Faro ze Słonecznej zatoki

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Wbrew pozorom nie wszystkie flamingi są dokładnie same i wcale nie rodzą się różowe lub czerwone. Mały Faro usiłuje to zrozumieć. A także dowiedzieć się, dlaczego – chociaż jego krewniacy nie lubią samotności, koniecznie potrzebują towarzystwa – wcale nie zawsze są dla siebie mili. Często widzą tylko czubek własnego dzioba. Faro szuka odpowiedzi, aż tu pewnego dnia woda zaczyna wyrzucać na brzeg dziwne przedmioty, a w powietrzu wisi katastrofa… Jeśli flamingi chcą przeżyć, muszą się zmienić. Czy pomoże im to, że mieszkają w najpiękniejszym miejscu na ziemi? I co im zagraża? Stado krokodyli? Jaguarów? A jeśli to coś potężniejszego niż dzikie bestie…?

Informacje dodatkowe o Faro ze Słonecznej zatoki:

Wydawnictwo: Alegoria
Data wydania: 2018-03-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-62248-42-1
Liczba stron: 56
Ilustracje:Aleksandra Jamrożkiewicz

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Faro ze Słonecznej zatoki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Faro ze Słonecznej zatoki - opinie o książce

Weronika Kurosz zapoznaje młodego czytelnika z galerią (cudnie zilustrowaną – jak cała bajka – przez Aleksandrę Jamrożkiewicz) niezwykłych osobowości! „Faro ze Słonecznej Zatoki” to bowiem opowieść o stadzie flamingów, które wcale nie mają takiego różowego życia, jak to może na pierwszy rzut oka wyglądać! Poza nimi jest tu także jeden bardzo szybki jaguar i okropnie posępne ptaszyska urubu.

 
Pewnego razu, po drugiej stronie świata, w najpiękniejszym miejscu na Ziemi, nastaje dla flamingów dzień próby. To właśnie ten moment, w którym ważą się losy całego stada ptasich egoistów – jeśli mają przetrwać, potrzebują radykalnych zmian. Młody Faro marzy o byciu dorosłym flamingiem o głębokiej, czerwonej barwie. Złości go, że wciąż jest szary. Czy proces dojrzewania można przyspieszyć? Udaje się do jedynego białego ptaka. Musi się przecież dowiedzieć, o co chodzi z tym kolorem. Tino nie wie, dlaczego natura pozbawiła go barwnika, odsyła młodzieńca go do Kleo, najstarszego w rodzie. Ale i on nie umie pomóc.


Faro ma nadzieję, że może trzy nierozłączne przyjaciółki, wieszczące same nieszczęścia, będą wiedziały, w czym rzecz. Jednak i tu nie otrzymał odpowiedzi. Był za to świadkiem ważnego odkrycia Pepe – znalezienie skarbu na plaży to zawsze w rodzinie flamingów wielkie wydarzenie! W drodze do szkoły Faro podgląda kłótnię przedszkolaków tak intensywną, że aż wokół latają ich mięciutkie piórka! Nie rezygnuje ze swoich poszukiwań. W międzyczasie dzieje się wiele ciekawych rzeczy, w tym przerażający zamach na flamingi! Czy zwierzęta będą w stanie zjednoczyć siły i zneutralizować zagrożenie?


„Faro…” to fascynująca bajka, przybliżająca zwyczaje egzotycznych ptaków. Dzieciaki dowiedzą się z niej m.in., jakie rytuały mają flamingi, dlaczego wykonują pewne dziwaczne czynności, jak np. spanie na jednej nodze. Ale oczywiście świat flamingów to rodzaj swoistej maski. Zwierzęta bowiem zachowują się całkiem podobnie do ludzi – miewają humorki, bywają zazdrosne, a nawet złośliwe! Walczą między sobą o pozycję i myślą przede wszystkim o swoich potrzebach. Zdarzają się w stadzie nieporozumienia, sytuacje smutne, ale i całkiem zabawne. Faro wszystko to obserwuje. Mama wpaja mu zasady dobrego wychowania, powtarzając, że dobro jest jak fala – zawsze wraca. Flamingi zostają postawione przed próbą – tylko jedność i współpraca mogą przynieść powodzenie. Czy można je osiągnąć w stadzie pełnym indywidualistów o narcystycznych zapędach?


Kurosz ma fantastyczne pióro! Choćby w akapicie opisującym piękno przyrody Słonecznej Zatoki potrafi zahipnotyzować serią żywych obrazów, uruchamiając u odbiorcy proces skojarzeń oraz wpędzając na wysokie obroty jego wyobraźnię. Pisarka także szczerze rozbawia czytelników. I oczywiście czegoś ważnego ich uczy. Z powodzeniem utrzymuje ciekawość dzieciaków na wysokim poziomie, umiejętnie potęgując napięcie (nie bez znaczenia jest także rola narratora, bezpośrednio zwracającego się do odbiorców). Wspaniale czyta się bajki autorki „Mojego lata z Szablozębnym”.


Kurosz zachwyca małego i większego czytelnika w każdej swojej książce! To pisarka o niebywałym wyczuciu, doskonale orientująca się w potrzebach swoich odbiorców. Tworzy dynamiczne, pełne przygód opowieści, w których poza zapewnieniem dobrej zabawy i ciekawej historii dba o kształtowanie osobowości dzieci, uczy właściwych postaw, wskazuje dobre wzorce postępowania.


„Faro ze Słonecznej Zatoki” to jedna z najwspanialszych lektur, jaką możecie podarować swoim dzieciom. Weronika Kurosz zaciekawia, rozbawia, uczy i inspiruje. Polecam z całego (rodzicielskiego i czytelniczego) serca!

Link do opinii

Książka o dociekliwym flamingu o imieniu Faro podbiła moje serce. Ciekawa historia z zabawnymi postaciami opowiada nam o życiu tych barwnych ptaków. Jednak nie zawsze jest one bezstroskie i szczęśliwe. Na kazdym kroku czai się niebezpieczeństwo i każdy flaming musi o tym wiedzieć. Książeczka jest pięknie wydana, dużą zaletą jest twarda oprawa a ilustracje w niej zawarte cieszą oko. Są starannie wykonane i każde dziecko te duże i te małe ucieszy się z oglądania i czytania tej książki.

Link do opinii
Inne książki autora
Moje lato z szablozębnym
Weronika Kurosz0
Okładka ksiązki - Moje lato z szablozębnym

W tej historii jest wszystko - dzikie bestie, ukryte skarby, tajemnicze kryjówki, pożary. Ale na pewno nie ma nudy! Czy wyobrażacie sobie, co by się...

Skarby leśnych braci
Weronika Kurosz0
Okładka ksiązki - Skarby leśnych braci

Bazyli i Marcepan, jak każde rodzeństwo, uwielbiają sobie dokuczać. Jednak kiedy zajdzie taka potrzeba, jeden za drugim pójdzie w ogień. A ponieważ mieszkają...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy