Hinduska miłość

Ocena: 4 (6 głosów)

Ten romans wstrząsnął Indiami i Europą początku XX wieku
Jest rok 1906. Na wesele króla Hiszpanii Alfonsa XIII zjeżdża do Madrytu specjalny wysłannik z Indii, radża Singh. Trzydziestokilkuletni, przystojny, wykształcony i bajecznie bogaty książę poznaje szesnastoletnią Anitę Delgado, tancerkę flamenco. Wyznaje jej miłość, a ona zgadza się go poślubić. Wkrótce odpływa do egzotycznego księstwa Kapurthali, by zamieszkać w olśniewającym pałacu, pośród słoni i... rolls-royce’ów. Niestety, zaczynają się kłopoty... Czy miłość męża ochroni ją przed szykanami i samotnością?
Autor korzystał z dziennika prowadzonego przez bohaterkę, a historię wielkich uczuć, intryg i zdrady, wspaniale wtopił w malownicze tło obyczajowe z życia Indii i Europy czasów fin de siècle’u.

Informacje dodatkowe o Hinduska miłość:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324710393
Liczba stron: 368
Tytuł oryginału: Pasión India
Język oryginału: Hiszpański
Tłumaczenie: Barbara Jaroszuk

więcej

Kup książkę Hinduska miłość

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Hinduska miłość - opinie o książce

Sama historia jest ciekawa, ale czytałam książkę na raty. Momentami mnie nudziła, jednakże chęć poznania zakończenia zwyciężyła i skończyłam ją czytać. Ponadto interesuje mnie kultura Indii, o której można się z tej książki tego i owego dowiedzieć. Jednakże spodziewałam się czegoś napisanego w ciekawszy sposób.
Link do opinii

Podobało się mi.  Była to taka współczesna opowieść o Kopciuszku, który nie potrafił docenić tego co Los mu dał, dopóki tego nie  stracił.  

Ileż to dziewczyn marzy o tym by poznać i rozkochać w sobie księcia z bajki. Udało się  to Anicie Delgado, hiszpańskiej tancerce, w której  zakochał się  pewien  maharadża. Młodziutka  dziewczyny  została wrzucona w nieznany świat i zupełnie  odmienną kulturę Wschodu.  I nie do końca się w  niej odnalazła...

Javier Moro, opierając się na  pamiętnikach Anity  stara się  opowiedzieć jej historię.  Niestety  robi to w bardzo dużym zarysie,  skupiając się jedynie na paru faktach z jej życia. Ale okrasza to rysem historycznym Indii z początku  XX wieku oraz malując obraz kulturalny tamtego czasu.  Ogólnie  fajnie nawet  to wyszło,  chociaż zabrakło tu jakiejś  głębi. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam, ...Indyjski collage,

„Kaszmir jest zbyt piękny, by ktokolwiek mógł się tu czuć nieszczęśliwy.”

Cóż wiemy o Indiach my – Europejczycy…

O to samo mogłaby zapytać Anita Delgado – główna bohaterka powieści Javiera Moro pt. „Hinduska Miłość” – hiszpańska dziewczyna, która w wieku 17 lat pojechała do dalekiego, obcego kraju, aby tam zamieszkać wraz ze swoim przyszłym mężem – radżą Kapurthali. O jej przyszłości w pierwszej kolejności zadecydowało zrządzenie losu – przypadkowe spotkanie z Jagatjitem Sighem – radżą Kapurthali podczas uroczystości ślubnych króla Hiszpanii Alfonsa XIII, w drugiej zaś decyzja rodziców co do zapewnienia córce dostatniego i wygodnego życia.

Anita pochodzi z biednej hiszpańskiej rodziny. Obdarzona niezwykłą urodą i nieodpartym wdziękiem próbuje pomagać finansowo swojej rodzinie tańcząc wraz z siostrą w madryckim kabarecie. Rodziców nie stać na takie wykształcenie o jakim marzyliby dla swoich córek, ale wpoiwszy im podstawowe zasady i wartości, jakimi należy kierować się w życiu mają nadzieję zapewnić dziewczętom dobrą przyszłość.
Indyjski władca oczarowany i zaintrygowany urodą młodej Hiszpanki od pierwszego spotkania zainteresował się Anitą. Nie ustawał w dążeniu do uczynienia z niej swojej przyszłej żony i tym samym księżnej Kapurthali. Porozumiał się też z rodzicami dziewczyny i zapewniając im odpowiednio wysokie dożywotnie uposażenie wyjednał sobie u nich zgodę na ślub. Nie szczędził Anicie podarunków, postarał się dla niej o odpowiednie przygotowanie, zapewnił mieszkanie i lekcje języków w Paryżu pod okiem zaufanej guwernantki. Jednym słowem uczynił wszystko, aby z Kopciuszka zmieniła się w dojrzałą kobietę godną tytułu małżonki hinduskiego radży. Dziewczyna poznawała tajniki wschodniej kultury, nabierała odpowiedniego obycia i zachowania, aby po roku zostawić wszystko, dom, rodziców i wraz z pokojówką i guwernantką wsiąść na statek do Indii, gdzie czekało ją nowe życie.

I tu od samego początku czeka Anitę wiele niespodzianek…

Dowiaduje się o ciąży, która na początku trochę ją przeraża, ale powoduje, że dziewczyna musi ostatecznie wydorośleć będąc odpowiedzialna już nie tylko za siebie, ale również za dziecko – potomka radży.
Zamieszkuje wraz z przyszłym mężem w pięknym pałacu, w Pendżabie, w państewku Kapurthali stworzonym przez Jagatjita Sigha, który zafascynowany kulturą zachodu wykreował dla siebie namiastkę europejskiej stolicy połączonej z przepychem i bogactwem orientu.
Dowiaduje się, że będzie piątą z kolei żoną swego męża i choć ten przewidział dla niej specjalne względy jako dla pani jego serca, to jednak będzie musiała zaakceptować poprzednie żony i czterech synów Jagatjita. Ale czy rodzina radży zaakceptuje ją – Europejkę?

Jak dalej potoczą się losy mieszanego małżeństwa i z czym przyjdzie się zmierzyć młodej europejce w dalekim kraju, otoczonej nie zawsze życzliwymi ludźmi?

Javier Moro napisał piękną biograficzną powieść, w której obok niezwykle interesujących losów głównych bohaterów – postaci historycznych, odnajdujemy wspaniałe zestawienie dwóch zupełnie różnych od siebie kultur – cywilizowanego zachodu i egzotycznego wschodu. Przepych i bogactwo rządzących kontrastuje z biedą i nędzą szarych obywateli. Następuje tu prawdziwe zderzenie tych kultur – to co jest zwyczajne i proste na zachodzie staje się nagle niemożliwe i niedopuszczalne na wschodzie, i na odwrót. Niewyobrażalne bogactwo większości władców poszczególnych indyjskich kolonii końca XIX wieku jest dla Europejczyka czymś niebywałym i niezwykłym. Z drugiej strony otaczanie się szeroko pojętym luksusem, spełnianie wszelkich zachcianek, sprowadzanie z Europy wszelkich nowinek technicznych i cywilizacyjnych, a jednocześnie dbanie o interesy kraju i mieszkających w nim ludzi to cecha Jagatjita Sigha, którą niestety nie wszyscy władcy mogli się poszczycić.

W książce tej odnajdziemy również piękne opisy oddające klimat i egzotykę poszczególnych Indyjskich prowincji pozostających do I wojny światowej pod zwierzchnictwem Anglii. A wszystko to zostało przedstawione w niezwykle realistyczny sposób. Możemy delektować się piękną, subtelnie przedstawioną miłością księcia do Kopciuszka, która z czasem ewoluuje, by zakończyć się w dość nieprzewidziany sposób.

Te wszystkie atuty stawiają „Hinduską miłość” bardzo wysoko na liście lektur. Na pewno też zachęcają do dokładniejszego zapoznania się z losami Anity Delgado i Jagatjita Sigha. Sięgnijcie po tę powieść, bo naprawdę warto!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Loona
Loona
Przeczytane:2017-01-12, Ocena: 4, Przeczytałam, Indie, Mam,
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2015-05-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Avatar użytkownika - ShirinKa
ShirinKa
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Cesarstwo to ty
Javier Moro0
Okładka ksiązki - Cesarstwo to ty

Książka jest zbeletryzowaną biografią cesarza Brazylii Piotra I (1798-1834), twórcy i pierwszego władcy Cesarstwa Brazylii. Jest to również...

Szkarłatne sari
Javier Moro0
Okładka ksiązki - Szkarłatne sari

Niezwykła historia zwykłej kobiety, poślubionej Indiom. Oparta na faktach powieść o życiu Sonii Gandhi oraz rodziny Nehru i Gandhi. W 1965 roku dziewiętnastoletnia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy