Droga do samozależności

Ocena: 4.5 (2 głosów)
Inne wydania:
Ta książka nie jest poradnikiem. Bucay wciąga czytelnika w rozmowę. Ta książka to jednocześnie monolog, wykład, prowokacja i dialog, napisana prostym językiem, opatrzona jak zwykle u Bucaya przypowieściami i historiami. Mówi o tym, co możemy zrobić dla siebie, żeby nasze relacje były pełniejsze i dawały satysfakcję, żebyśmy sami mogli pełniej żyć. Nie zastąpi psychoterapii, ale pozwoli czytelnikowi wejść na drogę zrozumienia samego siebie. Ewa Canert-Łąka, psychoterapeutka

Zależysz tylko od siebie: Zależysz od dorosłego, który jest w Tobie i który musi zająć się dzieckiem, którym nadal jesteś. Droga do samozależności to droga do przejęcia kontroli nad samym sobą. Książki z serii Drogowskazy mają służyć tym, którzy gubią się gdzieś po drodze, albo tym, którzy wybierają drogę na skróty.

Cztery składające się na cykl książki to drogowskazy, które od zrozumienia pojęcia samozależności prowadzą przez spotkanie z drugim człowiekiem, pomagają zaakceptować ból w drodze przez łzy, a wszystko po to, żeby w końcu wskazać najbardziej upragnioną drogę, drogę szczęścia.

Jorge Bucay wyjaśnia zgodnie z teorią Gestalt procesy rządzące naszą psychiką, uzupełniając te wyjaśnienia wiedzą z innych dziedzin.

Informacje dodatkowe o Droga do samozależności:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2013-03-19
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788376742373
Liczba stron: 176

więcej

Kup książkę Droga do samozależności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Droga do samozależności - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-10-06,

,,Dopóki mogę powiedzieć ,,tak" albo ,,nie", jestem wolny."

Powiem wam, że zastanawia mnie fakt, dlaczego w szkołach nie dają do czytania lektur, które sprawią, że dzieciaki staną się świadomi swojej wartości, a nie takie, które opowiadają starodawne historie, gdzie nie mogą zrozumieć języka, a o przekazie nie ma mowy. Skoro nikt ich nie uczy, że książka powinna zawierać mądre myśli z których powinni brać przykład, to nic dziwnego, że nikt ich nie szuka, bo jak można szukać coś, czego się nie zna?
Zanim sięgniecie po ten poradnik wiedzcie, że osoby, które poczują się dotknięte treścią mogą nie chcieć jej zrozumieć. Autor na wszelaki sposób tłumaczy nam jak zrozumieć to, że powinniśmy czuć swoją wartość, że powinniśmy być zależni tylko od siebie. Opowiada tu o różnych charakterach ludzkich, przed którymi nas przestrzega, gdyż wiązanie się powiedzmy z kimś, kto wciąż wywołuje w nas wyrzuty sumienia jest zwyczajnie dla nas nie zdrowe. Sami wiecie, że często natrafiamy na osoby, które za wszelką cenę próbują przejąć kontrolę nad naszym życiem. Opowiada tutaj o osobach, które w większości oczekują od nas potwierdzenia, że ich kochamy, że ich nie zostawimy itd. Lub o takich, które robią rzeczy według nich, za dobre dla nas, w ogóle nie pytając nas o zdanie, a widząc nasze niezadowolenie wywołują wyrzuty sumienia, że robią dla nas wszystko, a my dla nich nic. Albo też o takich, które nigdy nic same nie zrobią, bo wolą, by ktoś podejmował za nich decyzje. On ich wszystkich w pewien sposób nazywa i ci, których będzie to dotyczyło poczują się obrażeni. I co ciekawe, nie za to, że ktoś ich nazwał, czy obraził, ale za to, że zobaczył iż naprawdę manipulują innymi właśnie w sposoby, które zostały tutaj podane. Czego zatem uczy podręcznik? Ma on na celu wpierw zrozumienie o czym będziemy tutaj czytali, podanie przykładów, tych ważnych osób i tych, byśmy my jako laicy mogli wszystko zrozumieć. Autor chce nauczyć nas, i chyba bardziej skupił się na osobach, które właśnie tkwią w związku bez przyszłości, by potrafili zawalczyć o siebie. By nie upewniali się, że są wartościowi. By nie oczekiwali, że każdy będzie ich za coś chwalił, tylko żeby byli świadomi swojego sukcesu, tego, że sami wiele potrafią i zdanie innych nie powinno być dla nich ważne. Nie można uzależniać swojego życia od opinii innych, bo wtedy jesteśmy umysłowymi niewolnikami. A jeśli ten temat was interesuje, a uważam, że powinien, bo ja się odnalazłam w nim wyśmienicie, to gorąco zachęcam do lektury:-)

Link do opinii
Avatar użytkownika - natasha92
natasha92
Przeczytane:2013-04-11, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
W świecie wydawniczym pojawia się tyle poradników, iż czujemy się nimi wręcz przytłoczeni. Coraz to kolejni autorzy pouczają nas jak mamy jeść, ćwiczyć, kochać... jak mamy żyć. Nie każdemu może się to spodobać. Nie każdy chce być zależny od kogoś. Książka Jorge Bucaya „Droga do samozależności” została stworzona właśnie dla tych osób! Jorge Bucay zajmuje się, jak sam nazywa swój zawód, pomocą profesjonalną  i od wielu lat pracuje zgodnie z teorią Gestalt. Jest autorem m.in. książki „Pozwól, że ci opowiem" oraz serii „Drogowskazy” na którą składają się cztery pozycje. Jedną z nich jest recenzowana przeze mnie „Droga do samozależności”. Od kiedy tylko pamiętam, moi znajomi powtarzali mi, iż cenią mnie za moją niezależność. Mówiąc nieskromnie byłam z tego dumna.  Za wszelką cenę starałam się tak postępować, aby od nikogo nie być zależnym. A teraz za sprawą Jorge Bucaya wszystko się rozprysło. Totalne rozczarowanie. Dlaczego? A dlatego, iż autor książki „Droga do samozależności” uświadomił mi, że nigdy nikt nie będzie w pełni niezależny. I to z tego powodu powstało pojęcie samozależności. To jest coś do czego możemy dążyć. Jednakże należy pamiętać, iż droga ta nie będzie prosta i usłana różami. A w jaki sposób wyruszyć w podróż ku samozależności? Wszelkie wskazówki znajdują się w książce Jorge Bucaya. Nie wszystkie mi się podobały, ale niektóre były naprawdę cenne i mądre. Zrozumiałam wiele aspektów dotyczących życia czy ludzkich zachowań. Dzięki różnym przypowieściom i historią lektura książki była naprawdę interesująca oraz pasjonująca. Między innymi przypowieść o stolarzu jest bardzo pouczający. Natomiast fragment dotyczący wszechmocy Boga może się niektórym czytelnikom nie spodobać, lecz ja, mimo iż jestem katolikiem, zauważyłam w słowach Jorga Bucaya ziarnko prawdy. Jednak nie zawsze zgadzałam się ze słowami autora. Niekiedy wręcz jego rozumowanie mnie irytowało i miałam ochotę odłożyć książkę. Przykładowo nie zgadzam się z nim, jakoby że nie wszyscy ludzie mogą nazywać siebie „osobami”. Dla mnie to jakiś absurd kompletny. Ale może inni będą mieli do tego takie podejście jak Jorge Bucay. Także historia z doktorem Fritzem Perlsem w roli głównej mnie rozjuszyło. Według mnie zachował się prostacko i widział jedynie swój czubek nosa. Od razu stracił w moich oczach, ukazując się jak tak zadufana gwiazdeczka. Dzięki książce Jorga Bucaya „Droga do samozależności” wiele rzeczy nauczyłam się i  zrozumiałam. Nie zawsze zgadzałam się z tokiem myślenia autora, lecz nie żałuje zapoznania się z jego dziełem. A was, jeżeli chcecie podążyć drogą ku samozależności czy choćby poznać kilka ciekawych przypowieści oraz historii, również zachęcam do sięgnięcia po pozycję autorstwa Jorga Bucaya „Droga do samozależności”.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Tofikania
Tofikania
Przeczytane:2024-07-22, Przeczytałem,
Inne książki autora
Opowiastki do przemyślenia
Jorge Bucay0
Okładka ksiązki - Opowiastki do przemyślenia

Pisarz i psychoterapeuta Jorge Bucay jest znany polskim czytelnikom dzięki swojej antologii Pozwól, że Ci opowiem..., w której mistrzowsko pokazał, jak...

Listy do Klaudii
Jorge Bucay0
Okładka ksiązki - Listy do Klaudii

Książkę tę zalicza się do klasyki w dziedzinie samopomocy. Autor nie powodował się kokieterią, gdy dedykował ją swym pacjentom. To oni bowiem, zaczytując...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy