy. Holokaust” to opowieść o wymordowaniu przez reżim nazistowski ponad sześciu milionów ludzi, w większości Żydów. Ponad sto osób, świadków i uczestników, przedstawia nieubarwione, poruszające obrazy świata gett, obozów i marszów śmierci. Wśród historii mówiących o niewyobrażalnych potwornościach znajdziemy jednak i takie, które świadczą o nadziei i przetrwaniu.

Autorka książki przez dwadzieścia lat dokumentowała historię Zagłady, nagrywając wspomnienia osób, którym udało się przeżyć prześladowania. W książce znalazło się ponad sto zarejestrowanych przez nią relacji świadków, uzupełnionych zapisem nagrań z amerykańskiego Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

Informacje dodatkowe o Holokaust. Prawdziwe Historie ocalonych:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2013-04-02
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7243-844-7
Liczba stron: 380

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Holokaust. Prawdziwe Historie ocalonych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Holokaust. Prawdziwe Historie ocalonych - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-10-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Historyczne, Mam,
Książka składa się z krótkich relacji ludzi, którzy przeżyli holokaust. W większości są pochodzenia żydowskiego, ale niektóre wypowiedzi należą do Polaków, Anglików, czy nawet Niemców z ich punktu widzenia. Świadectwa te ułożone są chronologicznie i w miarę możliwości tematycznie. Pierwsze znalazły się dotyczące czasów tych z przed wojny, by lepiej zobrazować jak bardzo zmieniło się życie ludzi w przeciągu kilku lat, czy nawet miesięcy. Potem znajdują się relacje z życia w gettach, obozach, by na końcu nastał w miarę radosny czas wyzwolenia. W miarę radosny, dlatego, że wielu z nich nie mogło się odnaleźć w powojennej rzeczywistości, gdy wojna zabrała im często wszystkich najbliższych. Książka ta jest na tyle ciekawa, co poruszająca. Wiele wypowiedzi należy do ludzi, którzy podczas wojny byli dziećmi. Niektórych zdjęcia zostały umieszczone w pierwszych rozdziałach.
Link do opinii

Bardzo ciekawa książka poruszająca temat Holokaustu. Autorka spędziła mnóstwo godzin na wysłuchaniu kaset ze wspomnieniami osób, które przeżyły wojnę i doświadczyły okrucieństwa ze strony nazistów. Wszystkie wspomnienia są bardzo wzruszające, niektóre osoby przez całe życie nie mówiły nikomu o swoich okrutnych przejściach, ukrywały nawet to, że są Żydami.

 

W książce rozdziały ułożone są chronologicznie, począwszy od początku prześladowań Żydów (1933 r), poprzez wybuch wojny, getta żydowskie, obozy koncentracyjne i zagłady, wyzwolenie i zakończenie wojny. Taki układ pomógł mi bardzo w czytaniu, jednak ja osobiście wolę jak wszystko przedstawione jest w porządku czasowym.

 

"Po roku 1933 powszechnie zaakceptowano fakt, że żydowskie dzieci mogą być bite, zastraszane i nękane w dowolny sposób. Zwracanie się o pomoc do policjanta lub nauczyciela nie miało sensu, ponieważ nie tylko nie zamierzali interweniować, ale nawet nie próbowali pomóc w żaden sposób - Żyd był postrzegany jako wróg państwa". 

(uczeń niemiecki pochodzenia żydowskiego)

 

"Wszyscy wiedzieli, że trzeba emigrować, ale przełomem była dopiero noc kryształowa w 1938 roku. Moi rodzice i dziewięćdziesiąt procent innych niemieckich Żydów uświadomiło sobie, że jeśli chcą przeżyć, nie mogą zostać. Liczyło się tylko ocalenie życia. Nawet wtedy nie zdawano sobie sprawy z tego, co planują Niemcy - ludobójstwa.  Podejrzewano jedynie, że chcą przejąć żydowskie majątki i wyrzucić Żydów z kraju". 

(uczeń niemiecki pochodzenia żydowskiego)

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy