Epifanie

Ocena: 6 (1 głosów)

Piękna, melancholijna proza, sięgająca reminiscencjami czasów dawnych wojen, której wymowa stała się niesłychanie aktualna. Sam autor nie kryje swoich fascynacji Brunonem Schulzem, Gustawem Meyrinckiem czy Stefanem Zweigiem a także historią wschodniej Europy oraz zapomnianymi zakątkami Wielkiej Brytanii.

,,Niektóre z historii zawartych w tym zbiorze powstały pod wpływem wielkich pisarzy wschodnioeuropejskich, tworzących w okresie między dwiema wojnami światowymi, ale także w oparciu o powojenne opracowania poświęcone miastom i szeroko pojętym obiektom przyrody, które emanują tak ogromną magią, że książki im poświęcone stają się wręcz ich biografiami" - pisze w posłowiu do wydania ,,Epifanii" Colin Insole.

Bohaterowie tej poetyckiej prozy żyją na krawędzi świata realnego, na który ogromny wpływ wywiera świat inny, pogrzebany w odmętach wspomnień i sennych majaków. Twórczość Insole'a zadowoli jednocześnie miłośników symbolizmu oraz szczycących się wyrafinowanym gustem koneserów opowieści nadprzyrodzonych.

Informacje dodatkowe o Epifanie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2022-05-31
Kategoria: Horror
ISBN: 9798396445032
Liczba stron: 332
Tytuł oryginału: Elegies and Requiems
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Tomasz Chyrzyński

więcej

Kup książkę Epifanie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Epifanie - opinie o książce

Oto niezwykle piękne i melancholijne dzieło. Historie w nim zawarte są jak ulotny sen. Są niczym portale do dziwnych uniwersów, będących pograniczem jawy i snu. Tutaj granice między światem realnym a nadprzyrodzonym zacierają się.

Insole snuje historie fascynujące, wciągające, trzymające czytelnika w objęciach do samego końca. Jego proza jest niesamowicie magiczna, nasycona tajemniczą symboliką i pełna metafor. Czyta się ją niespiesznie, delektując się i smakując. Jest przerażająco i zarazem pociągająco, momentami wręcz mistycznie. Opowieści te pozornie są proste, ale tak naprawdę wielowarstwowe, mają ukryte drugie dno.

Krajobrazy tu kreślone są eteryczne, widmowe, a miejsca zapomniane, opustoszałe, niszczejące i ponure. Charakteryzuje je rozpad i zgnilizna przyrody, spowite cieniem z wyczuwalnym echem dawnych mrocznych zdarzeń.

Bohaterowie egzystują w surrealistycznych miejscach rodem z sennych fantasmagorii, zawieszonych na granicy zdarzeń historycznych i postępu cywilizacyjnego. Czują się zagubieni, nawiedzani wspomnieniami okrucieństwa wojny. Przesiąknięci nostalgią, pełni rozterek nad bolesną przeszłością. W ich pamięci powracają migawki rodzinnych sekretów i zapomnianych starych bajań.

Ta proza jest literacką ucztą dla duszy, piękną i wzruszającą. Przejmująca tęsknota za starym światem jest tu mocno odczuwalna, skłaniająca do refleksji nad przemijaniem czasu i wzbudzająca ogrom emocji. Bardzo klimatyczna groza momentami szarpiąca za serce.

Polecam Wam z czystym sumieniem!
Z dumą objęłam patronatem tę niesamowitą książkę!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy