Dobrze się myśli literaturą

Ocena: 5.33 (3 głosów)

,,Dobrze się myśli literaturą" to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Czynimy to również bez lektury, ale - jak przekonuje autor - czytanie ulepsza nasze myślenie i mowę.

W myśleniu literaturą autor sięga do twórczości klasyków - jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek - oraz pisarzy współczesnych - Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne, jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.

Eseje Ryszarda Koziołka to także głos w sprawie przywrócenia literaturze należnego jej miejsca, które ostatnimi czasy osłabiły media wizualne. Autor udowadnia, że dla człowieka nie ma lepszego programu symulacyjnego do trenowania wyobraźni, mowy i myślenia niż literatura.

,,Nie mam żadnych wątpliwości: nikt nie czyta dziś w Polsce literatury tak wnikliwie i tak namiętnie jak Ryszard Koziołek. Prowokujący erudyta, zadziorny eseista, zaskakujący intelektualista. Pisze, jak mało kto. Trochę przesadza z tym pozytywizmem, ale "nobody's perfect"."

Michał Paweł Markowski

Informacje dodatkowe o Dobrze się myśli literaturą:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2016-01-20
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 9788380492196
Liczba stron: 288

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dobrze się myśli literaturą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dobrze się myśli literaturą - opinie o książce

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-06-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, chcę zdobyć,
Pięknie napisane eseje na różnorodne literackie tematy. Mamy więc: "Lalkę" Prusa i myślenie ekonomiczne oraz o samym Prusie, "Qvo vadis", fenomen Józefa Ignacego Kraszewskiego, córkę Przybyszewskiego i co ma wspólnego z Hilary Mantel (jedyna, która zdobyła dwukrotnie Nagrodę Bookera), powieść historyczną w ogóle i Hannę Malewską w szczególe, pisanie o architekturze (Filip Springer), Mrożka, Bieńczyka, Rymkiewicza, "Sońkę" Karpowicza, "Wschód"Stasiuka, "Dracha" Twardocha i kilka innych. Szczególna jest zwłaszcza przyjemność w odkrywaniu nieznanych dotąd aspektów przeczytanych książek.
Link do opinii
Avatar użytkownika - baros83
baros83
Przeczytane:2016-05-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Teoretycznoliterackie eseje o mniej lub bardziej znanych polskich autorach (m.in. Prus, Sienkiewicz, Kraszewski, Przybyszewska, Malewska, Springer, Bieńczyk, Mrożek, Rymkiewicz, Karpowicz, Stasiuk, Twardoch, Brzozowski, Tokarczuk). Profesor Uniwersytetu Śląskiego w erudycyjny sposób pokazuje historyczno - teoretyczne konteksty interpretacyjne utworów literackich. Lektura godna przeczytania.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Dorot21
Dorot21
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Wiele tytułów
Ryszard Koziołek0
Okładka ksiązki - Wiele tytułów

Czytajmy klasyków, by poznać przyszłość - nawołuje Ryszard Koziołek, pokazując, jak ważna dla przetrwania naszego gatunku jest zdolność rozumienia i...

Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy
Ryszard Koziołek0
Okładka ksiązki - Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy

,,Ciała Sienkiewicza" to książka napisana z zachwytu i ze złości na Sienkiewicza. Zachwyt budziła i budzi Sienkiewiczowska sztuka opowiadania, swoisty...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy