Brama

Ocena: 0 (0 głosów)
 

François Bizot jest etnologiem. Od 1965 r. pracował w krajach Półwyspu Indochińskiego, badając specyfikę obrzędów tamtejszych odmian buddyzmu. Jego spokojne życie naukowca, związanego z Kambodżą niemal jak z drugą ojczyzną, brutalnie przerwali Czerwoni Khmerzy. W 1971 r. został uwięziony i spędził trzy miesiące w obozie. Jego uwolnienie - spośród cudzoziemskich więźniów tego obozu jedynie on ocalał - było rezultatem splotu przypadków graniczących z cudem, zwłaszcza że komendantem obozu był Ta Duszt, uznany póżniej za jednego z największych oprawców XX wieku. Po upadku Czerwonych Khmerów został aresztowany i oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości. W roku 1975 r, po zdobyciu Phnom Penh przez Czerwonych Khmerów, Bizot znalazł się w Ambasadzie Francuskiej, gdzie schronili się przebywający w Kambodży cudzoziemcy, a także wielu Khmerów. Druga część książki opowiada o dramatycznych losach tych ludzi. Autor, który za zgodą Czerwonych Khmerów pełnił funkcję tłumacza przy kontaktach ambasady z Wojskowym Komitetem Bezpieczeństwa Miasta, kreśli przejmujący obraz tłumu zdesperowanych ludzi tłoczących się w ambasadzie oraz przerażająco zdewastowanego, opustoszałego Phnom Penh.

François Bizot prowadzi nas w głąb kraju Khmerów, odsłaniając straszliwe sprzeczności od wieków rozdzierające czlowieka - tak w lasach Kambodży, jak i gdzie indziej.

Bizot nie był gapiem, analitykiem, ekspertem w jedwabnej koszuli zasiedziałym w klimatyzowanym gabinecie.Byl uczestnikiem. Był częścią rzeczywistości. Mówił tamtejszyn językiem, żył tamtejszą kulturą. Miał dwie dusze: francuską i khmerską. Zdarza się, że po przeczytaniu książki zazdrościmy tym,którzy jej jeszcze nie znają, gdyż lekturę mają przed sobą. To właśnie jedna z takich książek.

Z przedmowy Johna LeCarré

François Bizot

François Bizot urodził się w 1944 roku. Jego wspomnienia zatytułowane Brama opisują jego pobyt w Kambodży, gdzie w 1971 roku został zakładnikiem Czerwonych Khmerów. Przez większość swojego życia Bizot studiował buddyzm, obecnie wykłada na Sorbonie.

Informacje dodatkowe o Brama:

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-7392-132-X
Liczba stron: 254

więcej

Kup książkę Brama

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Brama - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy