Fruwające figurki

Ocena: 1 (1 głosów)

Wychylili zawartość kryształowych kieliszków. Skołowany Grono nieuważnie słuchał uwag Badena o zalecanych w starożytnej literaturze arabskiej metodach powstrzymywania ejakulacji podczas końcowej fazy stosunku seksualnego. Znacznie większą ciekawość Artura budziły sekrety organizacji życia rodzinnego naukowca. Gdy gospodarz znów sięgnął po karafkę, by nalać krwistego napitku, Grono zapytał: Przepraszam Czy któraś z poznanych dziś przeze mnie pań jest pańską małżonką? Baden-Siemanko gestem zachęcił go do wypicia, po czym, gładząc podbródek wierzchem dłoni, odparł: Co prawda, byłem już wcześniej trzykrotnie żonaty, ale nie z nimi akurat. Kwestia, którą podjąłeś, mój chłopcze, należy do wielopłaszczyznowych. Z punktu widzenia oficjalnych ceremonii i dopełniających formalności pieczątek żadna z owych kobiet nie jest moją żoną. Podług uczuciowego oddania oraz kryterium alkowy są nimi wszystkie trzy. Niemożliwe! Owszem, otrzymałem tę trójcę sióstr w najwspanialszym prezencie od losu. Młodsze dały mi synów, chociaż, między nami mówiąc, Leokadia jest najlepsza i w łóżku, i w kuchni. Z nią też miałbym junaka jak się patrzy, gdyby nie to, że kiedy się poznaliśmy była już po menopauzie. Jak łagodzi pan konflikty, które w tym haremie bywają nieuchronne, jak przypuszczam? Porządek w naszym domu zasadza się na charyzmie najstarszej z pań. Lodzia jest dla swoich sióstr najwyższym autorytetem, ja pełnię rolę hegemona wobec niej. Tak więc, o naszych relacjach rodzinnych przesądza męska dominacja wspierana matriarchatem.

Informacje dodatkowe o Fruwające figurki:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2018-11-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788391520857
Liczba stron: 255

Tagi: literatura współczesna

więcej

Kup książkę Fruwające figurki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Fruwające figurki - opinie o książce

Artur Grono to szanowany dyrektor liceum z pedagogicznymi korzeniami, właśnie otwierający przewód doktorski. Natomiast jego żona Barbara to ceniona tłumaczka. Kryształowo uczciwi, wiodą swoje stabilne życie. Wokół wielu znajomych otwiera firmy, bogaci się i naszych bohaterów ich bezpieczna przystań zaczyna uwierać. Pewnego dnia poznają Żyłów, chociaż od początku nie pałają sympatią do nowych znajomych, to utrzymują kontakty, a nawet otwierają wspólny biznes.
Od początku wszystko idzie nie tak, Żyłowie podkładają nieewidencjonowany towar, oszukują księgi rachunkowe. Gronowie nie potrafią połapać się w rachunkach, a długi i zobowiązania wobec kontrahentów rosną.
Dodatkowo pod namową swojego promotora Grono zaczyna zdradzać żonę, by lepiej zrozumieć erotyczny kontekst swojej pracy doktorskiej.

Latające figurki to alegoria współczesnego świata, gdzie wartości takie jak wykształcenie i kultura są zastępowane poprzez pogoń za pieniędzmi. Czytałam już inną książkę tego autora (Wietrzny Wojownik), należącą do gatunku young adult, która bardzo mi się podobała. Tutaj nie wiem czy autor chciał pokazać, że potrafi pisać także dla dorosłych czytelników, czy sprawdzić się w innym gatunku – jednak ta książka nie trafia w mój gust.
Wydaje mi się, że miała być to forma satyry. Przejaskrawione charaktery. Wyolbrzymienie cech negatywnych może jeszcze nie byłoby takie złe, gdyby nie wątek erotyczny. Rozpasanie głównego bohatera, brak zasad moralnych jego promotora i życie w poligamicznym związku, do tego słabe opisy seksu – wręcz komiczne, sprawiają, że ciężko ocenić książkę całościowo. Zakończenie wprawiło mnie w nie lada konsternację. Autor chyba nie do końca wiedział co chce stworzyć.

Link do opinii
Inne książki autora
Co się dzieje w tym mieście?!
Adam Molenda0
Okładka ksiązki - Co się dzieje w tym mieście?!

Świetna powieść "z dreszczykiem", która do samego końca trzyma czytelnika w napięciu, co chwila czymś go zaskakując. Grupka przyjaciół wspólnie spędza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy