Dziura w serze to historia Marianny, której tata zginął w wypadku samochodowym, a mama pracuje w Belgii jako pomoc domowa u bogatej rodziny ze szlacheckimi korzeniami. Dziewczynka mieszka z babcią i prababcią w Polsce. Mimo tego, że jest bardzo zaradna, bystra i odważna, dokucza jej samotność. Gdy podczas wakacji jedzie do mamy, poznaje syna jej pracodawców, z którym stopniowo się zaprzyjaźnia. Co wyniknie z tej znajomości?
Katarzyna Ryrych - polska pisarka, poetka, nauczycielka i malarka. Ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej opowiadanie Siedem sowich piór zostało nominowane w 2008 roku do nagrody ,,Książka roku" polskiej sekcji organizacji IBBY. W 2011 roku za książkę Wyspa mojej siostry otrzymała pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W tym samym konkursie wyróżniono jej książkę Łopianowe pole. Za książkę Król otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie ,,Książka Roku 2015" Polskiej Sekcji IBBY. W 2017 nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Koniec świata nr 13.
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2021-03-10
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 192
Język oryginału: polski
Nagroda główna w 5. Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Turet wymachuje rękami i zaczyna każde...
(…) To słodko-gorzka historia o ludzkiej pamięci, młodości dającej źródło siły na starość, wierności marzeniom i miłości, nie zawsze łatwej...
Przeczytane:2021-04-13, Przeczytałam, Mam, Posiadam, współpraca, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2021,
Nie znałam książek tej autorki. To pierwsza i już wiem, że nie ostatnia jej książka, którą przeczytam. Na pewno na moim Instagramie pojawi się niebawem kolejna recenzja książki pani Katarzyny. 😀
Tato Marianny Leśniewicz ginie w wypadku samochodowym spowodowanym przez pijanego kierowcę. Jej mama, aby spłacić ich długi, wyjeżdża za granicę. Pracuje jako pomoc domowa w Belgii, u bogatej rodziny – państwa De Lannoy. Dziewczynka zostaje z babcią i prababcią w Polsce. Pomimo tego, że otrzymuje wiele miłości od babć, to bardzo brakuje jej mamy. Lata mijają i trzy wizyty mamy w ciągu roku dla nastoletniej dziewczynki, to zdecydowanie za mało.
Marianna otrzymuje propozycję spędzenia wakacji w Belgii. Po raz pierwszy leci samolotem. Jej pokój mieści się w wieży zamku Hun. Poznaje pracodawców swojej mamy, którzy według niej są „dziwni”. Ich syn też nie wzbudza sympatii dziewczynki…
Czy bohaterka pomyliła się w ocenie Żanżaka?
Czy zrealizuje ona, z sukcesem plan, który urodził się w jej głowie, po tym jak odkryła rodzinną tajemnicę pracodawców mamy?
Bardzo polecam tę książkę. Czyta się ją przyjemnie i szybko.
Wiele prawd życiowych, przekazywanych dziewczynce przez kochające babcie, jest bardzo cennych. Książka daje do myślenia 😃 a bohaterka, moim skromnym zdaniem, jest przykładem do naśladowania. Taka przyjaciółka to skarb.
"Dziura w serze" to z pewnością książka, którą warto przeczytać.