Dzieci księży: Nasza wspólna tajemnica

Ocena: 4.38 (8 głosów)

 

Ludzie znają dzieci księży. Znają ich matki i ojców. Ale o tym się głośno nie rozmawia. Niektórzy mówią - tabu. Inni - hańba. Wszyscy wiedzą, że księża nie przestrzegają celibatu. Jest to wiedza tak powszechna, że u wielu nie budzi ani zgorszenia, ani zdziwienia. A więc skąd ta tajemnica? Dlaczego matki są odsądzane od czci i wiary, a księży-ojców oczyszcza się ze wszystkich grzechów?

Co jest ważniejsze: dobro dziecka czy dobro Kościoła? Co usłyszymy, gdy dzieci księży zaczną głośno mówić o swoich rodzinach?

Informacje dodatkowe o Dzieci księży: Nasza wspólna tajemnica:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2018-10-25
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788365853790
Liczba stron: 224
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

więcej

Kup książkę Dzieci księży: Nasza wspólna tajemnica

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dzieci księży: Nasza wspólna tajemnica - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2023-08-11, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Tak, jak się tego spodziewałam, autorka wzbudza niechęć do Kościoła, już sam tytuł sugeruje sensację... Nie dziwię się wcale, że tak mało znalazła chętnych do rozmów kobiet, które mają dzieci z księżmi. Jak niby miałaby im pomóc ta książka? Dopóki celibat obowiązuje nic się nie zmieni...

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-01-21, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Książka w połowie z historiami dzieci księży, a w połowie z historią kościoła. Niestety nie starczyło „chętnych” do podzielenia się swoją historią. Widocznie to jeszcze temat tabu. Jest to pierwsza książka, o której nie wiem co napisać. Nie chcę włączać w to swoich osobistych poglądów, choć znam dziewczynę, której historia mogłaby się tutaj znaleźć. Nie zabraknie tutaj „kartek z kalendarza”, w których podjęte są dylematy kościoła związane m.in. Z celibatem. Myślę, że znajdą się tu słowa dla hejtu kościoła, ale i dla stających zdecydowanie i z wiarą za potomkami księży. Niestety nic nie jest tylko czarne albo tylko białe... a czy chcesz tę książkę przeczytać, zdecyduj sam...

Link do opinii
Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2018-12-09, Przeczytałam, Mam, 2018,

„Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica” to kolejny reportaż Marty Abramowicz, który miałam okazję przeczytać. Niewątpliwie autorka podjęła się napisania książki na trudny temat, o którym raczej trudno mówić osobom bezpośrednio z nim związanych. Kwestia partnerek i dzieci księży mimo tego, że jest znana wielu osobom, chociaż wciąż jest tematem tabu. Niestety winą za pojawienie się na świecie dziecka księdza wciąż jest obarczana kobieta. To własnie niewiasty wciąż są postrzegane jako te, które uwodzą i prowadzą na manowce - to my jesteśmy te grzeszne i podstępne, podczas gdy ksiądz miał tylko chwile słabości. Z powyższych względów temat tej książki jest bardzo delikatny i niewiele jest kobiet, a tym bardziej potomków księży, którzy chcą o tym rozmawiać. Zwykle jest to dla nich kłopotliwe i zawstydzające, bo często żyją w małym środowisku, w którym wszyscy o wszystkich, wszystko wiedzą i po prostu nie chcą pogarszać swojej sytuacji. Niemniej jednak, autorce udało się dotrzeć do kilku osób, które opowiedziały jej swoje historie. 


~*~


„Dzieci księży…” zawierają poruszające historie ludzi o tym, że tak naprawdę Kościół jest zimną i nieczułą instytucją skupioną na ochronie jej pracowników, własnego majątku oraz wpływów zdobytych przez lata. Niestety coraz częściej mam wrażenie, że Bóg i tworzenie wspólnoty są tu najmniej ważne. Na domiar złego każdy krytyczny głos jest postrzegany jako atak na Kościół, a nie sygnał o problemie, który trzeba rozwiązać. Biorąc do ręki powyższą książkę liczyłam na wiele historii o miłości, cierpieniu, dokonywaniu wyborów i człowieczeństwie. Poniekąd właśnie to dostałam, jednak w powyższej książce historie o dzieciach księży stanowią jedynie małą część publikacji. W dalszej części Pani Abramowicz wyjaśnia to skąd się wziął celibat; jak to się stało, że KK w Polsce ma taką, a nie inną pozycję oraz otwiera oczy na to jaką rolę w Kościele tak naprawdę odgrywają kobiety. To właśnie wielość podjętych przez autorkę tematów sprawiła, że w moim odczuciu z książki zrobił się tak zwany  bigos. Moim zdaniem autorka podjęła zbyt wiele wątków, które same w sobie mogłyby stanowić oddzielny temat książki, tym samym sztucznie uzupełniając temat. To sprawiło, że poczułam się oszukana i rozczarowana tym co znalazłam w środku reportażu. 

Moim zdaniem podczas 2 lat poszukiwań i pisania książki można znaleźć ludzi, którzy chcą opowiedzieć swoją historię niekoniecznie ujawniając ich personalia. Myślę, że tak naprawdę w wielu miastach i wsiach – o ile nie we wszystkich ludzie znają historie partnerek księży i ich dzieci, dlatego ciężko mi bezkrytycznie przyjąć tłumaczenia autorki, że tak trudno znaleźć osoby skłonne podzielić się swoją historią. 


Moim zdaniem temat nieco przerósł Panią Abramowicz, ponieważ mimo porcji ciekawych informacji tak do końca nie otrzymujemy tego co spodziewamy się dostać. Nie wiem jak inni, którzy przeczytali tą książkę, ale ja miałam wrażenie, że jest wydana nieco na siłę, na fali popularności w związku z reportażem „Zakonnice odchodzą po cichu”. Zatem jeżeli sięgacie po „Dzieci księży…” dlatego, że chcecie poznać historie dzieci księży to możecie się rozczarować. Nie da się ukryć, że moje zaufanie do Pani Abramowicz zostało mocno naruszone mimo tego, że książka sama w sobie nie była zła. 

Link do opinii

Warto prawdzie spojrzeć w oczy i poczytać historie dzieci księży. Poruszająca książka, daje do myślenia, zachęca do empatii, pokazuje złożoność tematu. Trzeba mówić o tej obłudzie i przestać milczeć.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-08-19, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2022, Inne, Literatura faktu,
Inne książki autora
Zakonnice odchodzą po cichu
Marta Abramowicz0
Okładka ksiązki - Zakonnice odchodzą po cichu

Habit już uszyty. Za dwa miesiące siostra Joanna uroczyście otrzyma go z rąk Mistrzyni. Ale teraz jest noc i siostra Joanna myśli tylko o tym, czy wszyscy...

Irlandia wstaje z kolan
Marta Abramowicz0
Okładka ksiązki - Irlandia wstaje z kolan

- Kiedy u nas będzie tak jak w Irlandii? - pytało mnie wiele osób. Napisałam tę książkę, bo chciałam dowiedzieć się, jak oni to zrobili. Zrozumieć, co...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy