Mistrz Jeremi Przybora: wytworny Pan B z Kabaretu Starszych Panów, poeta, pisarz, satyryk, aktor, człowiek instytucja.
Jego wyobraźnia w czasach PRL-u przenosiła Polaków do barwniejszego, bardziej eleganckiego świata, a dziś zachwyt wzbudza jej poetycki rozmach, niepowtarzalne poczucie humoru i purnonsensowy charakterek.
"Dzieła (niemal) wszystkie" gromadzą teksty z Kabaretu Starszych Panów, niezliczone piosenki, które trzeba znać: Bo we mnie jest seks, Addio pomidory, Na całej połaci śnieg, arcydzieła i arcydziełka; wśród nich wyjątkowe perełki – utwory nigdy wcześniej nie publikowane.
Zebraną po raz pierwszy niemal w całości twórczość Mistrza zilustrowali współcześni polscy graficy.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-11-30
Kategoria: Publicystyka
ISBN:
Liczba stron: 1300
Mój życiorys mógłby się komuś wydać jednym pasmem dobroczynnych interwencji Opatrzności. Lecz chociaż przyznaję, że - pominąwszy to i owo...
W kawiarence „Sułtan” czy Ballada z trupem? Nie jesteśmy zmuszeni wybierać, obie piosenki znalazły się w jednym tomie. Oprócz tego cały cykl...
Przeczytane:2016-06-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Przeczytane,
"Dzieła (niemal) wszystkie. Tom 1" Jeremiego Przybory to zbiór piosenek i skeczy Teatru "Eterek" oraz Kabaretu Starszych Panów.
Jeremi Przybora był mistrzem polszczyzny, co potwierdzają Wojciech Młynarski i prof. Jan Miodek. Jego piosenki były przepełnione humorem, a skecze - absurdem. I właśnie twórczość tego poety, pisarza i satyryka została zebrana i opublikowana w dwóch tomach "Dzieł (niemal) wszystkich".
"Dzieła (niemal) wszystkie. Tom 1" Jeremiego Przybory to zbiór piosenek i skeczy Teatru "Eterek" oraz Kabaretu Starszych Panów. W niniejszym tomie znajdą Państwo tę najważniejszą i tę właśnie nie mniej ważną literacką twórczość Jeremiego Przybory. Książka została podzielona na 5 części: Teatr "Eterek", Kabaret Starszych Panów, Kabaret jeszcze Starszych Panów, Listy z podróży oraz Słuchowiska.
Jeremi Przybora był mistrzem słowa, który nie znosił kompromisów, jeśli chodzi o język polski. Jak możemy przeczytać we wstępie Konstantego Przybory: Tata jest zapoznanym pisarzem dwudziestego wieku. Zapoznanym w sensie "nieco niedocenionym", bo trochę zapomnianym - tylko takie znaczenie uznawał, nie przyjmując do wiadomości ewolucji lub upraszczania słów, które znał od dzieciństwa. Nie akceptował zresztą nie tylko takich zmian w języku; wielu innych zmian, na jakie narażało go życie, też nie akceptował. Przez kilkadziesiąt lat potrafił nie przyjmować do wiadomości tego upiornego stulecia - stulecie jednak nie odwzajemniło mu się tym samym i jego z kolei akceptowało całkowicie.
Publikacja zawiera znane piosenki, wśród nich są m.in. "Bo we mnie jest seks", "Już kąpiesz się nie dla mnie". A także utwory mniej znane lub nigdy wcześniej niepublikowane. Niestety nie znalazłam piosenki "Jakże ściana ta cienka". I trochę się dziwię, gdyż spodziewałam się, że, co jak co, ale piosenki będą wszystkie. Natomiast nie mogło zabraknąć wszystkich scenariuszy Teatru "Eterek", z profesorem Pęduszkiem, Eufemią i Mundziem, Kabaretu Starszych Panów oraz niemniej zabawnej paczki "Listów z podróży". Jest także garść wspomnień Jeremiego Przybory, czyli nagrań rozmów przeprowadzonych przez Marka Ryćko w 1993 roku. To prawdziwa gratka dla miłośników twórczości Jeremiego Przybory. Prawie cała twórczość w jednym miejscu.
W książce zamieszczono także posłowie Arnolda Mostowicza "Los humorysty". Autor wspomina w nim m.in. o tym, że Kabaret Starszych Panów postanowił odejść z pompą. W 1966 roku po raz ostatni wystąpili na ekranie telewizyjnym. Podobno posypały się nekrologi, kondolencje i rzewne wspomnienia. Odbył się uroczysty pogrzeb, nie było tylko złożenia do grobu - za to 4 i 17 sierpnia w gazetach pojawiały się artykuły-nekrologi. Ciekawostek jest znacznie więcej, ale najlepiej poznać je samemu.
Warto wspomnieć o tym, że książka pięknie wydana. Jej walorami są twarda oprawa z obwolutą i ze srebrnymi literami oraz ilustracje współczesnych polskich grafików - Bohdana Butenki, Jacka Gawłowskiego i Ewy Stiasny. Grafiki idealnie komponują się z całością. Na końcu zamieszczono spis piosenek. Polecam tę lekturę miłośnikom Jeremiego Przybory i Kabaretu Starszych Panów.