Górnicy PL

Jeszcze nigdy nie byłeś tak głęboko pod ziemią.

Tytani pracy. Skryci pod warstwą czarnego pyłu, potu i brudu. Pracują w cieniu podstępnych, nieprzewidywalnych wrogów: śmiercionośnego metanu, tąpnięć, wybuchów pyłu i gazów, zawału skał. Przez połowę życia codziennie wychodząc do kopalni, nie mają żadnej gwarancji, czy wrócą do swoich rodzin. Niewolnicy czasu, uzależnieni od szychty.

Dzisiaj, kiedy lojalność, odwaga i zapał są jak na lekarstwo, górnicy są najlepszym dowodem na to, ile jest się w stanie wytrzymać, pracując w jednych z najbardziej wrogich człowiekowi warunkach. Więcej: strzegąc bezpieczeństwa kolegów, bez wahania oddadzą za nich życie; są niczym kopalniana gwardia.

Przez lata funkcjonują w ramach sprawnego systemu, wykonując dzień w dzień te same rytuały. Ostatni papieros. Łaźnia, lampownia, pobranie aparatu tlenowego ucieczkowego. Podział załogi. Pędząca winda. Pięćdziesiąt sekund świstu w uszach. I osiem godzin ze świadomością, że do pierwszego telefonu po wyjeździe na powierzchnię dzieli ich ponad kilometr skał nad głową. Dalibyście radę?

Agnieszka Bujas, producent i reżyser serialu Górnicy PL

***

Na tę książkę składa się siedem historii siedmiu różnych osób.

Każda z nich zupełnie inaczej patrzy na swoją pracę, chociaż łączy je podobny bagaż doświadczeń. Podobny nie oznacza jednak taki sam – na pewno nie w tym podziemnym świecie, który rozciąga się na przestrzeni wielu kilometrów, a tak naprawdę nie ma granic, bo górnicy zabierają go ze sobą do domów, bez względu na to, czy tego chcą, czy nie. Opowieści z życia kopalni krążą wokół rodzinnych stołów, zwłaszcza tam, gdzie na dole pracują ojciec i syn, bracia i szwagrowie. Tutaj ludzie żyją kopalnią, nawet jeśli szczerze nienawidzą tego miejsca. Praca na dole jest niewdzięczna, wysysa z człowieka wszystkie siły i nie pozwala na choćby moment dekoncentracji, bo chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią, każdy zjazd – okazać się ostatnim. A jednak ci, którzy wciąż zjeżdżają, nie potrafią przestać mówić o pracy na dole z fascynacją, podziwem i pokorą. Zrozumiałam to dopiero, gdy sama z nimi zjechałam i zobaczyłam, w jakich warunkach spędzają połowę życia.

To nie jest przyjazny świat, żyjący w nim ludzie są twardzi i zahartowani, bo nieustannie muszą mierzyć się z żywiołem i walczyć ze swoimi słabościami, a walka nie jest równa. Tutaj nie ma takiej samej dniówki, każdy dzień jest inny – mówią z błyskiem w oku.

To fascynujący świat. Przerażający, surowy i bezlitosny, ale fascynujący.

Karolina Macios, autorka książki Górnicy PL

Górnicy PL - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytanaaniaa
zaczytanaaniaa
Przeczytane:2018-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Kim chcieliście zostać jako dzieci? Strażakiem, nauczycielem, a może księżniczką? Czy udało Wam się osiągnąć cel i pracujecie w wymarzonym zawodzie? Pani Karolina Macios w swojej książce przedstawia losy ludzi, którzy marzyli o tym, aby zostać górnikami, ale również takich, którzy pod ziemią znaleźli się ze względu na rodzinną tradycję.

"Górnicy PL" to piękny zbiór opowiadań o życiu przeciętnych ludzi. Poznajemy ich zmagania z codziennością, strach połączony z pasją, oddanie wykonywanej pracy oraz miłość do swojego zawodu i szacunek do współpracowników. Zostało przedstawionych nam siedem historii. Poznajemy losy Dawida, Roberta i Malwiny, którzy pracują w kopalni węgla, dowiadujemy się od Krzysztofa i Mariusza jak jest w kopalni miedzi, a Tomek i Olek zabierają nas w podróż do kopalni soli. W związku z tym, że większość opowiadań została spisana podczas wizyty na kawie, poznajemy również prywatne życie pracowników kopalni.

Każda strona opatrzona została w emocje. Górnicy z wielką pasją opowiadają o wykonywanej pracy. Zdarzyło się, że uniknęli śmierci, ale również doznali smutku, ponieważ przez nieszczęśliwy wypadek zginęli ich znajomi. Ludzie, którzy codziennie zjeżdżają pod ziemię, mają również swoje rodziny. Są świadomi tego, że każdy poranek może być ich ostatnim, że mogą więcej nie zobaczyć najbliższych, jednak wierzą, modlą się o bezpieczeństwo, a w pracy stawiają na uwagę i brak pochopnych decyzji.

Niektórzy zapewne powiedzą, że zawód górnika jest łatwy. Szybka emerytura, duże wynagrodzenie, a do tego maszyny zastępują ludzi. Stop! Może jest to marzenie niektórych osób, ale Ci ludzie codziennie narażają swoje życie. Muszą być w pełni świadomi podejmowanych czynów oraz przechodzić regularnie odpowiednie testy. Owszem, w kopalniach pojawiły się maszyny (ba! można tam nawet jeździć samochodem!), ale ludzie są tam aktualnie niezbędni.

Bardzo polecam Wam tę książkę. Uważam, że warto poznać historie osób, którzy codziennie idą do pracy z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. Mogą stać się przykładem, że każdy jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią pracę, a dodatkowo obowiązki można połączyć z pasją. Nie musicie interesować się górnictwem, aby zaciekawiła Was ta pozycja.

Bolek i Lolek z telewizora
Karolina Macios0
Okładka ksiązki - Bolek i Lolek z telewizora

Pamiętacie, jak na ekranie telewizora pojawiała się wieczorynka? Wszystkie dzieci czekały na ten moment, żeby znów spotkać swoich ulubionych bohaterów...

Czarne morze
Karolina Macios0
Okładka ksiązki - Czarne morze

Joanna od dziecka ma niezwykły dar. Dar, który bywa również przekleństwem. Dotyk innych ludzi powoduje, że widzi ich najgłębiej skrywane wspomnienia...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski