Dziesięć godzin

Ocena: 3 (2 głosów)

Dziesięć godzin, które mogą zmienić losy legendy Solidarności, jednej kobiety i jednego kraju.

Małgorzata jest sędzią. Musi zadecydować, czy uwzględnić wniosek prokuratury o aresztowanie Józefa Piniora. Jest z tym sama, na wiele godzin zamknięta w czterech ścianach sali sądowej, ale to niejedyna decyzja, którą będzie musiała podjąć. Jej skomplikowane życie rodzinne - śmiertelnie chory mąż, dorastająca córka - zostanie poddane nowej próbie. Nieoczekiwana miłość do mężczyzny stawia ją w sytuacji bez wyjścia. 

Losy kraju oraz zmagania Małgorzaty obserwuje Szatan. Wraz ze swoją świtą pojawia się w Warszawie. Siła, która ,,wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro".

Od dłuższego czasu zadaję sobie pytanie: dokąd zmierzasz, Polsko? Ta książka zrodziła się z mojej niezgody na to, co się dzieje wokół mnie, i przekonania, że nie można milczeć.

Maria Nurowska

Maria Nurowska jest jedną z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek. Wydała ponad trzydzieści książek, m.in. ,,Hiszpańskie oczy", ,,Listy miłości", ,,Miłośnicę", fabularyzowaną biografię Krystyny Skarbek, opowieść o Ryszardzie Kuklińskim - ,,Mój przyjaciel zdrajca", ,,Księżyc nad Zakopanem", a w ostatnich latach ,,Drzwi do piekła", ,,Dom na krawędzi", ,,Wariatkę z Komańczy" i ,,Bohaterowie są zmęczeni". Jej książki zostały wydane w 23 krajach; w Niemczech, we Francji i w Chinach były bestsellerami.

Informacje dodatkowe o Dziesięć godzin:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-04-11
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788380971233
Liczba stron: 264

więcej

Kup książkę Dziesięć godzin

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dziesięć godzin - opinie o książce

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2017-10-29, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki - 2017,

Pani Nurowska pod przykrywką obrony Józefa Piniora stworzyła książkę na którą składają się osobiste poglądy polityczne i jak sama twierdzi niezgoda na to co nas otacza. Swoje myśli autorka ukrywa pod postacią szatana, który wkracza między ludzi, aby zapanował wreszcie porządek i ład według światopoglądu p.Nurowskiej. Można by przyjąć taki tok myślenia i narzuconą narryrację, gdyby autorka stworzyła fikcję, natomiast opisuje ona rzeczywistych ludzi w sposób obraźliwy i propagandowy.

"Jak zrobić zamach, który wyglądać będzie jak zwykły splot wydarzeń".

"Chodzi o to, drodzy moi, że trzeba pozbawić kogoś władzy, ale musi to wyglądać naturalnie"

Przywołany szatan określa rządzących bandą ludzi, których trzeba wytępić. Wyczuwa się ogromną gorycz a nawet nienawiść w tekście autorki. Czytałam "Dziesięć godzin" z ogromnym rozczarowanie. Liczyłam na większą klasę p.Nurowskiej, której książki czytałam dotychczas z ciekawością. Książka jest po to, aby odprężyć czytelnika, niestety trudno czyta się słowa pełne pogardy, bez szacunku dla drugiego człowieka. Pozostał niesmak po lekturze.

* "Dziesięć godzin" Maria Nurowska str,151

Link do opinii
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,

   Sędzia Małgorzata Poznańska - Śliwa ma zdecydować, czy legendarny opozycjonista Józef Pinior zostanie aresztowany.

Nie jest to łatwe zadanie, bo - zajęta problemami rodzinnymi i pracą - Małgorzata nie interesuje się bieżącą sytuacją polityczną. Każdy jej dzień jest wypełniony po brzegi: musi ona efektywnie pracować w sądzie, musi też samodzielnie prowadzić dom, bo większość funduszy pochłaniają wydatki na leki jej nieuleczalnie chorego męża. Córka Jagoda też nie pomaga matce, mimo że jest dorastającą dziewczyną.

I chociaż chory jest "tylko" mąż Małgorzaty, to nie można powiedziec, że rodzina jest zdrowa. Zapracowana, przemęczona Małgorzata nie ma czasu (a często też ochoty) na wysłuchiwanie pretensji męża; Adam w wiecznej depresji, wiecznie torpedujący wszelakie pomysły Małgorzaty, zdaje się odreagowywać na pozostałych członkach rodziny swoje nieszczęście. No i roszczeniowa, niezorganizowana nastolatka, Jagoda, której nie chce się wyprowadzać psa, odgrzać obiadu czy zrobić kanapek.

    Kiedy Małgorzata czuje, że dłużej nie da się tak żyć, namawia wreszcie męża na psychoteriapię.

I wtedy wszystko się zmienia - chociaż Małgorzacie raczej nie o takie zmiany chodziło.

 

Ta książka powstała dlatego, że autorka, Maria Nurowska, nie godzi sie na działania obecnej ekipy politycznej.

Pokazuje, jak polityka wkracza w życie ludzi, którzy wolą stać obok, nie angażowac się w polityczne spory. 

Muszę przyznać, że autorka doskonale scharakteryzowała postaci obecnych polityków - ostro ale sprawiedliwie. Nie do końca przekonał mnie wątek, zapożyczony z "Mistrza i Małgorzaty", wiemy też już, że wielotysięczne protesty na nic się zdały. Maria Nurowska to doskonała obserwatorka i świetnie potrafiła nakreślić portrety psychologiczne ludzi obecnej władzy. 

Link do opinii
Inne książki autora
Sergiusz, Czesław, Jadwiga
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Sergiusz, Czesław, Jadwiga

Anna, świeżo upieczona studentka polonistyki, podczas spaceru po promenadzie w Hastings zostaje zagadnięta przez starszego mężczyznę Sergiusza Piaseckiego...

Sprawa Niny S.
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Sprawa Niny S.

Radca prawny Jerzy Baran zostaje zastrzelony w swoim warszawskim mieszkaniu. Śledztwo prowadzi komisarz Zawadka, doświadczony policjant, wciąż szukający...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy