Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu

Ocena: 4 (1 głosów)
Inne wydania:

Humor i śmiech stanowią jedną z cech przynależnych wyłącznie gatunkowi ludzkiemu. Nie wszyscy jednak śmiejemy się z tych samych rzeczy, a przynajmniej uważamy je za zabawne w różnym stopniu.

Od czego zatem zależy poczucie humoru? Od inteligencji, cech wrodzonych, a może płci? Czy da się odpowiedzieć na pytanie jak działa ten proces z neuronaukowego punktu widzenia?

W swej błyskotliwej książce autorzy proponują poznawcze i ewolucyjne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem powstało ono w odpowiedzi na problemy, które pojawiły się z chwilą, gdy nasi praprzodkowie uzyskali możliwość nieszablonowego myślenia.

Przedstawiając swoją własną teorię analizują żarty, przy których Czytelnik nie raz się ubawi lub przynajmniej uśmiechnie, w zależności oczywiście od poczucia humoru...

Ta książka powinna znaleźć się na półce każdego poważnego badacza humoru! NEW SCIENTIST

Mieszanka lekkości i powagi, okraszona wspaniałą kolekcją dowcipów! SCIENCE

Chociaż humor w życiu człowieka odgrywa ważną rolę, jest jednocześnie bardzo tajemniczy. Po co w ogóle istnieje? Dlaczego ta kategoria doznań stanowi tak istotny element naszego życia? Kolejne pytanie: Dlaczego humor sprawia nam przyjemność? Dlaczego nie możemy po prostu odbierać żartów bez żadnych uczuć towarzyszących? I dlaczego się śmiejemy, (a nie odbija nam się ani nie drapiemy się za uszami), gdy widzimy lub słyszymy coś śmiesznego? /fragment książki/

Matthew M. Hurley - pracownik naukowy Center for Research on Concepts and Cognition (Ośrodka Badań nad Pojęciami i Poznaniem) na Indiana University, gdzie współpracuje z Douglasem Hofstadterem.

Daniel C. Dennett - amerykański filozof i kognitywista, kierujacy Center for Cognitive Studies na Tufts University. Autor bestsellerowej książki Dźwignie wyobraźni i inne narzędzia do myślenia (CCPress 2015).

Reginald B. Adams Jr.- profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii, autor ponad 50 publikacji poświęconych emocjom u człowieka i komunikacji niewerbalnej.

Informacje dodatkowe o Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu:

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2021-05-24
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788378865834
Liczba stron: 578
Tytuł oryginału: Inside Jokes

Tagi: Procesy poznawcze

więcej

Kup książkę Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu - opinie o książce

“Analizowanie humoru przypomina krojenie żaby: nie dość, że interesuje niewielu ludzi, to jeszcze zwierze od tego ginie” /E.B.White/


Próba stworzenia empirycznej teorii humoru. Próba wyjaśnienia dlaczego humor istnieje i jak działa. Autorzy podjęli wyzwanie znalezienia i opisania prawidłowości występujących w bogatej fenomenologii humoru. W odróżnieniu od twórców licznych teorii humoru powiązali swoje domysły z realistycznym modelem procesów poznawczych i emocjonalnych zachodzących w mózgu. Próba wyjaśnienia, dlaczego i jak powstaje humor jest bardzo naukowa i  wymagająca dla czytelnika.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy