Empuzjon. Audiobook

Ocena: 5.16 (19 głosów)
Inne wydania:

Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk - pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla!

Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne.

 

Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby ,,piersiowe i gardlane".

 

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń - tuberculosis. Gruźlica.

 

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany - kobiety czy mężczyzny?

 

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

 

Olga Tokarczuk w Empuzjonie odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

 

AUDIOBOOK CZYTA KINGA PREIS

Informacje dodatkowe o Empuzjon. Audiobook:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308076590
Czyta:

Tagi: Proza literacka

więcej

Kup książkę Empuzjon. Audiobook

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Empuzjon. Audiobook - opinie o książce

“Empuzjon” Olgi Tokarczuk to moja ostatnia lektura, która doskonale wpisała się w melancholijny, jesienny nastrój. Bo właśnie taka,  klimatyczna, niespieszna  i tajemnicza, jak jej tytuł, jest ta książka. 

Tokarczuk zabiera nas jesienną porą 1913 roku do Sokołowska (Gorbersdorf) do Pensjonatu dla Panów, w którym to leczą się chorzy na “choroby piersiowo- gardlane”, jak to eufemistycznie określano powszechną w tych czasach gruźlicę. Bohaterowie, sami panowie, spędzają więc czas w pięknych okolicznościach przyrody, wśród górskiego klimatu pozwalającego ponoć chorym szybciej wydobrzeć, na zabiegach, leżakowaniu,  spacerach, a przede wszystkim na rozmowach, a właściwie filozoficznych dysputach o istocie wszechrzeczy.  W rozważania prowadzonych głównie podczas smakowitych posiłków   dominują   mizoginistyczne wstawki (niestety!), jakby to oni tzn. mężczyźni byli najdoskonalszymi istotami na świecie: “W sensie filozoficznym nie możemy traktować kobiety jako podmiotu całościowego, skończonego, jakim jest mężczyzna sam z siebie.”

Gdzieś w tle dochodzą do bohaterów niepokojące informacje o młodzieńcach zaginionych w niewyjaśnionych okolicznościach, o tajemniczych “empuzach”, stworach pałających chęcią zemsty na mężczyznach za doznane wcześniej krzywdy.  Mamy więc i klimat przedwojennego uzdrowiska, doskonale zresztą oddany, i  kryminał z siłami nieczystymi w tle, i trochę horroru, a to wszystko połączone w mistrzowski sposób, napisane przepiękną polszczyzną: barwnym, plastycznym językiem,  precyzyjnym,  wycyzelowanym, z niesłychaną dbałością o każde słowo. A te fenomenalne opisy, zarówno górskiej przyrody, uzdrowiska,  jak i te niezwykle sugestywne, smakowite opisy potraw, nalewek, oddające smaki,  kolory, zapachy,  którymi to książka jest przesiąknięta.  Aż chciałoby się pojechać do Sokołowska, zasiąść wraz z Mieczysławem Wojniczem w którejś kawiarni, zasmakować wyśmienitej kawy, a może  Schwarmerei i poczęstować się pysznymi makaronikami…

Myślę, żę nie mnie oceniać powieść Noblistki, ale na pewno  jest to książka warta zainteresowania,   niespiesznego  smakowania się jej treścią, powtórnego wczytywania się w nią,  doszukiwania się nowych znaczeń i wartości. To lektura w sam raz na jesienną aurę, refleksyjna, przenikliwa, intelektualna, zdumiewająca erudycją autorki, zachwycająca pięknem słowa. Polecam. 

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - buchalka
buchalka
Przeczytane:2023-11-17, Ocena: 4, Przeczytałam,

Czy można krytykować twórczość laureatki Nagrody Nobla? - Cóż, najwyżej wyjdę na ignorantkę, ale czytałam lepsze książki autorstwa Olgi Tokarczuk. Na pewno pomysł i umiejscowienie akcji są nietuzinkowe. Książka była dla mnie jednak dość nudna.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2023-03-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

Cudowna powieśc dla mnie chyba jedna z najlepszych Tokarczuk. Specyficzna polemika z Czarodziejską Górą Manna. Jest tu wszystko co wydaje się być palącą kwestią współczesnego świata: ekologia, feminizm, tożsamość płciowa i seksualna. A wszystkow otoczce tajemnicy i magii. Senne sanatorium w górach, kuracjusze znudzeni zabiegami spotykają się by wspólnie spędzać czas, dyskutować, spacerować, poznawać okolice. Mistrzowskim jest dla mnie - myślę świadomy -  zabieg braku postaci kobiecych w powieści. Jeszcze bardziej wyostrza to poruszane tematy. Polecam bardzo!

Link do opinii
Avatar użytkownika - ewalub
ewalub
Przeczytane:2023-01-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

Przeczytałam kiedyś w poście jednej instagramowej znajomej, że ma pewne obawy sięgając po tytuły nagradzane, czy po powieści napisane przez wyjątkowych autorów (a tu noblistka!), że nie zrozumie geniuszu danej pozycji, że ją nie zachwyci. No i ja tak się teraz czuję. Czy Empuzjon nie jest taki dobry, czy to ja czegoś w nim nie dostrzegłam?

Mam bardzo mieszane uczucia. Powieść klimatyczna, tajemnicza i nieśpieszna. No i nudnawa.

 

Trzeba docenić język, talent pisarski pani Olgi (wspomnę o mistrzowskich opisach pewnych scen, np. mały Mieczyś jedzący czerninę, kiedy razem z chłopcem czułam tak samo wielkie obrzydzenie, czułam się jakbym siedziała przy tym samym stole), jednak w samej powieści zabrakło jakieś iskry. Było za to aż za dużo krytyki kobiet. Nie znajdziemy tu akcji. Czytało się spokojnie, bez emocji.. I tej oceny nie zmieni tych kilka ostatnich stron, gdzie dzieje się coś więcej i szybciej.

Link do opinii
Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2022-10-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

Udrowisko, śmierć, tajemnice, mroczne siły.

Lektura idealna na listopadowe wieczory. 

Mieczysław Wojnicz przybywa do sanatorium walczyć z gruźlicą. Młody student poznaje różnych kuracjuszy, z którymi porusza tematy filozoficzne, historyczne. Nie brakuje rozmów o kobietach i bieżących sprawach. Mężczyzna sam skrywa prawdę o swoim zdrowiu. Jego myśli zaczynają pochłaniać makabryczne wydarzenia, które regularnie mają miejsce nieopodal uzdrowiska.

Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2022-10-18, Ocena: 5, Przeczytałem,

Hmmm... Pierwszą niewątpliwą zaletą książki jest to, że z powodu mojego "przednoblowskiego" zachwytu pisarką (nie za "Biegunów", ale za "Dom dzienny, dom nocny" i "Prawiek i inne czasy") zdecydowałem o przeczytaniu "Czarodziejskiej góry". W powieści Pani Olgi jest mnóstwo odniesień do Manna, ale jest tez sporo bardzo "współczesnych" tematów. Przede wszystkim stosunek do kobiet i ich marginalna rola w społeczeństwach na początku XX wieku. Lekkie rozczarowanie po lekturze "Czarodziejskiej góry", ale bardzo przyjemnie się czyta,  zaliczając się do wielbicieli Pani Olgi i mając jakże miłe, ale dosyć próżne poczucie, że nie jest się idiotą ;). 

Link do opinii
Inne książki autora
ahat ili. Siostra bogów
Olga Tokarczuk 0
Okładka ksiązki - ahat ili. Siostra bogów

Historia sumeryjskiej bogini wojny i miłości Inanny, zstępującej do podziemnej krainy umarłych, by po kilku dniach powrócić do świata żywych, jest jednym...

Podróż ludzi Księgi
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Podróż ludzi Księgi

Debiutancka powieść laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera Przeszło 25 lat po premierze ponownie w księgarniach Tak swoją literacką podróż...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy