Habsburgowie zaliczali się do najważniejszych dynastii Europy, byli pierwszymi władcami, których posiadłości obejmowały cały świat. Osiągnęli wielkość dzięki szczęściu i sile. Rządzili nieprzerwanie Świętym Cesarstwem Rzymskim po 1273 roku i niemal bez przerwy od 1438 aż do upadku cesarstwa w 1806 roku.
Wczesne dzieje rodu przypominają dreszczowce, w których fakty mieszają się ze spekulacjami, sięgają bowiem V wieku naszej ery i prowadzą przez tajemniczą alzacką rodzinę Etichonidów do francuskich Merowingów, których mitycznym protoplastą był Kwinotaur czyli byk z pięcioma rogami.
W XIII wieku Habsburgowie uzyskali znaczne obszary w Europie Środkowej, odpowiadające z grubsza terytorium dzisiejszej Austrii i Słowenii. Następnie, w okresie zaledwie pół wieku, poczynając od lat siedemdziesiątych XV wieku, posiadłości Habsburgów znacznie się powiększyły - aby objąć Niderlandy, Hiszpanię, Czechy, Węgry i większą część dzisiejszych Włoch. Najcenniejszą zdobyczą stanowiła Hiszpania, ponieważ wraz z nią przyszedł Nowy Świat i przedsięwzięcia kolonialne obejmujące Ocean Spokojny i Azję. Posiadłości Habsburgów były pierwszym imperium, nad którym nigdy nie zachodziło słońce.
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2022-06-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 500
Czy potrzebna jest nowa książka o historii Europy Środkowej? Okazuje się, że tak. Bo cóż to takiego – Europa Środkowa? Rady proponuje nam spojrzenie...
Przeczytane:2022-09-19, Przeczytałem,
Współpraca: Wydawnictwo Bellona
Dzisiaj przychodzę do Was z krótką recenzją nie takiej krótkiej historii dynastii Habsburgów. Jest to ród, który rządził Europą już od V wieku naszej ery, do 1918 roku. Upadek tak potężnej dynastii nastąpił dlatego, że zwięzła się ona z Niemcami. Upadek Niemiec spowodował, że i Habsburgowie odeszli do historii.
A jak to się stało, że stali się tak potężną dynastią? Dzięki szczęściu i sile. Wiek XIII przyniósł im najwięcej osiągnięć. Uzyskali oni bowiem największe obszary w Europie Środkowej, a później w wieku XV przejęli Hiszpanię, Czechy, Węgry, Niderlandy i znaczną część Włoch.
Książka nie jest ani cienka, ani nie czyta się jej łatwo. Pomimo tego uważam, że jest świetna lekturą dla tych co interesują się historią i chcą wiedzieć więcej niż na lekcjach w szkole. Autor ujął życie tej potężnej dynastii chronologicznie. Na przestrzeni lat ród ten nie zawsze był tak silny jakby się mogło wydawać. Miał lepsze i gorsze lata. W XIV drastycznie straciła na znaczeniu. Zostali zepchnięci na margines. Ale były też lata o których już wspomniałam, że Habsburgowie budzili podziw i grozę.
Martin Rady opisał nie tylko politykę i władzę rodu, ale również zawarł w swojej książce liczne ciekawostki i anegdoty dzięki, którym według mnie książka stawała się ciekawsza i łatwiejsza do przeczytania. Znajdziemy tutaj tajemnice rodzinne, morderstwa, samobójstwa, kazirodztwo.
Dzięki tej książce dowiemy się w jaki sposób Habsburgowie zmienili bieg historii. Kim była Sisi? Czy ta dynastia faktycznie była obrońcami chrześcijaństwa? Jaki był naprawdę powód wybuchu Pierwszej Wojny Światowej?
Autor przybliży nam również sztukę, kulturę i architekturę, jaka miała miejsce przez tyle wieków panowania dynastii Habsburgów.