MIMO UPŁYWU PONAD PIĘĆDZIESIĘCIU LAT od jej powstania, Eroica Andrzeja Munka nie przestaje fascynować badaczy polskiego kina. Wracamy do niej ciągle, mimo że pół wieku historii Polski zrobiło swoje i znakomita większość dzieł spod znaku polskiej szkoły filmowej – z wyjątkiem kilku - należy dziś do przeszłości. Uwaga ta nie dotyczy jednak żadną miarą arcydzieła Munka, które przez lata zachowało swą witalność i głębię myśli. Broni się ono nadal przed bezlitosnym działaniem czasu zarówno dzięki swym wartościom artystycznym, jak i za sprawą niezwykle śmiałej i odważnej koncepcji dialogu artysty z krytycznie przez niego postrzeganą historią własnego kraju i społeczeństwa.
Najważniejsze w filmie jest spojrzenie. Spojrzenie, które przenika i przeszywa. Takie właśnie krytyczne, mądre spojrzenie na trudną przeszłość zawiera w sobie i odkrywa przed widzem Eroica. I ono właśnie stanowi, w moim przekonaniu, nieprzemijającą wartość tego dzieła.
„Eroica” to kolejna świetna książka z serii Klasyka Kina. Polecamy ją wszystkim miłośnikom filmu! Książki wchodzące w skład serii Klasyka Kina to gratka dla miłośników i koneserów filmu polskiego i europejskiego oraz dla studentów filmoznawstwa. Dodatkowym atutem publikacji są ich wersje anglojęzyczne, co poszerza krąg czytelników.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Data wydania: 2011-02-25
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 148
Czarodziej modern jazzu. Miał niezwykłą charyzmę. Ludzie, którzy go bliżej znali, zgodnie podkreślają, że był kimś absolutnie wyjątkowym jako człowiek...
Opowieść o dziejach Wielkopolski lat 1870-1920. Barwne ludzkie losy, galeria przeróżnych - znanych i mało znanych - postaci przedstawionych ze znawstwem...