Humor i śmiech stanowią jedną z cech przynależnych wyłącznie gatunkowi ludzkiemu. Nie wszyscy jednak śmiejemy się z tych samych rzeczy, a przynajmniej uważamy je za zabawne w różnym stopniu.
Od czego zatem zależy poczucie humoru? Od inteligencji, cech wrodzonych, a może płci? Czy da się odpowiedzieć na pytanie jak działa ten proces z neuronaukowego punktu widzenia?
Autorzy proponują poznawcze i ewolucyjne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem powstało ono w odpowiedzi na problemy, które pojawiły się z chwilą, gdy nasi praprzodkowie uzyskali możliwość nieszablonowego myślenia. Przedstawiając swoją własną teorię analizują żarty, przy których czytelnik nie raz się ubawi lub przynajmniej uśmiechnie, w zależności oczywiście od poczucia humoru...
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2017-08-24
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
Liczba stron: 560
Tytuł oryginału: Inside Jokes: Using Humor to Reverse-Engineer the Mind
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Przeczytane:2019-11-25, Ocena: 4, Przeczytałem, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2019, 52 książki 2019, Mam,
“Analizowanie humoru przypomina krojenie żaby: nie dość, że interesuje niewielu ludzi, to jeszcze zwierze od tego ginie” /E.B.White/
Próba stworzenia empirycznej teorii humoru. Próba wyjaśnienia dlaczego humor istnieje i jak działa. Autorzy podjęli wyzwanie znalezienia i opisania prawidłowości występujących w bogatej fenomenologii humoru. W odróżnieniu od twórców licznych teorii humoru powiązali swoje domysły z realistycznym modelem procesów poznawczych i emocjonalnych zachodzących w mózgu. Próba wyjaśnienia, dlaczego i jak powstaje humor jest bardzo naukowa i wymagająca dla czytelnika.