Golden Boys

Autor bestsellerowej książki The Gravity of Us powraca z wakacyjną opowieścią o przyjaźni czterech wyjątkowych queerowych chłopaków

o wielkich sercach i jeszcze większych marzeniach.

Ciepła i wciągająca historia o dojrzewaniu, która skupia się na ważnych wątkach tożsamości, roli przyjaciół w życiu młodych osób oraz złożoności emocji, które towarzyszą stanowi zakochania - zwłaszcza gdy obiektem uczuć jest twój najlepszy przyjaciel!

Gabriel, Reese, Sal i Heath, mieszkańcy niewielkiego miasteczka, przyjaźnią się od lat. Wiele ich łączy - wszyscy są queer, wszyscy świetnie się uczą i wszyscy marzą o wielkich rzeczach. W wakacje przed ostatnią klasą liceum każdy z nich wyrusza w inną stronę świata, by przeżyć swoją wielką przygodę. Reese będzie uczył się projektowania graficznego w Paryżu. Gabriel udaje się do Bostonu, by zostać wolontariuszem w organizacji non-profit. Celem Sala jest Kapitol, gdzie czeka go posada stażysty jednego z członków kongresu. Heath zaś... Cóż, Heath wybiera się na Florydę, by pomóc ciotce w jej salonie z automatami do gry.

Jak pełne wyzwań lato i czas spędzony osobno wpłyną

na młodych mężczyzn oraz łączącą ich przyjaźń?

Informacje dodatkowe o Golden Boys:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2023-03-08
Tytuł oryginału: Golden Boys

Tagi: Opowieści o uczuciach dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Golden Boys

Golden Boys - opinie o książce

„Golden Boys” to pełna ciepła, wciągająca opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Książka skupia się na losach czterech wyjątkowych queerowych chłopaków: Gabriela, Reese’a, Sala i Heatha, których, mimo że są tak od siebie różni, połączyły przyjaźń i wielkie marzenia. W trakcie wakacji przed ostatnią klasą liceum każdy z nich wyrusza w inną stronę, by przeżyć swoją wielką przygodę i odkryć, jak lato oraz czas spędzony osobno wpłyną na ich przyjaźń. Każdy z bohaterów ma własną, unikalną ścieżkę do przejścia w czasie wakacji. Reese uczy się projektowania graficznego w Paryżu, Gabriel zostaje wolontariuszem w Bostonie, Sal odbywa staż na Kapitolu, a Heath pomaga ciotce w salonie z automatami do gry na Florydzie. Różnorodność ich doświadczeń i miejsc, do których się udają, tworzy fascynujący obraz świata młodych ludzi, stawiających czoła wyzwaniom dorosłego życia.

Gabriel, Reese, Sal i Heath są mieszkańcami niewielkiego miasteczka, a ich przyjaźń jest jednym z najważniejszych elementów opowieści. Autor zręcznie ukazuje dynamikę ich relacji, a także różnorodność ich charakterów, marzeń i tożsamości. Wszyscy są queer, co dodaje dodatkową warstwę do opowieści, eksplorując różnorodność i wspólnotę LGBTQ+. Niezwykle trafnie są w powieści ukazane trudności związane z wchodzeniem w dorosłość, podejmowaniem życiowych decyzji i poszukiwaniem własnej tożsamości. Bohaterowie muszą zmierzyć się z wyzwaniami, błędami i z radościami, które niesie ze sobą odkrywanie świata. Autor przedstawia realistyczne obrazy ich przemyśleń, obaw i marzeń, co sprawia, że czytelnik łatwo się z nimi utożsamia.

Powieść porusza tematy związane z miłością i złożonością emocji towarzyszących zakochaniu, zwłaszcza w sytuacji, gdy obiektem uczuć jest najlepszy przyjaciel. Autor zręcznie eksploruje subtelności tych relacji, ukazując, jak różne interpretacje uczuć mogą prowadzić do skomplikowanych sytuacji. Jednym z mocnych punktów książki jest wielowymiarowość bohaterów. Każdy z nich jest starannie wykreowany, z własnymi celami, troskami i sposobem postrzegania świata. Autor stworzył postaci, które ewoluują w miarę rozwoju fabuły, co sprawia, że wypadają autentycznie i przekonująco.

„Golden Boys” to nie tylko opowieść o przyjaźni i dojrzewaniu, ale też o różnorodności, akceptacji i pozytywnym podejściu do queerowej tożsamości. Powieść przekazuje ważne przesłanie o tym, jak istotne jest wsparcie i zrozumienie w procesie poszukiwania własnej drogi życiowej. Stamper zgrabnie porusza się między różnymi wątkami, tworząc spójną całość. Jego styl pisania jest przystępny, a narracja prowadzi czytelnika przez emocjonalną podróż, pełną śmiechu, wzruszeń i refleksji.

„Golden Boys” to lektura, która może poruszyć i zainspirować młodych czytelników oraz każdego, kto szuka głębszych przemyśleń na temat przyjaźni, miłości i odkrywania własnej tożsamości. Serdecznie polecam!

Twórczość Phila Stampera miałam przyjemność poznać przy okazji powieści The gravity of us. Przyznaję, że tamta książka wciąż do mnie wraca i zdarzają się chwile, kiedy po głowie chodzi mi jej reread. Kiedy więc otrzymałam swój egzemplarz Golden Boys, nie posiadałam się z radości. Stale jednak coś mnie od tego tytułu odciągało, ale teraz powiedziałam stop. Dziś więc chciałabym podzielić się z Wami swoimi wrażeniami po skończeniu tejże pozycji - czy między nami nawiązała się miłość?   Grupa najlepszych przyjaciół -- Gabriel, Reese, Sal i Heath, mieszkają właściwie pośrodku niczego, a łączą ich nadzieje i marzenia na przyszłość. Każdy z nich ma swoje plany na życie, ale dopiero tego lata odkryją, kim tak naprawdę chcą się stać. Te wakacje spędzą osobno -- każdy w innym miejscu. Czy odległość, jaka będzie ich dzielić, wpłynie na tak trwałą przyjaźń? Czy może w pewien pokręcony sposób zbliżą się do siebie jeszcze bardziej?   Kiedy zaczynałam lekturę tej powieści, byłam nastawiona na dość prostą powieść młodzieżową, która umili mi czas. Przyznaję, że nie spodziewałam się aż tylu emocji, jakich doświadczyłam podczas poznawania tej historii (choć przecież sam opis dawał mi to jasno do zrozumienia). To, co chcę powiedzieć na pewno o tej książce, to to, że jest ona naprawdę dobra i zdecydowanie zapada w pamięć.   Główni bohaterowie zostali wykreowani całkiem nieźle, choć przyznaję, że to z dwoma zżyłam się najbardziej - Heath Reese zdołali chwycić mnie za serce najmocniej i to na nich skupiałam swoją uwagę. Nie mówię, że pozostali bohaterowie nie byli ciekawy czy też mnie do siebie nie przyciągnęli, po prostu nie skupiłam na nich swojej uwagi aż tak. Każdy z nich ma swoje zainteresowania i plany na przyszłość i każdy z nich ma swoje rozterki i wątpliwości, czy aby na pewno zmierza w dobrym kierunku. Czytanie o tym przypomniało mi moje własne lata tej "wczesnej" dorosłości, kiedy dopiero kończyłam szkołę średnią i zastanawiałam się, w którą stronę chcę iść.   Phil Stamper po raz kolejny zachwycił mnie swoim piórem i umiejętnością tworzenia takiej historii, która wprost idealnie może wpisywać się w potrzeby i wątpliwości młodych ludzi. Może zabrzmię jak kompletny boomer, ale wydaje mi się, że za pomocą swoich bohaterów autor chce pokazać wszystkim nastoletnim i młodym dorosłym czytelnikom, że ich rozumie i doskonale zdaje sobie sprawę z trudności, jakich doświadczają obecnie. Szczerze? Gdybym wciąż chodziła do szkoły średniej i była już na tej ostatniej prostej do jej skończenia, bardzo chciałabym trafić na tę powieść.   Golden Boys to pozycja, która mnie wciągnęła, na swój sposób poruszyła i po prostu sprawiła, że sama zaczęłam na nowo zastanawiać się, czy na pewno ścieżka, którą obrałam, jest tą właściwą. To bardzo dobra powieść młodzieżowa, która na pewno zostanie przy mnie na dłużej i uważam, że warto ją poznać. Przyjaźń, dzieląca odległość, radzenie sobie z nową rzeczywistością i nieznanym otoczeniem -- każdego z nas coś z tego w końcu spotka, więc jeśli napiszę, że ta historia jest dość życiowa, to wcale nie przesadzę.   Cieszę się, że miałam szansę ją poznać i już nie mogę się doczekać lektury kontynuacji, czyli Afterglow. Czy okaże się równie dobra, co Golden Boys? Tego się dowiem już niedługo. Jeśli szukacie dobrej powieści młodzieżowej, która nie traktuje młodych ludzi jak głuptasów, które jeszcze niewiele wiedzą o życiu, to gorąco polecam Wam ten tytuł właśnie.

,,Golden boys" to książka autorstwa Phila Stampera wydana przez Wydawnictwo Jaguar [współpraca reklamowa z @wydawnictwojaguar]

Gabe, Reese, Sal i Heath to przyjaciele, mieszkający w małym miasteczku, którzy stoją przed ogromnym wyzwaniem - w trakcie wakacji przed ostatnią klasą liceum każdy z nich wyjedzie ,,w nieznane". Chłopcy mają różne oczekiwania, inne możliwości i inne cele. Jedno jest pewne - na każdego ten czas wpłynie. Co czwórka przyjaciół wyciągnie ze swoich wyjazdów? Czy ich przyjaźń będzie tak samo silna po powrocie?

Główną zaletą książki jest podział na cztery perspektywy i bardzo krótkie rozdziały. Co prawda, na początku każdy z chłopaków mi się mieszał, ale nie trwało to długo, ponieważ każdy z nich jest inny, wyróżnia się, a do tego jedzie w inne miejsce i zajmuje się czymś zupełnie innym. Z biegiem czasu naprawdę doceniłam dynamikę i, muszę przyznać, w tym przypadku polubiłam takie szybkie skoki z miejsca na miejsce, z perspektywy na perspektywę. Mogliśmy naprawdę solidnie poznać punkt widzenia bohaterów i to, czego doświadczają. Autor nie pogubił się w tym wszystkim.

Kolejna kwestia jest równie istotna. Czytając opis, zastanawiałam się, czy będzie to luźna, wakacyjna książka z szeroką queerową reprezentacją, czy autor postawi również na ciekawą problematykę. Liczyłam na problemy, dylematy, wyzwania, komplikacje, wzloty i upadki. Chciałam przeczytać o młodych osobach, które pokonują jakąś drogę i coś z tego wynoszą. Co wynoszą? Cokolwiek, byle miało sens. Czy autorowi to się udało? Jak najbardziej. Każdy z chłopaków jest inny, doświadcza czegoś innego, a autor, za sprawą angażujących historii i solidnie wykreowanych postaci, przekazuje istotne wartości.

Reese wyjeżdża do Paryża. Miasto mody, inspiracji, wielkich ludzi. Jednak szybko okazuje się, że ścieżka, którą chciał obrać, średnio do niego przemawia. W zasadzie Reese nie jest pewien, co do niego przemawia. W związku z tym postanawia zgłosić prośbę o przeniesienie na inny kurs. Finalnie okazuje się, że będzie uczęszczał na oba - projektowanie mody i grafikę. Dla chłopaka jest to wyzwanie. Podobało mi się to, że autor postanowił za przykładem Reese'a pokazać, że nie musimy podążać tą ścieżką, którą sobie wyznaczyliśmy lub ktoś wyznaczył nam. Mamy prawo poszukiwać siebie, uczyć się nowych rzeczy - mamy wiele możliwości rozwoju.

W zasadzie każdy z chłopaków to właśnie robił - poszukiwał siebie, poznawał świat, odkrywał swoje możliwości, pokonywał swoje bariery, wychodził ze strefy komfortu, miał wzloty i upadki. Podobało mi się to, że mogliśmy obserwować ich zachowania i im kibicować. Co prawda jednych lubiłam bardziej, drugich mniej, ale i tak z ciekawością śledziłam losy każdego.

Wracając do sytuacji każdego z chłopaków... Gabe udaje się do Bostonu, by zostać wolontariuszem w organizacji non-profit. Jego ścieżka okazała się również bardzo ciekawa ze względu na nieoczekiwane wyzwania i konieczność zmierzenia się z sytuacjami, w których Gabe z własnej woli nigdy by się nie postawił.

Celem Sala jest Kapitol, gdzie czeka go posada stażysty jednego z członków kongresu. Ogrom pracy, nieludzki wymiar godzin, zadania ponad miarę chłopaka, rzucenie na głęboką wodę, przemęczenie i stres (,,Jestem jednak wdzięczny za to, że pozwolili mi dojść do pewnych wniosków - a konkretnie do tego, że przepracowuję się jak kretyn, nie mając ku temu powodów"). Sal musi odnaleźć się w miejscu, które jest zarówno spełnieniem jego marzeń, jak i czymś, determinującym ryzyko przedwczesnego wypalenia i wycieńczenia. W trakcie tego wyjazdu Sal ma okazję przemyśleć, czego tak naprawdę chce od życia.

Heath wybiera się na Florydę, by pomóc ciotce w salonie z automatami do gry, a przy okazji trochę odetchnąć, odciąć się od nieustających problemów rodzinnych. Chłopak zacieśnia więzi z kuzynką i zyskuje nowe spojrzenie na własną sytuację, więzi rodzinne.

Od autora otrzymujemy mieszankę wybuchową, jeżeli chodzi o tematykę, działania i procesy myślowe chłopaków. Pojawiają się istotne wątki, które wskazują na ważne aspekty, sposób radzenia sobie z problemami. Dzięki chłopakom mamy okazję zastanowić się nad tolerancją, hejtem, bezpodstawną i konstruktywną krytyką, działaniem ponad nasze siły, niepewnością przyszłości. Dostrzegamy to, czym kierują się bohaterowie, wiemy, jakie mają oczekiwania względem wakacji i dalszego życia. Mamy szansę zastanowić się nad własnym życiem i nas sobą.

Podczas lektury, wraz z biegiem każdej z czterech historii, ciągle wracała do mnie jedna myśl - uderzało mnie to, jak wiele może się zmienić przez jeden wyjazd, jeden kurs, jeden staż, jedne wakacje. Każde wydarzenie w naszym życiu nas buduje, a to, co z tego wyciągniemy, zależy tylko od nas.

Zastanawiałam się również nad siłą przyjaźni, nad relacjami, które łączą nas z ludźmi, relacjami, które pozostają na lata lub znikają z dnia na dzień. Nieraz te relacje są wystawiane na próbę czasu, próbę odległości.

,,Golden boys" to lektura idealna na nadchodzącą wiosnę. Sama w sobie jest lekka, ciepła i wciągająca, bardzo pozytywnie nastawiająca do życia i działania.

Jeśli macie ochotę na ,,wakacyjną opowieścią o przyjaźni czterech wyjątkowych queerowych chłopaków o wielkich sercach i jeszcze większych marzeniach", to sięgnijcie po ,,Golden boys".

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Jaguar.

Avatar użytkownika - silwana
silwana
Przeczytane:2023-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Gravity of Us
Phil Stamper0
Okładka ksiązki - Gravity of Us

Cal myślał, że ma wszystko pod kontrolą - już dawno zaplanował swoją przyszłość w najdrobniejszych szczegółach. Chce zostać dziennikarzem. Jego vlog na...

Afterglow
Phil Stamper0
Okładka ksiązki - Afterglow

Po wakacjach, które odmieniły ich życie, czwórka przyjaciół jest wreszcie gotowa na ostatnią klasę. Gabriel jest podekscytowany założeniem w szkole pierwszej...

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz