reklama

Gorączka złota. Jak upadała Wenezuela

Wenezuela jeszcze w drugiej połowie XX wieku była jednym z najzamożniejszych państw Ameryki Południowej. Dziś to kraj pogrążony w głębokim kryzysie politycznym, społecznym i gospodarczym. Szaleje hiperinflacja, brakuje wody pitnej i benzyny, nie ma śladu po dawnych bogactwach.

Tomáš Forró, reporter od lat obserwujący Wenezuelę, wyrusza do kopalni złota w tak zwanym Łuku Górniczym, gdzie ogniskują wszystkie problemy. To tam codziennością są brutalne walki między armią, lewicową partyzantką, tajną policją i broniącymi niezależności Indianami. Opisuje także katastrofalne skutki wydobycia złota i realne zagrożenie zatrucia dopływów największych rzek regionu - Orinoko i Amazonki.

Gorączka złota to wstrząsający reportaż o tym, że do głębokiego upadku całego kraju nie jest potrzebna niszcząca wojna ani wielka katastrofa naturalna - wystarczą zwykłe zaniedbania i rozwiązywanie problemów na skróty.

Informacje dodatkowe o Gorączka złota. Jak upadała Wenezuela:

Tytuł oryginału: Zlata horucka

Tagi: Wenezuela

Kup książkę Gorączka złota. Jak upadała Wenezuela

Gorączka złota. Jak upadała Wenezuela - opinie o książce

Niesamowite dzieło reporterskie! Szacunek za odwagę dla autora by pojawić się w Wenezueli i napisać ten reportaż!

Autor zbierając materiały do reportażu wiele ryzykował, o czym możemy przeczytać w jego książce. Ukazuje on problemy kraju wielowymiarowo - ekonomicznie, gospodarczo, geograficznie i moralnie, wskazując także na silnie pozytywne strony kraju. Tomáš Forró ukazuje nam podział władzy między wojsko wenezuelskie, organizacje przestępcze z pobliskich krajów oraz siły zagraniczne, dla której zwykły obywatel nic nie znaczy i jest jedynie zwykłym wyrobnikiem.
Przerażające jest też to, że do upadku Wenezueli niepotrzebna była wojna a jedynie niedopatrzenia i korupcja...

Szczerze polecam lekturę! Pozwala spojrzeć szerzej również na inne, nielatynoskie kryzysy gospodarcze.

Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu
Tomáš Forró0
Okładka ksiązki - Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu

,,Donieck to miasto jak każde inne - pod warunkiem że nie weźmie się pod uwagę wojny na jego przedmieściach, pustek na ulicach i strachu z tyłu głowy"...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung