W mieszczącej się w czynszowej kamienicy pralni ktoś napada na starszą kobietę. Brutalnie pobita ofiara umiera. Przypadek czy też celowe działanie, mające związek z konfliktem toczącym się wokół pralni? Czy morderca zaatakuje ponownie? Odpowiedzi na te pytania nie zna prowadząca dochodzenie Louise Jasiński, która chwilowo zastępuje swego szefa, Claesa Claessona. Nie zna jej sam komisarz Claesson ani też partnerująca mu lekarka Veronika Lundborg. Jedyną osobą, która coś widziała jest jedenastoletnia Viktoria, która sprzedawała majowe kwiatki na klatce schodowej. Jednak dziewczynka nie chce mówić, choć najwyraźniej coś ukrywa. Sprawa staje się poważniejsza, gdy matka zgłasza jej zaginięcie…
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-04-18
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 480
Tytuł oryginału: Flickan Med Majblommorna
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Grażyna Jabłońska
"Kiedyś było inaczej [...] teraz społeczeństwo jest bardziej niebezpieczne i skomplikowane. [...] Zalewa nas fala kryminalistów przekraczających wszelkie granice."
Kiedy zabieram się za kolejny tom jakiejś serii, to jest tak, jakbym odwiedzała starych znajomych. Zawsze z ciekawością zaczynam kolejną część, by dowiedzieć się, co u nich słychać, jak radzą sobie w pracy i w życiu osobistym. Bardzo byłam ciekawa, co ciekawego wydarzyło się u Claesa Claessona i Weroniki.
Otóż tak, Claes siedzi na tacierzyńskim i jak widać na załączonym obrazku, bardzo jest z tego powodu kontent ?. Zwłaszcza że jego następczyni na komisariacie i tak wciąż się u niego radzi w sprawie prowadzonego dochodzenia. Weronika natomiast jest mniej zadowolona z powrotu do pracy w szpitalu. A może po prostu jest przemęczona zbyt długimi dyżurami ?
Coraz bardziej podobają mi się książki pani Wahlberg, są spokojne i stonowane, co niektórzy poczytują jej za wadę, owszem czasem rozbudowane opisy życia prywatnego policjantów mogą nudzić, czy nużyć, ale to w końcu też ludzie i mają swoje wzloty i upadki. Problemy i radości. Tym razem autorka pokazuje, że nie każde więzy rodzinne są pożądane i szczęśliwe, że pieniądz wciąż rządzi światem, że niektórzy ludzie nie widzą tego co widzieć powinni, jeśli chodzi o ich własne dziecko i że socjopaci są wśród nas i mają się całkiem spoko.
Jest też i spora dawka stałych bolących punktów występujących w książkach tej pisarki, czyli nierówności w zatrudnieniu i płaceniu między kobietami i mężczyznami. Powierzanie bardziej odpowiedzialnych zadań facetom itd. Sama intryga kryminalna też była nie najgorsza, ja nie odgadłam, kto zabił starszą panią i gdzie zniknęła dziewczynka z majowymi kwiatkami.
Przede mną kolejny tom "przygód" komisarza Claesa Claessona. Swoją drogą, znowu się czegoś ciekawego dowiedziałam, że swoje brudy najlepiej prać w domu i to tak w przenośni jak i dosłownie i że wspólne pralnie w budynkach wielorodzinnych, to wcale nie takie wspaniałe rozwiązanie. ?
Bestsellerowa seria szwedzkich kryminałów 1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy ZBRODNIA W PROWINCJONALNYM SZPITALU - KTO ZABIŁ PIĘKNĄ PANIĄ DOKTOR...
Znakomite powieści kryminalne szwedzkiej autorki. Ich głównym bohaterem jest komisarz policji Claes Claesson, któremu partneruje lekarka...
Przeczytane:2016-07-26, Ocena: 5, Przeczytałam,