Szkarłatne sari

Ocena: 5 (1 głosów)
Niezwykła historia zwykłej kobiety, poślubionej Indiom. Oparta na faktach powieść o życiu Sonii Gandhi oraz rodziny Nehru i Gandhi. W 1965 roku dziewiętnastoletnia włoska studentka Sonia Maino poznaje w Cambridge młodego Hindusa Rajiva Gandhiego. Ona pochodzi ze skromnej rodziny spod Turynu. On należy do najbardziej wpływowego rodu Indii. Zakochana Włoszka porzuca własny świat, aby wtopić się w nową ojczyznę - cudowne, choć wstrząsane konfliktami Indie. Przeżyje tam wspaniałe chwile, lecz także wielkie osobiste tragedie. Jej siła, uczciwość i zaangażowanie sprawią, że stanie się ucieleśnieniem nadziei ogromnego narodu, "cesarzową" kraju, gdzie za władzę niekiedy trzeba zapłacić życiem, a przeznaczenie wciąga do świata polityki ludzi, którzy nigdy nie mieli takich ambicji.

Informacje dodatkowe o Szkarłatne sari:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377990339
Liczba stron: 592

więcej

Kup książkę Szkarłatne sari

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Szkarłatne sari - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2013-06-04, Ocena: 5, Przeczytałam, ...Indyjski collage,

Javier Moro w powieści „Szkarłatne sari” w interesujący sposób przedstawił historię Indii sięgającą połowy XX wieku, a nawet nieco wcześniejszą – czasy Mahatmy Ghandiego.
 
Tytułowe szkarłatne sari to rzeczywista tkanina wykonana w więzieniu przez Jawaharlala Nehru – ojca Indiry Ghandi na jej ślub. Stało się ono symbolem zarówno rodzinnej tradycji jak i samych Indii. To niezwykłe ślubne sari przechodziło z pokolenia na pokolenie. Indira podarowała je Soni- swojej synowej, zaś ta przekazała je swojej córce – Priyance.

Powieść pokazuje nam losy Soni Maino – włoskiej dziewczyny,  która ucząc się w Cambridge poznała i pokochała Rajiva Ghandiego, została jego żoną i synową Indiry. Dla rodziny swego ukochanego męża zostawiła kraj rodzinny i zamieszkała w Indiach stając się oddaną żoną, matką, ale także kobietą, której leżało na sercu dobro tego wielkiego kraju. To ona po tragicznej śmierci męża – premiera Indii jako ostatnia z Ghandich stanęła na czele państwa.

„Szkarłatne sari” to nie tylko powieść o Soni, to dzieje rodziny Ghandich, ale przede wszystkim historia walki o niepodległość Indii. Przekazane zostały w tak ciekawy i przystępny sposób, że dosłownie trudno się od nich oderwać. Nie są to suche, nużące fakty – o wydarzeniach tych czyta się z zapartym tchem. Nie brak tu konfliktów na tle religijnym, kulturowym i etnicznym. Znajdziemy echa wojen z Pakistanem, Chinami, operacji „Błękitna Gwiazda” oraz rozruchów i zamachów bombowych, od których ginęli ludzie. Zetkniemy się z widmem głodu, dążeniem do ograniczenia przyrostu naturalnego i innymi problemami społecznymi. A to wszystko przez pryzmat losów poszczególnych postaci, które kochają, cieszą się, radują, ale też walczą, płaczą i zmagają się z bólem jaki niesie im los.

„Wszystko, co czyni człowieka silnym, boli.”

Javier Moro wciąga czytelnika w opisywane wydarzenia, lektura budzi wiele emocji, a jednocześnie pozwala lepiej zrozumieć Indie i poznać ten kraj z nieco innej perspektywy.

„Sukces ma wielu ojców, tylko klęska jest sierotą”

Przedstawienie wydarzeń historycznych wplecionych w wątek  obyczajowy to zabieg, który znacznie podnosi wartość tej powieści. Pozostaję pod jej ogromnym wrażeniem i polecam osobom lubiącym indyjskie klimaty jako lekturę obowiązkową.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2011-02-10, Przeczytałam,
Inne książki autora
Cesarstwo to ty
Javier Moro0
Okładka ksiązki - Cesarstwo to ty

Książka jest zbeletryzowaną biografią cesarza Brazylii Piotra I (1798-1834), twórcy i pierwszego władcy Cesarstwa Brazylii. Jest to również...

Hinduska miłość
Javier Moro0
Okładka ksiązki - Hinduska miłość

Ten romans wstrząsnął Indiami i Europą początku XX wiekuJest rok 1906. Na wesele króla Hiszpanii Alfonsa XIII zjeżdża do Madrytu specjalny wysłannik...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy