Duchowni o duchownych

Ocena: 3.5 (2 głosów)

„Duchowni o duchownych” – sekretne życie duchownych skrywane w cieniu ołtarza. Z czym zmagają się polscy księżą i zakonnicy, gdy zostają sam na sam ze sobą? O tym w książce, jakiej w Polsce jeszcze nie było – „Duchowni o duchownych”. Dylematy moralne, zakłamanie, problemy psychiczne, homoseksualizm, alkoholizm, narkomania, pedofilia, czyli nieświęte życie tych, którzy mają prowadzić wiernych ku świętości. To nie są wymyślone historie, a relacje z pierwszej ręki. Autor, Artur Nowak, rozmawia z byłymi księżmi, zakonnikami i diakonami. Wszyscy rozmówcy wypowiadają się pod imieniem i nazwiskiem: Marcin Wójcik – były kleryk, Robert Samborski – były diakon, Marcin Kuśmierek – były ksiądz, Lesław Juszczyszyn – były ksiądz, Piotr Szeląg – były ksiądz, Maciej Biskup – dominikanin, Tomasz Dostatni – dominikanin, Kasper Mariusz Kaproń – franciszkanin, Kazimierz Bem – pastor.

Informacje dodatkowe o Duchowni o duchownych:

Wydawnictwo: Od deski do deski
Data wydania: 2019-05-07
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788365157911
Liczba stron: 200
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Duchowni o duchownych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Duchowni o duchownych - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-11-26, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Rzadko odpuszczam sobie przeczytanie książki do końca. Tutaj pominęłam dwa ostatnie rozdziały. Jak się zapewne domyślacie to książka o kościele, księżach i wszelkich nieprawidłowościach jakie mają miejsce wśród duchowieństwa. Jest tutaj mowa o tej negatywnej stronie jakiej dopuszczają się klerycy. Już od seminariów zauważana jest propaganda jaką wtłacza się w ich codzienne życie. Stają się oni odseparowani od społeczeństwa i muszą zaakceptować wszystkie odcienie Kościoła. Wchodzą w ten system czy ukrywają swoje prawdziwe ja? Być może dla wielu z nich jest to ucieczka przed życiem czy chęć wzbogacenia się? Trochę zdenerwowała mnie ta jednostronność, ale widocznie taki był cel książki i uwypuklenie wszelkiego zła. Oczywiście nie ma co zaprzeczać - to się dzieje, ale czy tylko jest jedna strona medalu? „Duchowni o duchownych” to byli księża, którzy opowiadają swoje historie z czasów kapłaństwa... ale nie tylko. Znajdzie się parę słów od obecnych księży i ich pogląd bez lukru. Jednak ta książka mnie znudziła, nie czuję żebym dowiedziała się czegoś nowego. Potwierdza się to, że instytucja Kościoła to nie kwestia wiary, a mentalności ludzi, którzy jej przewodzą.

Link do opinii

Z książki „Duchowni o Duchownych” wyłania się obraz obłudy, dwulicowości i zakłamania. Ktoś, kto z ambony grzmi do ludu, że jest grzeszny, sam wraca do domu, gdzie czeka partnerka i często również dzieci, choć ślubował życie w celibacie, ktoś, kto mówi, że skromność jest cnotą, sam rozbija się po mieście drogimi samochodami. Bohaterowie rozmów Artura Nowaka mówią o hierarchii kościelnej, o układach, o ukrywaniu pedofilii, o homoseksualizmie wśród księży, o wykorzystywaniu seksualnym kobiet, nie tylko zakonnic, ale również kobiet pracujących np. w kuchni. Opowiadają o życiu w seminarium, o tym, jak wstępowali tam jako młodzi ludzie pełni pasji, a wychodzili „zaprogramowani”, niczym trybiki w maszynie, tak by mechanizm działał bez zarzutu. Każdy, kto chciał iść inną drogą, automatycznie zostawał wydalony, odsunięty, napiętnowany. Nie wolno wyłamać się ze schematu, nie wolno myśleć, trzeba robić tak, jak każe zwierzchnik.
Jedynie rozmowy z zakonnikami były inne, nie przebijała przez nie gorycz, porażka, odrzucenie. Bracia — jak o sobie mówią — tworzą wspólnotę, która bractwem jest silna, młodzi klerycy są pozostawieni sami sobie, boją się zwierzać, a kiedy odchodzą, zostają wykluczeni, nawet przez własne rodziny.

W „Duchowni o Duchownych” znajdziemy rozmowy poruszające, emocjonalne, ale i merytoryczne, pokazujące jak jest, a jak powinno być, co można i co należałoby zmienić. Czy kiedykolwiek się uda? To pytanie zostaje bez odpowiedzi.

Link do opinii
Inne książki autora
Dzieci, które gorszą
Artur Nowak0
Okładka ksiązki - Dzieci, które gorszą

To powieść o ojcach, o których się nie mówi. O niby rodzinach, których oficjalnie być nie może. O krzywdzie dzieci, która przez hipokryzję i system praktyk...

Kroniki opętanej
Artur Nowak0
Okładka ksiązki - Kroniki opętanej

Marta ma kochających rodziców i nigdy nie doświadczyła zła. Idealizuje życie i wierzy w ludzi. Jako nastolatka przeżywa pierwszą miłość. Z dnia na...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy