Dziesięć godzin

Ocena: 3 (2 głosów)

Dziesięć godzin, które mogą zmienić losy legendy Solidarności, jednej kobiety i jednego kraju.

Małgorzata jest sędzią. Musi zadecydować, czy uwzględnić wniosek prokuratury o aresztowanie Józefa Piniora. Jest z tym sama, na wiele godzin zamknięta w czterech ścianach sali sądowej, ale to niejedyna decyzja, którą będzie musiała podjąć. Jej skomplikowane życie rodzinne - śmiertelnie chory mąż, dorastająca córka - zostanie poddane nowej próbie. Nieoczekiwana miłość do mężczyzny stawia ją w sytuacji bez wyjścia. 

Losy kraju oraz zmagania Małgorzaty obserwuje Szatan. Wraz ze swoją świtą pojawia się w Warszawie. Siła, która ,,wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro".

Od dłuższego czasu zadaję sobie pytanie: dokąd zmierzasz, Polsko? Ta książka zrodziła się z mojej niezgody na to, co się dzieje wokół mnie, i przekonania, że nie można milczeć.

Maria Nurowska

Maria Nurowska jest jedną z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek. Wydała ponad trzydzieści książek, m.in. ,,Hiszpańskie oczy", ,,Listy miłości", ,,Miłośnicę", fabularyzowaną biografię Krystyny Skarbek, opowieść o Ryszardzie Kuklińskim - ,,Mój przyjaciel zdrajca", ,,Księżyc nad Zakopanem", a w ostatnich latach ,,Drzwi do piekła", ,,Dom na krawędzi", ,,Wariatkę z Komańczy" i ,,Bohaterowie są zmęczeni". Jej książki zostały wydane w 23 krajach; w Niemczech, we Francji i w Chinach były bestsellerami.

Informacje dodatkowe o Dziesięć godzin:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-04-11
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788380971233
Liczba stron: 264

więcej

Kup książkę Dziesięć godzin

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dziesięć godzin - opinie o książce

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2017-10-29, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki - 2017,

Pani Nurowska pod przykrywką obrony Józefa Piniora stworzyła książkę na którą składają się osobiste poglądy polityczne i jak sama twierdzi niezgoda na to co nas otacza. Swoje myśli autorka ukrywa pod postacią szatana, który wkracza między ludzi, aby zapanował wreszcie porządek i ład według światopoglądu p.Nurowskiej. Można by przyjąć taki tok myślenia i narzuconą narryrację, gdyby autorka stworzyła fikcję, natomiast opisuje ona rzeczywistych ludzi w sposób obraźliwy i propagandowy.

"Jak zrobić zamach, który wyglądać będzie jak zwykły splot wydarzeń".

"Chodzi o to, drodzy moi, że trzeba pozbawić kogoś władzy, ale musi to wyglądać naturalnie"

Przywołany szatan określa rządzących bandą ludzi, których trzeba wytępić. Wyczuwa się ogromną gorycz a nawet nienawiść w tekście autorki. Czytałam "Dziesięć godzin" z ogromnym rozczarowanie. Liczyłam na większą klasę p.Nurowskiej, której książki czytałam dotychczas z ciekawością. Książka jest po to, aby odprężyć czytelnika, niestety trudno czyta się słowa pełne pogardy, bez szacunku dla drugiego człowieka. Pozostał niesmak po lekturze.

* "Dziesięć godzin" Maria Nurowska str,151

Link do opinii
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,

   Sędzia Małgorzata Poznańska - Śliwa ma zdecydować, czy legendarny opozycjonista Józef Pinior zostanie aresztowany.

Nie jest to łatwe zadanie, bo - zajęta problemami rodzinnymi i pracą - Małgorzata nie interesuje się bieżącą sytuacją polityczną. Każdy jej dzień jest wypełniony po brzegi: musi ona efektywnie pracować w sądzie, musi też samodzielnie prowadzić dom, bo większość funduszy pochłaniają wydatki na leki jej nieuleczalnie chorego męża. Córka Jagoda też nie pomaga matce, mimo że jest dorastającą dziewczyną.

I chociaż chory jest "tylko" mąż Małgorzaty, to nie można powiedziec, że rodzina jest zdrowa. Zapracowana, przemęczona Małgorzata nie ma czasu (a często też ochoty) na wysłuchiwanie pretensji męża; Adam w wiecznej depresji, wiecznie torpedujący wszelakie pomysły Małgorzaty, zdaje się odreagowywać na pozostałych członkach rodziny swoje nieszczęście. No i roszczeniowa, niezorganizowana nastolatka, Jagoda, której nie chce się wyprowadzać psa, odgrzać obiadu czy zrobić kanapek.

    Kiedy Małgorzata czuje, że dłużej nie da się tak żyć, namawia wreszcie męża na psychoteriapię.

I wtedy wszystko się zmienia - chociaż Małgorzacie raczej nie o takie zmiany chodziło.

 

Ta książka powstała dlatego, że autorka, Maria Nurowska, nie godzi sie na działania obecnej ekipy politycznej.

Pokazuje, jak polityka wkracza w życie ludzi, którzy wolą stać obok, nie angażowac się w polityczne spory. 

Muszę przyznać, że autorka doskonale scharakteryzowała postaci obecnych polityków - ostro ale sprawiedliwie. Nie do końca przekonał mnie wątek, zapożyczony z "Mistrza i Małgorzaty", wiemy też już, że wielotysięczne protesty na nic się zdały. Maria Nurowska to doskonała obserwatorka i świetnie potrafiła nakreślić portrety psychologiczne ludzi obecnej władzy. 

Link do opinii
Inne książki autora
Listy miłości
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Listy miłości

Ile można mieć tożsamości? Czy zatajanie prawdy i podwójne życie nie kłócą się z prawdziwą miłością? Losy bohaterki Nurowskiej są niezwykle...

Requiem dla wilka
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Requiem dla wilka

Młoda reżyserka Joanna przyjeżdża w Bieszczady, aby spotkać się ze swoim idolem, wybitnym filmowcem, który po czterdziestu latach wraca do Polski i buduje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy