Dzieci kartografa

Ocena: 5 (3 głosów)
Kiedy Sarah Brown, córka abolicjonisty Johna Browna, uświadamia sobie, że jej talent artystyczny może pomóc uratować życie niewolnikom uciekającym na północ, kreśli zakamuflowane w swoich obrazach mapy dla wyzwoleńczego ruchu Kolei Podziemnej. Po śmierci ojca, kiedy dowiaduje się, że nie może mieć dzieci, kontynuuje jego dzieło: ukrywa ścigane rodziny i nadal maluje obrazy z mapami, a także główki lalek, za pomocą których przekazuje wiadomości walczącym o wyzwolenie. Eden, współczesna kobieta desperacko pragnąca począć dziecko, przeprowadza się z mężem do starego domu na przedmieściach, gdzie w piwnicy odkrywa porcelanową głowę lalki. Próbuje rozwiązać jej zagadkę i stara się wrosnąć w nową społeczność. Splątane losy Sarah i Eden łączą przeszłość z przyszłością, zmuszając każdą z nich do przedefiniowania pojęć takich jak: rodzina, miłość i poświęcenie.

Informacje dodatkowe o Dzieci kartografa :

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-02-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8031-119-0
Liczba stron: 416

więcej

Kup książkę Dzieci kartografa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dzieci kartografa - opinie o książce

Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2016-04-22, Przeczytałam,

Mało jest książek, które podczas lektury zmuszają mnie do różnego rodzaju przemyśleń, a tak właśnie miałam z tym tytułem. Zagadnienia, które pojawiają się w książce są bardzo rozpięte tematycznie - bezpłodność, staranie się o dziecko, miłość do zwierząt, kwestia niewolnictwa, odrzucenie własnego dobra kosztem drugiej osoby, wybór wartości w życiu, poświęcenie dla sprawy, miłość małżeńska, zdrada... Może się wydawać, że jeden tytuł tego nie udźwignie, stanie się przeładowany i przez to niezrozumiały, a jest wręcz przeciwnie. 

Ta historia, a właściwie dwie równolegle toczące się historie, są niesamowicie ciekawe i wciągające. Życie Sarah Brown, które pisarka w większości stworzyła, bo przesłanek historycznych tej postaci jest niewiele, pozwala poznać ówczesny świat, tuż przed wybuchem wojny secesyjnej, jak i w trakcie jej trwania. Młoda dziewczyna, która dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci, postanawia poświęcić się dla sprawy, pójść w ślady ojca i wykorzystać swój talent, aby wspomóc ludzi uciekających od niewolniczego losu. Na jej drodze staje jednak uczucie, zmuszając dziewczynę do wyborów, przewartościowania swojego życia i wartości, które wyznaje. 
Współcześnie poznajemy świat Eden, kobiety, która znalazła się na zakręcie życia. Od lat stara się ze swoim mężem o dziecko, próbując coraz to nowych dokonań nauki, nic jednak nie pomaga, kobieta jest załamana i popada w depresję, oddalając się od współmałżonka. Przeprowadzka do małego miasteczka powoduje ciąg zmian w życiu małżeństwa, nowy mieszkaniec domu, nastoletnia sąsiadka, tajemnicza głowa, a później również inni mieszkańcy sprawiają, że Eden zaczyna zajmować się innymi sprawami, przestaje przesiadywać w pokoju, często nie wstając z łóżka. Powolna zmiana, nowe relacje, odkrywanie historii domu, niespodziewany biznes pokazuje nową ścieżkę życia. 
Obie historie nie tylko dają do myślenia, ale również wywołują sporo emocji. Decyzje kobiet, tak różne od siebie, życiorysy, które bardzo często są bardzo zbliżone, dwa światy oddzielone stuleciami, to wszystko bardzo mocno wciąga w ten tytuł. 
Nie miałam okazji czytać poprzedniej książki pisarki, nominowanej do Goodreads Choise Award Best Historical Ficion "Córki piekarza" nie wiem więc, jak te dwa tytuły mają się do siebie. Szybko jednak nadrobię tę zaległość, bo czekam na równie dużą dawkę emocji. 
Autorka potrafi niesamowicie pisać, ale wybiera również tematy, które na długo zostają w głowie, powołuje bohaterów z licznymi wadami i zaletami, stawia ich na życiowych zakrętach i zmusza do trudnych wyborów. Niektóre z nich jestem w stanie zrozumieć, inne zupełnie do mnie nie przemawiają, choć wiem, że są uwarunkowane kulturą, w której przyszło żyć postaciom. 
Nie spodziewałam się, że ta książka tak mocno mną zawładnie. Rzadko myślę o czytanej lekturze w każdej chwili wolnej od książki, a tak właśnie było w tym wypadku. Niewielu autorom udaje się zmusić mnie do roztrząsania zagadnień, które pojawiają się w ich historiach. Nie zastanawiajcie się, czy warto sięgnąć po ten tytuł - warto!

Link do opinii

Kolejne udane spotkanie z autorką i jej twórczością :)

Wiele ważnych kwestii, powiedziałabym że dwie główne bohaterki połączone jednym wątkiem a jednak zupełnie rozne-w różnych epokach. Książka wciągająca i poruszająca! 

Link do opinii
Avatar użytkownika - justynazdr
justynazdr
Przeczytane:2019-10-10, Przeczytałam, 12 książek 2019,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2017-01-11, Ocena: 5, Przeczytałam, wyzwanie 100 książek 2017,
Inne książki autora
Maryla z Zielonego Wzgórza
Sarah McCoy0
Okładka ksiązki - Maryla z Zielonego Wzgórza

Niezwykła, płynąca prosto z serca powieść dla miłośniczek serii Ania z Zielonego Wzgórza oraz mistrzowskiego pióra Sarah McCoy. Kreśli obraz codziennego...

Córka piekarza
Sarah McCoy0
Okładka ksiązki - Córka piekarza

Bestseller "New York Timesa", w którym współczesna akcja jest równie fascynująca jak zawarta w nim opowieść z czasów wojny. El Paso w Teksasie i Garmisch...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy