Golem

Ocena: 4.5 (2 głosów)
Inne wydania:

Wywodzący się z żydowskich tradycji golem, mający postać człowieka, lecz pozbawiony duszy, od wieków rozpala wyobraźnię. Można go spotkać w chasydzkich legendach, literaturze jidysz i w popkulturze. Maciej Płaza przywołał jego postać, by zanurzyć czytelnika w świecie sztetla na Podolu z początku XX wieku. Wątki kabalistyczne i mesjańskie równoważą się z realistycznym obrazem kultury i obyczajów chasydów. Wszystko to, łącznie z legendarną postacią, nabiera nowego życia pod piórem jednego z najwspanialszych stylistów polskiej prozy.

Informacje dodatkowe o Golem:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2021-02-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328085114
Liczba stron: 320
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Golem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Golem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-07-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 2022,

Absolutnie nie jestem znawczynią kultury żydowskiej i przykro mi, ale lektura Golema jakoś mnie nie do tego nie zachęciła. Wystarczy mi już przebrnięcie przez Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk. Co nie znaczy, że nie poszerzyłam swojej wiedzy - aby zrozumieć funkcjonowanie tej społeczności nie raz, nie dwa sięgałam do internetu. Styl życia chasydzkich Żydów jest z etnograficznego punktu widzenia dość ciekawy, ale ta nadmiarowa religijność jest mi emocjonalnie obca (zresztą jak każda religijność). I owszem, poznałam sporo zwyczajów, zakazów, nakazów. Najbardziej bliskie były mi losy nieszczęsnej wdowy Shiry, czyli los zniewolonej przez opresyjne zasady kobiety. Już nie mówiąc o stosunku do cielesności, ale to charakterystyczne dla każdej religii, że pozbawia człowieka kontaktu z ciałem. To, jak rodzi się zło, że zaczyna się od słów, plotek, pomówień, które prowadzą do nienawiści i pogromów to nic nowego. Opisane już było setki razy. 

 

To, co zachwyca, to oczywiście sposób stylizacji, język (nawet jak jest dość hermetyczny). Książkę jednocześnie czytałam w tradycyjnej formie i słuchałam w audiobooku. I to jest najmocniejszy punkt tej lektury. Sposób, w jaki czytał Andrzej Ferenc był jedynym powodem, że odebrałam tę książkę chociaż troszeczkę emocjonalnie. 

Link do opinii
Inne książki autora
Robinson w Bolechowie
Maciej Płaza0
Okładka ksiązki - Robinson w Bolechowie

Nowa powieść Macieja Płazy, laureata nagrody Kościelskich i Nagrody Gdynia, najgłośniejszego debiutanta ostatnich lat. Robinson w Bolechowie opowiada...

Skoruń
Maciej Płaza0
Okładka ksiązki - Skoruń

 Siedem opowieści o ziemi, rzece i robocie, o tęsknocie za nieznanym, o radosnym i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem, i o olśnieniach, jakie przynosi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy